syytetään tuista,vaikka viljelijöillä ei ole niihin mitään osuutta.Suomen kansa päätti kansanäänestyksellä hyväksyä EU:n yhteisen maatalouspolitiikan ja piste.
Miksi viljelijän pitäisi kieltäytyä vastaanottamasta maataloustukia ,kun palkansaajatkaan eivät halua luopua korotuksistaan ,vaikka tehtaita menee alta ja parhaalta kaverilta työt?
Miksi viljelijän pitäisi kieltäytyä vastaanottamasta maataloustukia ,kun palkansaajatkaan eivät halua luopua korotuksistaan ,vaikka tehtaita menee alta ja parhaalta kaverilta työt?
Vastaukset 6
Vanhimmat
sitä tekee. Mulle kaikki ja toisille ei mitään. Silti ihmetellään kun tili on aina tyhjä kun ostetaan luotolla, kun toi taloushallinta ei ole hansksassa.
tuet? Niihin ei EU äänestyksellä ollut mitään osuutta vaan ne ovat aivan kotikutoista sosiaalitukea maanviljelijöille!
Kun EU-tuet ei riittäneet niin piti änkyröidä vielä lisäpaketti suoraa tukea, eikö niin?
Minä en ymmärrä miten tyhmä kansa tämä on kun antaa viimeiset roponsa ökyjusseille ja unohtaa lapset ja vanhukset ja muut jotka on joutuneet vaikeuksiin esim globaliisaation johdosta.
"Kun EU-tuet ei riittäneet niin piti änkyröidä vielä lisäpaketti suoraa tukea, eikö niin?"
Aivan tosi, toinen ja parempi vaihtoeho onkin lopettaa kansalliset tuet ja keinotekoisin nykyisin ruuan hinta olisi oikea ilman tukia.
Tyhmäähän se on keinotekoisesti pitää ruuan hinta alhaalla.
Sopii kyllä tuet pois ja +30% hintaa lisää ruualle.
Saahan vähäosaiset halpaa ruokaa ostaa kaupasta. Mitä vielä odotat...
Tukien maksuoikeus neuvoteltiin EU-jäsenyys neuvotteluissa. Ne pitää myös hyväksyttäää komissiolla ennen maksatusta. Suomella ei ole itsenäistä päätäntävaltaa maataloudessa.
vielä on itsenäinen päätäntävalta?