niin luotettava etuoven sivuston mukaan tänään on poistunut 100 kohdetta, eli kuluu 396 päivää ennenkuin kaikki tuolla vauhdilla poistuvat
Kauppa
seis?
3353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Etuovessa on huomattava määrä ennakkomarkkinointikohteita. Rakennusfirmat voivat poistaa ne milloin vaan ilman sen kummenpia temppuja. Rakennettuja taloja on siis vähemmän kuin myynnissä olevia kohteita.
Kääntöpuoleen: Kolme vuotta sitten uudisasunnot menivät kaupaksi jo rakentamisen alkuvaiheessa. Myymättömien varastoa ei rakennusliikkeillä ollut. (Tämän tiedon luin Hypon asuntomarkkina-analyysistä 1/2004.) Samassa analyysissä varoiteltiin jo korkojen noususta ja hintojen laskusta, ja asuntohintojen markkinavaikutukselle annettiin jo tuolloin pistearvoksi -9 eli asuntohintojen katsottiin hillitsevän hyvin merkittävästi kaupankäyntiä. Nyt ovat hinnat nousseet rajusti kolmen vuoden aikana ja Hypon mittari asuntohintojen vaikutuksesta markkinoihin osoittaa edelleen lukemaa -9. Merkittävä muutos on tapahtunut siinä, etteivät asunnot mene enää käsistä, vaan myymättömiä asuntoja on tuhansia. Uusia rakennetaan koko ajan. Tämä kupla tuskin ENÄÄ hallitusti voi tyhjentyä.
seis vuosesta 2000 lähtien, mutta se ei vaan näy tilastoissa. Mahtaa olla melko kummat tilastot.
on alkanut samoihin aikoihin, mutta sekään ei ole vielä ehtinyt tilastoihin asti.