Onko graffitit taidetta?

nipuski

Mitä mieltä olette, onko graffitit taidetta vai vain turhaa töhertelyä? Tuntuu että tämä aihe jakaa mielipiteet kahtia. Itse olen sitä mieltä, että hyvin ja huolella (ja luvallisesti..) tehdyt ovat hienoja ja ilo silmälle etenkin värittämässä jotain harmaata betoniseinää. Mutta hätäisesti ja vielä toisten päälle tehdyt suttuiset kuvat vain ärsyttävät ja ovat kaukana taiteesta.

7

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eppiwi
    • artwanker

      En usko että graffitin määrittelemisestä taiteeksi olisi hyötyä kummallekkaan, graffitille tai taiteelle. Molemmilla on omat tapansa, käsitteensä ja käsityksensä. Tuskin ne taipuvat mitenkään hedelmällisesti samaksi ilmiöksi.

      En ole myöskään aivan varma voiko laillista graffitia olla olemassa, graffitin olemukseen kuuluu nimenomaan laittomuus, lailliset maalaukset ovat sitten jotain muuta.

      Itse pidän kyllä molemmista, mutta kaikkein eniten pidän tageista ja tarroista. Niitä on jokapaikassa, ne muistuttavat mukavasti siitä että kaupungissa eletään, ja monesti ne ovat myös esteettisesti kiinnostavia.

      Ne ovat orgaanisempia ja dynaamisempia kuin laillinen paikkaan sidottu seinämaalaus, leviten kontrolloimattomasti ympäri koko urbaania tilaa.

      Suuri osa tietenkin on laadultaan surkeaa, sekin tuo eloa katukuvaan.

    • Print24

      Nipuski, tästä on aiemminkin ollut täällä puhetta. Olen asiasta kanssasi ihan samaa mieltä. Hyvin/luvallisesti tehtyinä graffitit voivat olla hyvääkin taidetta, mutta suttua joka on esim. nimmari tai jokin töhry josta ei edes saa selvää tuskin voi taiteeksi kutsua. Tuo mielipiteiden kahtiajako johtuu varmaankin juuri siitä että on tapauksia joissa on vaikea vetää tätä rajaa.

      • tagit ei

        Hyvä graffiti on parhaimmillaan tosikin tyylikäs seinämaalaus, mutta taitaa mennä niin, että ne jotka yleisesti graffiteja töhryiksi väittävät, ovat kiinnittäneet huomiota vaan niihin tussilla ja spraymaalilla sutattuihin hätäisiin tageihin ja muuhun paskaan, mitä kyllä jotkut jatkavat suoltaa toden teolla kaupungiympäristöön.
        On sääli, että graffititaiteen arvostus jää vähäiseksi juuri tällaisten sotkijoiden ansiosta.


    • jotka saavat lisääntyessään

      muuttoaallon,koska se ärsyttää ihmisiä,vaikuttaa negatiivisesti asukkaiden viihtyvyyteen.Sitä ei pidä taiteena kuin ,tyhmä nuorison ääniä kalasteleva juntti politiikko.Jos on lahjakas,niin sen voi tehdä kankaalle,eikä töhriä toisen omaisuutta. .

      • Print24

        pointtia, koska just sellaset töhryt eivät ole taidetta.


    • Writer

      Itse olen sitä mieltä, että hyvin ja huolella (ja luvallisesti..)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      171
      3941
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3129
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2176
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      47
      2155
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      56
      1941
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe