Itelläni on gamo shadow 1000. Hyvä ja tehokas peli ja tarkkakin avotähtäimillä, mutta kiikarin kanssa on ongelma. Koska ase on taittopiippuinen, piippu jää joka kerta hitusen eri asentoon ladattaessa. Tämä vaikuttaa osumiin pystysuunnassa. Onko tämä normaalia gamon taittopiippuisille vai onko minulla huono yksilö? Aseella on ammuttu joku 20000 laakia joten mitään takuita tuskin on..
gamo shadow 1000
12
9083
Vastaukset
- taku takuu
ei takuu katso ammuttuja laukauksia. ase vaan on niin huono. mutta eniten vaikuttaa mikä kiikari sulla siinä on ja kiikarin jalat. jos kiikari joku sorman paksunen pilli jossa rimpula jalat ei kiikari pysy paikoillaan vaan valuu taaksepäin. ja jos vika olisi se piippujuttu olisi sama vika myös avotähtäimillä. mikään tarkka tuo ilmakiväri ei ole ja muutenki se on taattua gamo skeida laatua.
- juuso
taittopiippuinen ilmakivääri mikä ei tekis tuota. paskoja mitä paskoja.
- Ilmaa
juuso kirjoitti:
taittopiippuinen ilmakivääri mikä ei tekis tuota. paskoja mitä paskoja.
Tässä nyt heti yksi jossa moinen ominaisuus on poistettu http://www.superbows.co.uk/air-guns/air-rifles/b2-1-air-rifle-22-calibre/prod_2.html ja löytyyhän noita muitakin, hakusanaksi barrel lock. Peli valittiin viimevuonna jenkeissä paras hinta/laatu ilmakoksi ja saahan noita suomestakin.
- Vähä viisaampi
Ei tietenkään avotähtäimillä ole merkitystä onko taittopiippu. Nehän on piipussa kiinni pöljä. Yhtä hyvin osuu avotähtäimillä vaikka piippu käännettäisi sivulle.
- ietippäs viellä
Vähä viisaampi kirjoitti:
Ei tietenkään avotähtäimillä ole merkitystä onko taittopiippu. Nehän on piipussa kiinni pöljä. Yhtä hyvin osuu avotähtäimillä vaikka piippu käännettäisi sivulle.
kyllä sillä merkitys on vaikka ne on piipussa kiinni. ase tärähtää aina eri tavalla jos piippu on eri asennossa ja asuma on eri paikassa. tietysti se on vähäinen heitto ja avo tähtäimellä ammuttaessa osumat leviää niin ettet välttämättä huomaa.
- Painaja.nr1
Eli siis avotätäimellä on väliä! Siin on sekä etu- että takatähtäin piipussa eli ne on samassa viivassa, kuitenki uskoisin vian olevan liian köykäsessä kiikarissa! Itellä kans Shadow 1000:n, eikä mitään vikaa ku Tascon kiikari! Luoteja ammuttu noin 25000...
- jumalavita
Avoissa ei ongelma koske koska etu ja takatähtäin ovat piipussa....
- jjs
KYLLÄ EI PAREMPAA LÖYDY KUN CAMO .ITELLÄ ON JA KYLLÄ OSYY JA KAUVAS.
- ALANHARRASTAJA JO25V
POJAT POJAT ! KOHDISTIN JUURI TUOLLAISEEN ILMAKIVÄÄRIN KIIKARIA JA YLLÄTYIN PYSSYN ASIALLISUUDESTA, JA NÄKÖJÄÄN TARKUUS RIITTÄVÄ KUN KÄYTTÄÄ LAADUKKAITA PANOKSIA. IHAN TÄYSIPELI SIIHENTARKOITUKSEEN MIHIN SE ON VALMISTETTU .
- Hatsan
Tietääkö pojat onko Hatsan strike 1000s honkkarissa myytävä ase hyvä?
- Suosittelen!
Se on hemmetin hyvä ase. Noin halpa, hinta/laatusuhde... Lähtönopeus 305m/s. Toimii kuin unelma. Honkkarissa makso 99€ ja halvin (vertaa.fi) sivun mukaan olisi Sissos liikkeessä (159€) Älyttömän tarkka ja tehokas! Suosittelen! Tässä vielä aseen (Hatsan Strike 1000s) viralliset sivut, mistä saa tarkempaa infoa aseesta. http://www.hatsan.com.tr/airguns_striker_1000s.asp
- Nom Nom
Kyllä rupee jöpöttää kun tuollaisen mörssärin hankkii ja haaveilee ruutiaseista! :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 233000
- 681477
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa751052Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää140998- 45911
- 61872
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.45848Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe171842- 42826
Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis135746