Tyylisuunta?

vonna

Mitä tyylisuuntaa, tai mihin aikakauteen J. R Tolkienin voi sijoittaa?

6

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JohanLewis

      ..se on J.R.R.Tolkien. Eli kaks ärrää.

      • Iltatähti-91

        Itse määrittelisin J.R.R. Tolkienin teokset realismin myöhäiskulta-aikaan.
        Tolkienin teoshan oli aikoinaan aika järkytys koska se edusti "keskiaikaishistoriallista" romaanisuuntaa ja kaiken lisäksi se oli saanut vahvasti vaikutteita myyteistä ja kansantaruista.
        Mutta tästäkin asiasta voidaan olla montaa mieltä.


    • humanisti :-)

      Tolkienin kirjat voi luokitella saduiksi tai fantasiaksi. Sadut ovat vanha mutta edelleen elivoimainen laji, fantasiakirjallisuudesta on puhuttu ainakin viime vuosisadan puolivälistä alkaen, jolloin Taru sormusten herrasta ilmestyi.

      • Merikrotti

        Juma et oli hyvä yks Grimmin veljesten satukokoelma jonka löysin lainattavaksi kirjastosta. Osa niistä oli jopa aika raakoja, ei mitään lasten kamaa, mutta kansanperinnettä kyllä. Suosittelen!


    • Nimetön

      Silmarillion kuului Keskimaan alkuaikoihin jolloin tapahtui esm ainurin sotto.

      Hobitti, muistuttaa varhaiskeskiaikaista maailmaa, mutta sormustenherrasta ei voi olla varma

    • Tohtori Ban

      Eikös se ole usein niin, että fantasia lasketaan osaksi romantiikan tyylisuuntaa tai sen jälkeläiseksi. Romantiikka oli kyllä oman aikansa lapsi ja sen aikakausi on loppunut jo ajat sitten mutta sen perintö elää yhä.

      Klassiset romantiikan teoksethan ovat hyvinkin lähellä tolkienilaista nykyfantasiaa... Miettikääpäs vaikka 1800-1900 -lukujen taitteen suuria kauhuklassikoita. Eivätkös ne ole tietynlaista fantasiaa nekin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 70
      1062
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      994
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      948
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      925
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      707
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      597
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe