ONKO JÄRKEÄ OTTAA?!??!?!?!?:O

Saisin serkultani n.2 vuotiaan terveen uros leijonaharjaskanin! oskari on nimeltään, saisin häkin ja kanin ilmaiseksi, ja enne on ollut hamsteri, ja äitini sanoo että siinä on suurempi sotku! no tottakai on kun on isompi eläin kyseessä... Millä saisin äitini vakuutettua tiistaiksi (6.3) että huolehtisin kanini! olen 14. vuotta!!!
6420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos osaat hoitaa kania ja olet lukenut niistä ja omasta mielestäsi voit oleskella sen kanssa useamman tunnin päivästä niin ota! MUISTA että jos teiltä on joku allerginen silloin kannattaa miettiä minne laittaa sitten jos tulee oireita :)

ONNEA!!

Äänestä

Oletko itse perehtynyt kanin hoitoon huolella? Jos tiedät tarkkaan, mihin olet sitoutumassa ja mitä on odotettavissa, ei luulisi äidinkään vakuuttelun mitenkään vaikeaa olevan, jos se ylipäätään tulee tuossa ajassa olemaan mahdollista (jos äitisi on vakaasti jonkin eläimen hankintaa vastaan, vie taivuttelu pahimmillaan jopa vuosia, jos onnistuu silloinkaan).

Hamsteriin verrattuna kani on kyllä täysin eri asia. Se elää monta kertaa kauemmin (tuon kokoinen kani jopa yli 10 vuotta. Tiedäthän ettei esim. kaikkiin opiskelija-asuntoloihin ja soluihin saa viedä eläimiä ja yksiön saaminen voi olla paljonkin vaikeampaa ja kalliimpaa?) Ne sotkevat enemmän ja vaativat huomattavasti enemmän tilaa (esim. metrinen häkki on melko pieni, ellei sen ovi ole jatkuvasti auki häkin toimiessa vain tukikohtana). Ne eivät ole erakoita, vaan etenkin yksinäinen kani tarvitsee hyvin paljon seuraa (lajitoveri olsi se ihanteellisin vaihtoehto). Niiden ruokinta on paljon tarkempaa (ei mitään siemenmössöjä ja eläinperäisyyksiä, vaan laadukasta heinää ja kasvisruokaa) jne.

Etenkin 14-vuotiaana (tai ylipäätään yläasteikäisenä) kanin hankintaa olisi syytä harkita mielestäni erityisen tarkkaan. Tällöin opiskelemaan lähtö (kenties jopa eri paikkakunnalle) on oletettavasti edessä lähivuosina ellei jopa heti yläasteen jälkeen, jolloin myös lemmikin mukaansaamista joutuu miettimään. Todella moni kani ja muu pitkäikäisempi eläin joutuu kodinvaihtajaksi omistajansa opiskelimaan lähdön takia, kun ei ole aikaa/varaa/kiinnostusta etsiä sellaista asuntoa mihin eläimen saa viedä tai uudet kuviot vievätkin enemmän aikaa mitä oli ajatellut. Ethän sinä haluaisi tämän kanin joutuvan vaihtamaan taas uudestaan kotia siinä vaiheessa? Ja miten olet suunnitellut järjestäväsi elämäsi lähivuosina? (nämä mm. ovat sellaisia asioita mitä kannattaa itsekseen pohtia ja mitkä saattavat mietityttää myös äitiäsi jos hän kaninhankintaa epäröi).

Äänestä
  • siksi juuri haluaisinkin kanin koska se on isompi ja päivä^^ eläin ja niin edes päin>> ja elä hieman piteempään.. mitää ruokaa suosittelette? ja kelpaako kaupanheinä? ja kaupan puru? esim pesäpuru?? :OO

    Äänestä

  • elbah :> kirjoitti:

    siksi juuri haluaisinkin kanin koska se on isompi ja päivä^^ eläin ja niin edes päin>> ja elä hieman piteempään.. mitää ruokaa suosittelette? ja kelpaako kaupanheinä? ja kaupan puru? esim pesäpuru?? :OO

    "mitää ruokaa suosittelette? ja kelpaako kaupanheinä?"

