epätietoinen

voiko matkalaukkuun ruumaan laittaa kanarialta ostetut viinakset? Haluaisin ainakin viiniä ja rommia tuoda!
Onko teillä säilynyt ehjänä perille saakka??
Toivon vastauksia, en ole kumminkaan mikään bimbo vaan haluan ihmisten kokemuksia lukea asiasta.
71064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ja mikä sen nyt estäisi. Laita esim. pyyhkeitä niin ei säry...se vaara tietenkin on. Tee kuten minä ja osta taxfreestä kentältä ja vie muovikassi koneeseen, tulevat takuulla penkin alla ehjänä...ja oikeasti hintaero ei ole niin hyvä että juurikaan kannattaa tuoda muuta kuin tuliaisia, hyvä scotty whiski maksaa n. 10-14 euroa ja alta 20 euron saa Alkosta myös? eipä juurikaan huokuta ostamaan ainakaan useita pulloja.

Äänestä

Ainakin jos on kovamuovinen laukku niin hyvin siellä pullotkin säilyy, vaatteisiin kun vähän kääräisee. Justiin kanarialta tulin ja ostin pari 5,95 eur maksanutta votkapulloa :)

Äänestä

Osta pirtua, joka on laitettu viinipulloihin ja niin paljon laukkuun kuin sinne mahtuu. Sitten maksat ylikilot kiltisti, jännität koko matkasi ajan ja Vantaalla tullin nähden tarkastat, että säilyikö pullot ehjinä.

Niin, Suomen kieltolaki on kumottu aikoja sitten ja Alkosta voit ostaa ihan laatikkokaupalla "tulilientä". Eivät kysele enää, miksi haluat näin paljon. Ei tarvitse kysellä kaupan pomolta lupaa, jos otat enemmän, kuin 2 kirkasta ja 2 mietoa.

Äänestä

Olen muutaman kerran nähnyt, miten julmasti matkalaukkuja heitellään koneen pakkaus- ja purkuvaiheessa, joten minä en viinaksia ruumaan pakkaa. Siinä menee koko lomavaatetus ihan persiilleen, vaikka pyykkin ne tietysti kotona joutuu..

Kentän taxfreesta saa tosiaan ostettua mitä huvittaa, mutta hinnat ovat sitten kalliimmat.
Ja myyhän Finski tullivapaita viinaksia myös koneessa.

Ei ihan mahdoton idea ole pakata kohteessa ostettua kamaa muovipulloihin, rikkoutumisvaara matkalaukussa tietysti on pienempi, mutta painoa niille äkkiä kertyy kummasti.

Äänestä
  • Kyllä meillä on aina kuljetettu ruumassa Samsoniten kovassa laukussa ne viinakset, joita nyt yleensä tuodaan tullessaan. Kääräisen pullot froteiseen isoon rantapyyhkeeseen ja hyvin ovat tulleet perille särkymättä.

    Äänestä

  • joka kerta kirjoitti:

    Kyllä meillä on aina kuljetettu ruumassa Samsoniten kovassa laukussa ne viinakset, joita nyt yleensä tuodaan tullessaan. Kääräisen pullot froteiseen isoon rantapyyhkeeseen ja hyvin ovat tulleet perille särkymättä.

    Kovakantisessa laukussa tulevat ehjinä perille isoon pyyhkeeseen käärittynä ja paketti vielä muovipussiin, jotta pysyy tiukkana eikä avaudu. Vaatetta alle ja päälle. Tavaraa laukussa pitää kuitenkin olla sen verran, etteivät ne pääse liikkumaan laukkua siirrettäessä. Yli 20 kertaa olen tuonut 2-4 pulloa ja aina ehjinä perille. Muista painorajoitus.

    Äänestä

pakkaan juomat pyyhkeisiin tms. käärittynä ruumaan menevään matkalaukkuun ja pulloakaan ei ole rikkoutunut.
Jos sijoitat pullot mahd. keskelle laukkua vähän erilleen toisistaan niin ehjinä tulevat kotiin asti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkalaukkuun kirjoitti:

voiko matkalaukkuun ruumaan laittaa kanarialta ostetut viinakset? Haluaisin ainakin viiniä ja rommia tuoda!
Onko teillä säilynyt ehjänä perille saakka??
Toivon vastauksia, en ole kumminkaan mikään bimbo vaan haluan ihmisten kokemuksia lukea asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu