netistä

Eli siis ostimme koneen tällä viikolla ja siinä pitäisi olla itsestään verkkokortti ja muutenkin kaikki piuhat paikoillaan.netti on soneran kautta ja kun laitamme asennus-cd:n koneeseen, tulee teksti,että virhe komentosarjassa,eikä millään pääse eteenpäin. Missähän vika?
1115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oletan, että koneessa on Windows Vista asennettuna. Asennus-CD:n automaattinen käynnistys ei taida olla Vista-yhteensopiva.

Tosin jos internet-liittymänä on käytetään ADSL:ä ja ADSL-sovittimena on ulkoinen ADSL-boxi (josta piuha puhelinpistokkeeseen ja toinen piuha koneen verkkokortiin) niin internetin pitäisi toimia suoraan ilman asennus-CD:täkin.

Jos kuitenkin välttämättä haluaa käyttää asennus-CD:tä niin kannattaa vilkaista, jos CD:ltä löytyisi "asenna","install","setup" tai vastaavan niminen kuvake ja käynnistää asennus sitä kautta. Jotta CD:n automaattisen käynnistyksen voisi ohittaa ja nähdä mitä tiedostoja levyllä on niin paina hiiren oikealla näppäimellä CD/DVD-aseman kuvaketta ja valitse "avaa".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksi ei toimi? kirjoitti:

Eli siis ostimme koneen tällä viikolla ja siinä pitäisi olla itsestään verkkokortti ja muutenkin kaikki piuhat paikoillaan.netti on soneran kautta ja kun laitamme asennus-cd:n koneeseen, tulee teksti,että virhe komentosarjassa,eikä millään pääse eteenpäin. Missähän vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu