Hei nyt tulikin mulle pähkinää purtavaksi kun meidän kani todettiin ns. asmapupuksi. Purua ei saa enää olla häkissä ja heinätkin vain heinäsiivilässä.
Paperia se sitten rouskuttaa ihan hullunlailla eli sekään ei kait ole hyvä?
Auttakee pliis mitä teillä käytetään?
Pissipaikalla on kissanhiekkaa joten sitä en kyllä kehtaisi koko häkkiin iskeä ettei menisi sitten sekaisin nämä makoilu/pissapaikka.
Paperia se sitten rouskuttaa ihan hullunlailla eli sekään ei kait ole hyvä?
Auttakee pliis mitä teillä käytetään?
Pissipaikalla on kissanhiekkaa joten sitä en kyllä kehtaisi koko häkkiin iskeä ettei menisi sitten sekaisin nämä makoilu/pissapaikka.
Vastaukset 4
Vanhimmat
makoilupaikaksi ainakin sopii myös vanha matto tai pyyhe. sitten kissanhiekkaa vain vessassa.
Ei kissanhiekkaa kaneille. Jos hiekkaa niellään, on tuloksena varma kuolema.
Kokemusta tästä on, seurauksena kaksi kuollutta pupujussia. :/ Eläinlääkärikin totesi, ettei saisi pitää kissanhiekkaa.
Paremmin käy puupohjainen kissanhiekka-pelletti. Puru on pellettimäisessä muodossa, ja kastuessaan hajoaa ja imee hajut. Ei pölise.
Maatalouskaupoista saa läämmityspellettiä, joka tulee todella halvaksi.
Koko häkkiin ei suositella, tassut kipeytyvät.
kakkalaatikkoon, ei pölise. Eikä häkin lattialle tarvitse välttämättä mitään laittaa, ainakin meidän typy nukkuu paljaalla pohjalla, on yritetty froteepyyhettä, ei kelpaa, se on rutussa pohjalla.
ja matto tai mörttiröpöä pohjalle. Näin meitin allergiapupulla on. Eläinlääkäristäkin saatiin kunnon ohjeet, mitä tulee laittaa kanin häkkiin ja mitä ei. Lisäksi meille ehdotettiin kanille genesis heinää, mikä ei sisällä timoteita ja nyt kani voi vallan mainiosti:)