Terve!
Itselläni on lisärinä kauppa-auki ja yöelämä.
Huomasin yks päivä yhteisötontilla olevan yksi mummo nimeltä rouva Kurjenkaula. Sille ei voinut puhua tai mitään. Se vaan käkättää jotain turhaa..
Osaaks joku sanoo mitä merkitystä tällä rouvalla on? Mitä sille pitää tehdä?? :o
Itselläni on lisärinä kauppa-auki ja yöelämä.
Huomasin yks päivä yhteisötontilla olevan yksi mummo nimeltä rouva Kurjenkaula. Sille ei voinut puhua tai mitään. Se vaan käkättää jotain turhaa..
Osaaks joku sanoo mitä merkitystä tällä rouvalla on? Mitä sille pitää tehdä?? :o
Vastaukset 8
Vanhimmat
oikein kuulu tehdä mitään. Se on vain äkäinen vanha mummeli, joka tulee huitomaan käsilaukulla jos simit esim kuhertelevat julkisella paikalla. ;)
Se on näitä Maxisin hauskoja pieniä yksityiskohtia pelissä, jotka vaan on. :)
ryömi toivomuskaivosta, vaikka ei ollut sillä hetkellä yöelämää asennettuna.
Sim toivoi romanssia ja mummo tuli huitomaan.
Jos on Vuodenajat lisäri, ei tarvitse Yöelämää, jotta Kurjenkaula ilmestyisi kaivosta.
Kun mun simit kuherteli julkisella paikalla, Rouva Kurjenkaula tuli siihen käkättämään jotain. Kun ehdotin sille simini seuralaiselle syömistä, Kurjenkaula-ääliö tuli siihen tuolille istumaan niin että se seuralainen ei päässyt istumaan. Sille ei voi puhua, eikä oo kai mitään koodiakaan jolla sille sais puhuttua. Kukapa nyt haluaiskaan Kurjenkaula-ääliöiden kanssa olla missään tekemisissä?
Olen itsekkin ihmetellyt tuon kumman mummelin sekoilua, hänelle ei tosiaan voi puhua mitään ja hän luennoi simeilleni ja mättii näitä laukullaan. En tiedä oikeain mikä tarkoitus hänellä on pelissä, mutta, hän on sims ykkösess' esiintynytHot Date-lisäosan mukana tulleen Elviira Kurjenkaulan [joka löytyy muuten kuolleena Goottiloiden hautausmaalta] kaukainen sukulainen, joka liikuskelee Stadissa mätkimässä pahaa-aavistamattomia julkisella paikalla kuhertelijoita.
Mä kyllä pystyn jutella sille!! Laittaa flirttailemaan ja tämmöstä,tehä kepposia:D
Voikun siinä olisi sellainen toiminto,että kiusaa tai tappele.Saisi ääliö kunnon kyytiä.Ja muuten ei sille voi pilailla.Sitten se vaan luennoi.
mulla kävi niin että rouva kurjenkaula yritti syöksyä mun simin syliin mutta mun sims meni vaa alta pois. sitten sen simin aviomies tuli ja alko läimäyttää kurjenkaulaa. Miehen muistoihin jäi teksti :
Rouva Kurjenkaula jäi kiinni pettämisestä
Argh! Löysin rakkaani toisen syleilystä. Miten höpönassuni saattoi pettää minua näin? Sydämeni särkyy.
Ja sitten siinä oli Kurjenkaulan kuva xD