Lukemani artikkelin mukaan Moldovalainen viini on kuulemma melkein maailman parasta, eli pitäisi varmaan käydä paikanpäällä maistamassa. Millaisia hyviä viinmerkkejä sieltä tulee kun itse en niihin oikein ole perehtynyt?
http://www.kookas.fi/articles/read/3867
Moldovan viini
10
5008
Vastaukset
Moldovassa on muutama isompi viinifirma, niistä suurimmat ja tunnetuimmat ovat Cricova ja Milestii Mici. Milestii Micin kellarit ovat myös maailman suurimmat viinikellarit ja Cricovassa taas on natsien unohtamia arvoviinejäkin nähtävillä. Muitakin löytyy, mutta paikalliset 90-prosenttisesti juovat omia kotiviinejään, kaikilla melkein kuin joku mökki jossa köynnöksiä kasvaa perheen/suvun/lähipiirin tarpeiksi.
- löytyy Alkosta
Tuossa alkuvuonna oli "Viinit" palstalla vähän keskustelua moldovalaisista viineistä. Jostain syystä sitä keskustelua ei näy enää ko. otsikon takaa, mutta googlaamalla löytyy. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000348&posting=22000000023011350
Suomessa Alkosta löytyy Zandora Oy:n maahantuomana Bostavan Merlot-viiniä http://www.bostavan.md. Ihan hyvää sekin on, mutta ei mielestäni likikään parasta, mitä sieltä löytyy. Muita mainitakseni Cricova http://www.cricova.md ja Purcari http://www.purcari.md/index.html tuottavat todella hienoja viinejä samoin kuin Asconi http://www.asconi.com/, Basvinics, Migdal-P http://www.migdal.md/index_en.htm ja Romanesti.
Yleensä ottaen Moldovan viinituotanto kärsi taloudellisesti pahasti Venäjän poliittisista syistä asettamasta tuontikiellosta, joka nyt on purkautumassa. Viinin laatuun Venäjän boikotti ei tuhansia vuosia Neuvostoliittoa vanhemman viiniperinteen omaavaan moldovalaiseen viiniin tietenkään vaikuttanut. - unohtui
Jaa, unohdin listata yhden läntisessä Euroopassa tunnetuimman moldovalaisen viininvalmistajan eli Lion Gri S.r.L.:n joten tasapuolisuuden nimisssä lisätään se nyt eli http://www.lion-gri.com/
Jos todella aiot paikanpäälle maistelemaan, niin otollinen aika olisi esim. lokakuussa, jolloin järjestetään vuotuiset viinifestivaalit. Tänä vuonna ne taitavat alkaa 7. lokakuuta. Viisumiahan ei Moldovaan enää EU:n, USA:n, Kanadan tai Israelin kansalaisilta vaadita.
Moldovassa on tällä hetkellä tietääkseni hieman yli 30 viiniä vientitarkoitukseen valmistavaa yritystä, joista aika iso osa löytyy tuolta:
http://www.allmoldova.com/index.php?action=tree_list&id=1061932002&lng=eng- löytyy
Suomen Alkosta tosiaan saa tuota Bostavan Merlotia, mutta Suomea lähinnä Virosta voi muuten ostaa moldovalaisia viinejä ja konjakkeja (divionoja) ja kaiketi pian taas velivenäjänkin puolelta.
- viinejä
Olen ostanut moldovialaisia viinejä Venäjältä.
Aika erilaisia ovat verrattuna länsieurooppalaisiin viineihin. Ei kovin minun makuuni. - Moldovasta
Moldovasta on rantautumassa Suomeen lähiaikoina useita huippulaatuisia viinejä ja yhtenä esimerkkinä juuri tämä jo aiemmin mainittu Cricovan kellari.
Itse olen hulluna moldovalaisiin viineihin ja varsinkin paikallisten tekemät "kotiviinit" ovat jotain uskomatonta.- Anonyymi
Varmasti ovat uskomattomia.
Suomessakin oli kotiviini buumi 80-luvulla. Koskaan en ollut maistanut niin uskomatonta paskaa kuin kotiviinin tekijät saivat aikaan.
YÖK.
- maisteltu ollaan
Muutamia moldovialaisia viinejä on tullut maisteltua. Aika erikoisen makuisia, meidän perheessä lähinnä tuli mieleen ketun kusi.
Voimmakkaan makuisia, ei uskaltanut edes käyttää pataruokaan.- FarkMerkErk
Oliko ketun kusesta tarkempaa luonnehdintaa, kun en ole maistanut..
- Anonyymi
Tallinnasta joskus sellaista kuin "munkin sielu". Pullo pakettu hienosti sellaiseen juuttikankaaseen. Makeaa, paksua täyteläistä punaviinia, vähän ehkä enemmän jälkiruokaviini tyyppistä. Mutta sellaisiahan ne tuppaa tuolla koko Mustanmeren alueella olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks365383Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si704069Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut353488Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?983272Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää533258- 732699
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1262189En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri552182Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit261497- 1911346