Luin mielenkiintoisen artikkelin Marokosta ja nyt mietityttää että millainen se olisi matkailumaana? Luin että ainakin joku vuosi sitten se on ollut hieman levoton mutta miten on nykyään? Onko kuin kallis maa? Artikkeli kiinnostuneille:
http://www.kookas.fi/articles/read/3295
Marokko matkailumaana
6
1124
Vastaukset
- jee
..mielenkiintoista tuossa artikkelissa on matkailun kannalta? Oletko kirjoittanut artikkelin itse tai oletko Kookas.fi:n työntekijä? Tässä keksimäni selitykset tuolle linkitykselle...
Itse olen lähdössä Marokkoon matkalle ja minulle tuosta artikkelista ei ollut mitään hyötyä. Ei mitään uutta lukuisiin muihin Internetistä, mm. tältä palstaltakin löytyviin, artikkeleihin nähden.
Paremmat tiedot Marokosta matkailumaana löytyy vaikkapa Aurinkomatkojen sivuilta. Suomesta on Marokkoon tehty ryhmamatkoja ainakin Yli 20 vuotta. Tuona aikana maa on kehittynyt hurjaa vauhtia.Olen itse vieraillut tassa maassa lukemattomia kertoja, ja ainakaan naina aikoina taalla ei ole ollut mitaan poliittisia levottomuuksia.Turistille tama on halpa maa. Euron kurssi dirhamiin nahden on ollut hyva.Nykyisen kuninkaan Mohammed VI aikana maata on kehitetty paljon. Rakennustoiminta on varsin vilkasta. Taalla Agadirissakin rakennetaan uusia hotelleja. Samoin Marrakechissa, ja tietysti vilkkaalla toiminnalla on vaikutusta maan hintaan.Uusia asuinalueita on syntynyt tanne, ja vahitellen kai paastaan pikku hiljaa eroon myoskin slummialueista.Tietysti tassa maassa on runsaasti ongelmia, ja yksi polttavimmista on ilmeisesti melkoinen tyottomyys.Korkeakoulutetkin pyrkivat toihin ulkomaille mika on tietysti valitettava asia.Sosiaalihuolto on viela varsin kehittymatonta.Luku-ja kirjoitustaidottomuuskin on viela melkoisen suuri.Eihan Roomaakaan rakennettu paivassa.Nykyinen hallitsija on varsin moderni,ja hanella on varmasti taiteilemista entisen ja uuden valilla.
- true
Nykyään rakenettaan hurjaa vauhtia, uskomatonta ja marokko kehittyy huimaa vauhtia. Slummeja ei uskota enään olevan vuonna 2010. Kuningas mohammed VI on jakanut kansalle valtaa ja marokko tekee yhteistyötä mm. suomen kanssa naisten aseman parantamiseksi ja demokratisointumiseksi.
Kalevi miten menee,minkäläinen sää? - jee75
Tervehdys Kalevi! - Voitko laittaa sähköpostia osoitteeseen jee_at_karaoke_piste_fi - olisi hauska vaihtaa mietteitä maasta! Olen itse tyttöystävineni tulossa Agadiriin torstaiaamun koneella.
- verrattuna moneen muuhun
jee75 kirjoitti:
Tervehdys Kalevi! - Voitko laittaa sähköpostia osoitteeseen jee_at_karaoke_piste_fi - olisi hauska vaihtaa mietteitä maasta! Olen itse tyttöystävineni tulossa Agadiriin torstaiaamun koneella.
Niin siitä naisten asemasta. Asema on koko ajan vain paranemassa ja kun ottaa huomioon islamilaisen maailman Marokossa naisella on melko paljon vapauksia. Näin Agadirin kaduilla enemmän "normaalisti" pukeutuneita naisia kuin hunnnutettuja. Ja huomasin, että ylipäätänsäkin marokkolaiset pukeutuvat erittäin siististi (tarjoilijat paljon siistimmin kuin Suomessa) Satuinpa näkemään Agadirin keskustassa pari naispoliisiakin :) Kaupungilla tunsi olonsa tosi turvalliseksi kun niitä poliiseja ja liikenteenvalvojia oli aika paljon.
true kirjoitti:
Nykyään rakenettaan hurjaa vauhtia, uskomatonta ja marokko kehittyy huimaa vauhtia. Slummeja ei uskota enään olevan vuonna 2010. Kuningas mohammed VI on jakanut kansalle valtaa ja marokko tekee yhteistyötä mm. suomen kanssa naisten aseman parantamiseksi ja demokratisointumiseksi.
Kalevi miten menee,minkäläinen sää?Kiitos kysymasta menee oikein mukavasti. Saa on ihan ok eli tulin viime torstaina ja aurinkoa on ollut joka paiva. Lampotila 21 23 paikkeilla.Uuden kuninkaan aikana kuningaskunta on kehittynyt, ja tuo rakennustoiminta on tosi vilkasta. Kuningas ja Lalla Saelma(vaimo ) saivat tyttaren. Tassa maassa nainen ei voi koskaan olla hallitsijana. Onneksi kuningasperheella on jo poika Hassan.Taalla pidennetaan rantabulevardia ja valmistuessaan pituus on noin viisi kilometria.Kun kuningas on osoittanut mielenkiinoa tahan asiaan ja osoittanut rahat, niin silloin tyo tapahtuu ripeaan tahtiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1603273Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from1002543Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä582400Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276902316Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72126Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue291595Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling351367Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81340- 831327
- 691137