Tietäiskö kukaan jotakin niksiä tai lääkettä jolla aftasta pääsee eroon?
Aftat
jokuvaan18
6980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
afta .
ja löytyy.
Kertoo monia aftan poistokeinoja.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000202&posting=22000000024246313&view_mode=flat_threaded
Aftaan perunajauhoja, mutta tuo vaikutus ei kestä kun vähän aikaan. Itse olen ostanut aftab- tabletteja joita laitetaan kipeän kohdan päälle, 10€ pakkauksessa on 10klp:tta, aika kaliitta vain.. ja niitä saa ilman reseptiä apteekista kysymällä. Olen kuullut että on joitan puudutusaineitakin joka helpottaa esim. syömisen ajaksi. Itseltäni aftat hävisi vähäksi aikaa kun käytin Sensodyne Whitingiä, eli vihloville hampaille tarkoitettua hammastahnaa, luin jostain sivulta että juuri tuo Sensodyne Whiting saattaa 'poistattaa' aftat. Kokeile siis! :)
Apteekista saa ilman reseptiä aftan päälle kiinnitettäviä juttuja..
http://www.algolpharma.fi/Pharma/Pharma.nsf/Tuotteetweb/76613515F4A738C0C2256E470027CB47
olen kuullut väitteen että sensodyne-tahnan laittaminen aftan päälle auttaisi. mut ennaltehkäisyssä on tarkeintä hampaiden pesu ja hyvä huuhtominen. ja ettei syö omenoita kuorineen.