Jos rivariin kuuluu autotalli, saako siellä ihka omassa tallissa sitte tehdä ihan mitä vaan? Vai millaisia sääntöjä ja rajotuksia niihin liittyy?
Tarkotan nyt lähinnä esim. auton ja moottoripyörän korjausta(hitsaus ja rälläköinti), pieniä rakennushommia jne.
rivitalo asujille
10
5933
Vastaukset
- auton säilytyspaikka
Ei sinne mitään pajaa saa tehdä, silloin se on liiketoimintaa ja autotalli ei ole sellaiseen tarkoitettu.
Hitsaus ja rälläköinti voi olla kielletty jo paloturvallisuuden vuoksi.- oman auton
tai motarin korjaaminen on liiketoimintaa? Missäs sitä korjaillaan jos ei omassa autotallissa?
- korjaamot
oman auton kirjoitti:
tai motarin korjaaminen on liiketoimintaa? Missäs sitä korjaillaan jos ei omassa autotallissa?
erikseen. Ehkä tulpat voi vaihtaa, öljyt on jo siinä ja siinä ja hitsaus kielletyä.
- perustelet
korjaamot kirjoitti:
erikseen. Ehkä tulpat voi vaihtaa, öljyt on jo siinä ja siinä ja hitsaus kielletyä.
sen ettei omaa autoa saa korjata autotallissaan jos osaa? Mitä tarkoitat että öljyjen vaihto on jo siinä ja siinä? Eihän öljyjen vaihto mikään iso taikka vaarallinen operaatio ole.
Taitaa olla pikemminkin niin että ne kateelliset naapurit on esteenä eikä se autotalli. Jotkut ei vain kestä sitä että toinen säästää pitkän pennin siinä kun korjaa vian itse eikä turhaan kuskaa autoa korjaamolle.
- joku
oikeasti asiasta jotain tietävä vastata ja kertoa että mitä rivitalon autotallissa saa tehdä ja mitä ei? Tuskin nyt sentään öljyjen vaihto on kiellettyä, vai?
- kölkpe
Asunto-osakeyhtiön järjestyssääntöihin lie laitettu tarkemmat ohjeistukset asiasta? Hitsaus on varmasti kiellettyä paloturvallisuuteen vedoten, mutta luulisi öljynvaihdon olevan aivan tavanomainen toimenpide. Luonnollisesti tekijä huolehtii öljyt ongelmajätelaitokselle eikä taloyhtiön roskikseen... Auton pesu parkkipaikalla on useissa yhtiöissä kielletty.
- sdgsdg
Tulityöt (hitsaaminen ja rälläköinti) ovat ehdottomasti kielletty Pitäisi jo omakin järki sen verran sanoa. Kai siellä saa muuten nikkaroida. Järjestyssäännöissä lienee asiasta kerrottu tarkemmin.
- Ja me saimme
sapiskaa siitä, että autotallimme oli varasto (rakennustarvikkeita, kun meillä oli remontti menossa). Sitä kun ei saa pitää varastona, kuulemma. Saimme 2 viikkoa aikaa korjata asia sillä huomautuksella. Joten olettaisin, että vielä vähemmän sinne saa korjauspajaa perustaa. Asia selviää soittamalla alueesi palotarkastajalle.
- tate....
Kyllä se pitkälti naapureista riippuu kuinka itkupillejä ne on.
Jos osaa hommat, on sammuttimet yms. ja on varovainen niin mielestäni on turha valittaa. Lakipykälistä en osaa sanoa.
Itse olen yhdessä taloyhtiössä pihalla rälläköinyt, hitsillut yms. tehnyt.
Toisessa taloyhtiössä, mummollani, pidin moottoripyöräni talvisäilytyksessä talllissa jossa oli ns. kanaverkkoseinät niin naapuri itki että pyörä haisee bensalle ja se tarttuu hänen auton sisustaan se haju. Parasta oli silloin että pyörässä ei ollut silloin edes bensatankkia eikä kaasareita kiinni.
Bensa yms. syttyville aineille on jotkin laissakin määrätyt määrät kuinka paljon saa olla. - jonusepus
Kaupunkilaiset uusavuttomat kurkkivat verhojen välistä mieli myrtyneenä kun naapurin asentajapate hoitaa kalustonsa itse kuntoon eikä maksa siitä korjaamoille tai muille mahdollisille instansseille. Nykyään on hyvä esimerkki vuositteiset renkaiden vaihdot, ei nykyihminen enään osaa tehdä edes sitä, en tiedä onko tultu siihen että ollaan liian laiskoja, ei ole työkaluja vaiko ei kehdata? Jos mää olisin työnantaja en ottaisi tällaista velttopersettä ikinä töihin omaan firmaani.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k273553- 412389
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut352218Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71997Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta431552- 381429
- 1271282
Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan
Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.2591230Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t451205- 131189