Oon 18vuotias tyttö. Nyt tuntuu ettei tuolla alapäässä kaikki ole hyvin.
Alapääni on hirveen kuiva, kuukautiset tulivat myöhässä ja nyt kuukautiset ovat niukat. Alapään ulkolimakalvoja kutittaa. Valkovuodossa ei ole mitään kokkareita, se on kyllä runsahkoa aina välillä. (En ole raskaan kuitenkaan.)
Onko nää merkit hiivasienitulehdusta vai jotain muuta? Pitäiskö mennä lääkäriin, koska mulla ei koskaan ennen ole ollut hiivasientä ja jostain luin että ensimmäisen hiivasienitulehduksen aikana pitäis mennä lääkäriin, vai ostanko vaan apteekista Canestein-lääkettä, vai mitä ikinä olikaan.. oon ihan pihalla :/
Kiitos jos joku neuvois.. :)
Alapääni on hirveen kuiva, kuukautiset tulivat myöhässä ja nyt kuukautiset ovat niukat. Alapään ulkolimakalvoja kutittaa. Valkovuodossa ei ole mitään kokkareita, se on kyllä runsahkoa aina välillä. (En ole raskaan kuitenkaan.)
Onko nää merkit hiivasienitulehdusta vai jotain muuta? Pitäiskö mennä lääkäriin, koska mulla ei koskaan ennen ole ollut hiivasientä ja jostain luin että ensimmäisen hiivasienitulehduksen aikana pitäis mennä lääkäriin, vai ostanko vaan apteekista Canestein-lääkettä, vai mitä ikinä olikaan.. oon ihan pihalla :/
Kiitos jos joku neuvois.. :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minua kutittaa ihan tuolta klitoriksenkin kohdalta, mutta ulkolimakalvoja kutittaa niin että tuntuu että ne voisivat olla ihan punasia, en ole katsonut.. mutta tuntuu siltä.
anteeksi sekavat tekstini :|
Käytätkö e-pillereitä? Ne usein sekä kuivattavat limakalvoja, että niukentavat vuotoa. Kannattaa kokeilla jotain toista merkkiä.
Toinen vaihtoehto: Viestistäsi saa sellaisen kuvan kuin sinulla olisi parhaillaan kuukautiset. Kertakäyttöisistä terveyssiteistä voi tulla samoja oireita, jopa haavoja. Oletko vaihtanut toisenlaiseen siteeseen kuin mitä olet aiemmin käyttänyt tai onko käyttämääsi sidemerkkiin tullut jotain uudistuksia?
Heipsan. :)
Joo, syön pillereitä. Olen syönyt samaa laatua jo kohta 3½vuotta. Voisiko ne kääntyä yhtäkkiä epäsopiviksi?
Tätä kutinaa on ollut pian 2viikkoa. Välillä se loppuu, niin en ole ajatellut mennä käymään missää. Kuivuudesta en osaa sanoa, huomasin sen nyt tässä kuukautisten yhteydessä kun laitoin tamppoonia. Ainakin viikon ollut se.
Kutina on usein hiivan merkki. Kokeile sitä hiivalääkettä (canesten) ei siitä ole haittaakaan.
Alushousuissa vältä materiaaleja jotka ovat tekokuitua, eli pitisistä kiiltävää kangasta. Ne js mitkä kuivattavat limakalvoja,(kutittaa, kirveltää, kuumottaa)
Minulla loppuivat kuukautiset kokonaan useamman vuoden pillerien käytön jälkeen. Siihen saakka ko. pillerit olivat olleet aivan täydelliset minulle (ei kuukautiskipuja, hiusten rasvoittuminen väheni, finnit loppuivat lähes kokonaan), mutta sitten n. puolen vuoden aikana kuukautiset niukkenivat niukkenemistaan kunnes loppuivat ja limakalvotkin alkoivat kuivaa liiaksi.
Lääkäri selitti sen johtuvan siitä, että iän myötä kehon oma hormonitoiminta muuttuu eikä siksi käykään enää yksiin pillerien hormonien kanssa.
Kiitos vinkistä.. pitää seurata tilannetta. Jos seuraavat kuukautiset ovat kans "olemattomat" ja kuivuus ym jatkuu niin käännyn lääkärin puoleen :)