Moldovan viini

viinifriikki mies

Lukemani artikkelin mukaan Moldovalainen viini on kuulemma melkein maailman parasta, eli pitäisi varmaan käydä paikanpäällä maistamassa. Millaisia hyviä viinmerkkejä sieltä tulee kun itse en niihin oikein ole perehtynyt?

http://www.kookas.fi/articles/read/3867

10

4915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moldovassa on muutama isompi viinifirma, niistä suurimmat ja tunnetuimmat ovat Cricova ja Milestii Mici. Milestii Micin kellarit ovat myös maailman suurimmat viinikellarit ja Cricovassa taas on natsien unohtamia arvoviinejäkin nähtävillä. Muitakin löytyy, mutta paikalliset 90-prosenttisesti juovat omia kotiviinejään, kaikilla melkein kuin joku mökki jossa köynnöksiä kasvaa perheen/suvun/lähipiirin tarpeiksi.

    • löytyy Alkosta

      Tuossa alkuvuonna oli "Viinit" palstalla vähän keskustelua moldovalaisista viineistä. Jostain syystä sitä keskustelua ei näy enää ko. otsikon takaa, mutta googlaamalla löytyy. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000348&posting=22000000023011350

      Suomessa Alkosta löytyy Zandora Oy:n maahantuomana Bostavan Merlot-viiniä http://www.bostavan.md. Ihan hyvää sekin on, mutta ei mielestäni likikään parasta, mitä sieltä löytyy. Muita mainitakseni Cricova http://www.cricova.md ja Purcari http://www.purcari.md/index.html tuottavat todella hienoja viinejä samoin kuin Asconi http://www.asconi.com/, Basvinics, Migdal-P http://www.migdal.md/index_en.htm ja Romanesti.

      Yleensä ottaen Moldovan viinituotanto kärsi taloudellisesti pahasti Venäjän poliittisista syistä asettamasta tuontikiellosta, joka nyt on purkautumassa. Viinin laatuun Venäjän boikotti ei tuhansia vuosia Neuvostoliittoa vanhemman viiniperinteen omaavaan moldovalaiseen viiniin tietenkään vaikuttanut.

    • unohtui

      Jaa, unohdin listata yhden läntisessä Euroopassa tunnetuimman moldovalaisen viininvalmistajan eli Lion Gri S.r.L.:n joten tasapuolisuuden nimisssä lisätään se nyt eli http://www.lion-gri.com/

      Jos todella aiot paikanpäälle maistelemaan, niin otollinen aika olisi esim. lokakuussa, jolloin järjestetään vuotuiset viinifestivaalit. Tänä vuonna ne taitavat alkaa 7. lokakuuta. Viisumiahan ei Moldovaan enää EU:n, USA:n, Kanadan tai Israelin kansalaisilta vaadita.

      Moldovassa on tällä hetkellä tietääkseni hieman yli 30 viiniä vientitarkoitukseen valmistavaa yritystä, joista aika iso osa löytyy tuolta:
      http://www.allmoldova.com/index.php?action=tree_list&id=1061932002&lng=eng

      • löytyy

        Suomen Alkosta tosiaan saa tuota Bostavan Merlotia, mutta Suomea lähinnä Virosta voi muuten ostaa moldovalaisia viinejä ja konjakkeja (divionoja) ja kaiketi pian taas velivenäjänkin puolelta.


    • viinejä

      Olen ostanut moldovialaisia viinejä Venäjältä.
      Aika erilaisia ovat verrattuna länsieurooppalaisiin viineihin. Ei kovin minun makuuni.

    • Moldovasta

      Moldovasta on rantautumassa Suomeen lähiaikoina useita huippulaatuisia viinejä ja yhtenä esimerkkinä juuri tämä jo aiemmin mainittu Cricovan kellari.
      Itse olen hulluna moldovalaisiin viineihin ja varsinkin paikallisten tekemät "kotiviinit" ovat jotain uskomatonta.

      • Anonyymi

        Varmasti ovat uskomattomia.
        Suomessakin oli kotiviini buumi 80-luvulla. Koskaan en ollut maistanut niin uskomatonta paskaa kuin kotiviinin tekijät saivat aikaan.
        YÖK.


    • maisteltu ollaan

      Muutamia moldovialaisia viinejä on tullut maisteltua. Aika erikoisen makuisia, meidän perheessä lähinnä tuli mieleen ketun kusi.
      Voimmakkaan makuisia, ei uskaltanut edes käyttää pataruokaan.

      • FarkMerkErk

        Oliko ketun kusesta tarkempaa luonnehdintaa, kun en ole maistanut..


    • Anonyymi

      Tallinnasta joskus sellaista kuin "munkin sielu". Pullo pakettu hienosti sellaiseen juuttikankaaseen. Makeaa, paksua täyteläistä punaviinia, vähän ehkä enemmän jälkiruokaviini tyyppistä. Mutta sellaisiahan ne tuppaa tuolla koko Mustanmeren alueella olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14460
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7310
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe