Lukemani artikkelin mukaan Moldovalainen viini on kuulemma melkein maailman parasta, eli pitäisi varmaan käydä paikanpäällä maistamassa. Millaisia hyviä viinmerkkejä sieltä tulee kun itse en niihin oikein ole perehtynyt?
http://www.kookas.fi/articles/read/3867
Moldovan viini
10
4943
Vastaukset
Moldovassa on muutama isompi viinifirma, niistä suurimmat ja tunnetuimmat ovat Cricova ja Milestii Mici. Milestii Micin kellarit ovat myös maailman suurimmat viinikellarit ja Cricovassa taas on natsien unohtamia arvoviinejäkin nähtävillä. Muitakin löytyy, mutta paikalliset 90-prosenttisesti juovat omia kotiviinejään, kaikilla melkein kuin joku mökki jossa köynnöksiä kasvaa perheen/suvun/lähipiirin tarpeiksi.
- löytyy Alkosta
Tuossa alkuvuonna oli "Viinit" palstalla vähän keskustelua moldovalaisista viineistä. Jostain syystä sitä keskustelua ei näy enää ko. otsikon takaa, mutta googlaamalla löytyy. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000348&posting=22000000023011350
Suomessa Alkosta löytyy Zandora Oy:n maahantuomana Bostavan Merlot-viiniä http://www.bostavan.md. Ihan hyvää sekin on, mutta ei mielestäni likikään parasta, mitä sieltä löytyy. Muita mainitakseni Cricova http://www.cricova.md ja Purcari http://www.purcari.md/index.html tuottavat todella hienoja viinejä samoin kuin Asconi http://www.asconi.com/, Basvinics, Migdal-P http://www.migdal.md/index_en.htm ja Romanesti.
Yleensä ottaen Moldovan viinituotanto kärsi taloudellisesti pahasti Venäjän poliittisista syistä asettamasta tuontikiellosta, joka nyt on purkautumassa. Viinin laatuun Venäjän boikotti ei tuhansia vuosia Neuvostoliittoa vanhemman viiniperinteen omaavaan moldovalaiseen viiniin tietenkään vaikuttanut. - unohtui
Jaa, unohdin listata yhden läntisessä Euroopassa tunnetuimman moldovalaisen viininvalmistajan eli Lion Gri S.r.L.:n joten tasapuolisuuden nimisssä lisätään se nyt eli http://www.lion-gri.com/
Jos todella aiot paikanpäälle maistelemaan, niin otollinen aika olisi esim. lokakuussa, jolloin järjestetään vuotuiset viinifestivaalit. Tänä vuonna ne taitavat alkaa 7. lokakuuta. Viisumiahan ei Moldovaan enää EU:n, USA:n, Kanadan tai Israelin kansalaisilta vaadita.
Moldovassa on tällä hetkellä tietääkseni hieman yli 30 viiniä vientitarkoitukseen valmistavaa yritystä, joista aika iso osa löytyy tuolta:
http://www.allmoldova.com/index.php?action=tree_list&id=1061932002&lng=eng- löytyy
Suomen Alkosta tosiaan saa tuota Bostavan Merlotia, mutta Suomea lähinnä Virosta voi muuten ostaa moldovalaisia viinejä ja konjakkeja (divionoja) ja kaiketi pian taas velivenäjänkin puolelta.
- viinejä
Olen ostanut moldovialaisia viinejä Venäjältä.
Aika erilaisia ovat verrattuna länsieurooppalaisiin viineihin. Ei kovin minun makuuni. - Moldovasta
Moldovasta on rantautumassa Suomeen lähiaikoina useita huippulaatuisia viinejä ja yhtenä esimerkkinä juuri tämä jo aiemmin mainittu Cricovan kellari.
Itse olen hulluna moldovalaisiin viineihin ja varsinkin paikallisten tekemät "kotiviinit" ovat jotain uskomatonta.- Anonyymi
Varmasti ovat uskomattomia.
Suomessakin oli kotiviini buumi 80-luvulla. Koskaan en ollut maistanut niin uskomatonta paskaa kuin kotiviinin tekijät saivat aikaan.
YÖK.
- maisteltu ollaan
Muutamia moldovialaisia viinejä on tullut maisteltua. Aika erikoisen makuisia, meidän perheessä lähinnä tuli mieleen ketun kusi.
Voimmakkaan makuisia, ei uskaltanut edes käyttää pataruokaan.- FarkMerkErk
Oliko ketun kusesta tarkempaa luonnehdintaa, kun en ole maistanut..
- Anonyymi
Tallinnasta joskus sellaista kuin "munkin sielu". Pullo pakettu hienosti sellaiseen juuttikankaaseen. Makeaa, paksua täyteläistä punaviinia, vähän ehkä enemmän jälkiruokaviini tyyppistä. Mutta sellaisiahan ne tuppaa tuolla koko Mustanmeren alueella olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1156727Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,3726146Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam454468Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään123875Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk723627Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1112836Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,272524Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni262356Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t221856Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.181654