Moldovan viini

viinifriikki mies

Lukemani artikkelin mukaan Moldovalainen viini on kuulemma melkein maailman parasta, eli pitäisi varmaan käydä paikanpäällä maistamassa. Millaisia hyviä viinmerkkejä sieltä tulee kun itse en niihin oikein ole perehtynyt?

http://www.kookas.fi/articles/read/3867

10

5003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moldovassa on muutama isompi viinifirma, niistä suurimmat ja tunnetuimmat ovat Cricova ja Milestii Mici. Milestii Micin kellarit ovat myös maailman suurimmat viinikellarit ja Cricovassa taas on natsien unohtamia arvoviinejäkin nähtävillä. Muitakin löytyy, mutta paikalliset 90-prosenttisesti juovat omia kotiviinejään, kaikilla melkein kuin joku mökki jossa köynnöksiä kasvaa perheen/suvun/lähipiirin tarpeiksi.

    • löytyy Alkosta

      Tuossa alkuvuonna oli "Viinit" palstalla vähän keskustelua moldovalaisista viineistä. Jostain syystä sitä keskustelua ei näy enää ko. otsikon takaa, mutta googlaamalla löytyy. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000348&posting=22000000023011350

      Suomessa Alkosta löytyy Zandora Oy:n maahantuomana Bostavan Merlot-viiniä http://www.bostavan.md. Ihan hyvää sekin on, mutta ei mielestäni likikään parasta, mitä sieltä löytyy. Muita mainitakseni Cricova http://www.cricova.md ja Purcari http://www.purcari.md/index.html tuottavat todella hienoja viinejä samoin kuin Asconi http://www.asconi.com/, Basvinics, Migdal-P http://www.migdal.md/index_en.htm ja Romanesti.

      Yleensä ottaen Moldovan viinituotanto kärsi taloudellisesti pahasti Venäjän poliittisista syistä asettamasta tuontikiellosta, joka nyt on purkautumassa. Viinin laatuun Venäjän boikotti ei tuhansia vuosia Neuvostoliittoa vanhemman viiniperinteen omaavaan moldovalaiseen viiniin tietenkään vaikuttanut.

    • unohtui

      Jaa, unohdin listata yhden läntisessä Euroopassa tunnetuimman moldovalaisen viininvalmistajan eli Lion Gri S.r.L.:n joten tasapuolisuuden nimisssä lisätään se nyt eli http://www.lion-gri.com/

      Jos todella aiot paikanpäälle maistelemaan, niin otollinen aika olisi esim. lokakuussa, jolloin järjestetään vuotuiset viinifestivaalit. Tänä vuonna ne taitavat alkaa 7. lokakuuta. Viisumiahan ei Moldovaan enää EU:n, USA:n, Kanadan tai Israelin kansalaisilta vaadita.

      Moldovassa on tällä hetkellä tietääkseni hieman yli 30 viiniä vientitarkoitukseen valmistavaa yritystä, joista aika iso osa löytyy tuolta:
      http://www.allmoldova.com/index.php?action=tree_list&id=1061932002&lng=eng

      • löytyy

        Suomen Alkosta tosiaan saa tuota Bostavan Merlotia, mutta Suomea lähinnä Virosta voi muuten ostaa moldovalaisia viinejä ja konjakkeja (divionoja) ja kaiketi pian taas velivenäjänkin puolelta.


    • viinejä

      Olen ostanut moldovialaisia viinejä Venäjältä.
      Aika erilaisia ovat verrattuna länsieurooppalaisiin viineihin. Ei kovin minun makuuni.

    • Moldovasta

      Moldovasta on rantautumassa Suomeen lähiaikoina useita huippulaatuisia viinejä ja yhtenä esimerkkinä juuri tämä jo aiemmin mainittu Cricovan kellari.
      Itse olen hulluna moldovalaisiin viineihin ja varsinkin paikallisten tekemät "kotiviinit" ovat jotain uskomatonta.

      • Anonyymi

        Varmasti ovat uskomattomia.
        Suomessakin oli kotiviini buumi 80-luvulla. Koskaan en ollut maistanut niin uskomatonta paskaa kuin kotiviinin tekijät saivat aikaan.
        YÖK.


    • maisteltu ollaan

      Muutamia moldovialaisia viinejä on tullut maisteltua. Aika erikoisen makuisia, meidän perheessä lähinnä tuli mieleen ketun kusi.
      Voimmakkaan makuisia, ei uskaltanut edes käyttää pataruokaan.

      • FarkMerkErk

        Oliko ketun kusesta tarkempaa luonnehdintaa, kun en ole maistanut..


    • Anonyymi

      Tallinnasta joskus sellaista kuin "munkin sielu". Pullo pakettu hienosti sellaiseen juuttikankaaseen. Makeaa, paksua täyteläistä punaviinia, vähän ehkä enemmän jälkiruokaviini tyyppistä. Mutta sellaisiahan ne tuppaa tuolla koko Mustanmeren alueella olemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      154
      5443
    2. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      64
      4826
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3747
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      17
      3105
    5. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      49
      3028
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      154
      2781
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2633
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      71
      2356
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      65
      1999
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      173
      1902
    Aihe