Onko jollakin tietoa, että onko vakuutusyhtiöllä joku määräaika, jolloin vakuutus tulee käsitellä? Omassa tapauksessani on kulunut jo yli kolme kuukautta. Onko siis olemassa jotain lakia, joka määräisi enimmäisajan tuolle käsittelylle?
Henkivakuutus
3
704
Vastaukset
- käsittelystä on kyse
Onko kyse vakuutustapahtumasta vai sopimuksen voimaansaattamisesta?
- alkuper.
Olen siis saamassa korvausta vakuutusyhtiöltä edesmenneen vanhempani henkivakuutuksesta, niin olisin vaan tuosta käsittelyajasta kiinnostunut. Voiko vakuutusyhtiö pitkittää korvaus päätöstä kuinka kauan?
- ...
alkuper. kirjoitti:
Olen siis saamassa korvausta vakuutusyhtiöltä edesmenneen vanhempani henkivakuutuksesta, niin olisin vaan tuosta käsittelyajasta kiinnostunut. Voiko vakuutusyhtiö pitkittää korvaus päätöstä kuinka kauan?
Osoitteesta http://www.finlex.fi löydät vakuutussopimuslain, jossa nuo käsittelyajat säädellään. Jos kaikki vakuutusyhtiön edellyttämät asiakirjat on toimitettu, niin lainmukaisia käsittelyaikoja on noudatettava. Muussa tapauksessa yhtiö joutuu maksamaan vakuutuskorvaukselle viivästyskorkoa.
Henkivakuutuskorvaus on sitäpaitsi yleensä aika yksinkertainen asia. Harvemmin on esimerkiksi epäselvyyttä siitä, onko edunjättäjä kuollut vai ei.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po393419Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162635Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242594Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441836- 251566
- 1211341
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791288Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901259- 1091201
Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241166