    Pääruokana tietenkin hyvälaatuinen kuiva heinä. Ainakaan täältäpäin ei kaupoista löydy hyvää heinää, vaan vain puristepakattua (= menee paketista otettaessa täysin silpuksi), pölisevää, kellertävää ja/tai tunkkaisen olosta. Eläinkaupoista ja heinätiloilta saa monesti laadukkaampaa heinää, jälkimmäisistä jopa jopa monta kertaa halvemmalla (halvimmillaan jopa 2-3€/8-10kg:n paali). Myös esim. talleilta ja lammastiloilta kannattaa kysellä heinää, josko he voisivat sitä pieniä eriä myydä/antaa. Hyvän ja huonon heinän eron huomaa kyllä ihan menekistäkin, joitakin heinälajeja nuo suorastaan ahmivat :)

    Heinän lisäksi voi sitten päivittäin/silloin tällöin tarjota pellettiä. Pelleteistä esim. Hobby Plus tai Lottie ovat hyviä. Hobby plussaa saa säkkitavarana halvalla (halvimmillaan 25kg/16€) ja se on kohtuu kevyttä. Lottie on kalliimpaa, mutta makuvaihtoehtoja on kolme ja sitä saa monista ihan normi ruokakaupoistakin. Genesis on merkeistä ehkä se tunnetuin ja muuten ihan hyväkin, mutta melko kallis ja rasvainen (kilohinta 5-8€, rasvaa 4,5%). Genesistä meillä syödään vain herkkuna ja se tarjoillaan usein esim. aktivointipallosta.

    Heinän jälkeen tärkeintä ravintoa ovat erilaiset vihannekset, hedelmät, marjat ja muut tuoreet. Esim. porkkana ja omena ovat hyviä perustuoreita, mutta valikoimaa kannattaa pyrkiä mahdollisimman usein monipuolistamaan esim. punajuurella, päärynällä, persiljalla, varsisellerillä, voikukanlehdillä, mustaherukoilla, banaanilla, valkoapilalla, vesimelonilla, tomaatilla, salaatilla, mustikanvarvuilla yms.

    Näiden lisäksi häkistä olisi hyvä löytyä kovaa jyrsittävää. Oksat ovat parhaita ja niitä kannattaa pitää aina tarjolla. Vaihtelua tuomaan voi sitten tarjota esim. kuivattua ruisleipää. Suola- ja kalkkikivet eivät ole pakolliset, jos ruokinnan monipuolisuudesta pitää huolen, muttei niistä ole haittaakaan.

    Makupalojen kohdalla kannatttaa myös suosia luonnolista linjaa, eli esim. kuivattuja hedelmiä, porkkanalastuja, näkkärinpaloja yms. Kaupoissa myytävät kaninherkut sisältävät usein erilaisia väriaineita ja valtaosa myös maitotuotteita, vaikkeivat ne kaninruokavalioon kuulukaan (esim. jugurttinappeja ja vihannesnappeja markkinoidaan kaneille tästä huolimatta).

    "ja kaupan puru? esim pesäpuru?? :OO"

    Mikäli säilytystiloja vain löytyy, kannattaa purut hakea joko sahalta tai maatalousliikkeestä. Säkillisestä purua (n. 8-10kg) veloitetaan sahasta riippuen n. 0,5-5€ ja maatalousliikkeista (esim. K-Maatalous, Agrimarket) saa 25kg:n muovitettuja purupaaleja n. kuudella eurolla. Melko halpaa siis verrattuna ruokakaupan kilonpaketeihin jotka maksavat n. 1,15-1,70€.

    Tosin jos kani on/oppii sisäsiistiksi, voi valtaosaan häkkiä laittaa mattoja jolloin sitä purua (tai mitä käyttääkään wc-laatikossa) ei kovin paljoa edes kulu.

    Äänestä

  • elbah :> kirjoitti:

    siksi juuri haluaisinkin kanin koska se on isompi ja päivä^^ eläin ja niin edes päin>> ja elä hieman piteempään.. mitää ruokaa suosittelette? ja kelpaako kaupanheinä? ja kaupan puru? esim pesäpuru?? :OO

    Muistathan, että kanit tarvitsevat paljon seuraa, ja liikuntaa, ymymym..

    Kaikki huolehtiminen on omistajan vastuulla! kani elää usein n 10 vuotiaaksi... tosin riippuu tietysti rodusta, hoidosta.. jne jne. Mieti, jaksatko koko sen elin iän jokapäivä pitää kanille seuraa, antaa juosta vapaana...jne. ?

    Jos kanille tulee jotain häikkää, niin eläinlääkäriin se on vietävä... sekin maksaa.

    Kanille ei sitten anneta kaalia. ei minkäänlaista. Se on varmaan halvinta mitä kaupasta saa, mutta kani voi päästä hengestään, jos se syö sitä.

    Tässä ihan sekalaisia juttuja, mutta jotain koitin.............

    Äänestä

kyllä siinä on järkeä kysy onko kani terve

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elbah :> kirjoitti:

Saisin serkultani n.2 vuotiaan terveen uros leijonaharjaskanin! oskari on nimeltään, saisin häkin ja kanin ilmaiseksi, ja enne on ollut hamsteri, ja äitini sanoo että siinä on suurempi sotku! no tottakai on kun on isompi eläin kyseessä... Millä saisin äitini vakuutettua tiistaiksi (6.3) että huolehtisin kanini! olen 14. vuotta!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu