jakohihna

jakohihnan vaihto edessä farkkufocukseeni.
onko kokemusta Motonetin jakohihnasarjasta(SFK), Kantsiiko sellainen laittaa.
Merkkihuollossa aika tyyris vast pkt. 400 euroa(sis osat ja työn)
3963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

SKF jonka nimellä sarja myydään,ei pane nimeään paskaan.Hihna lienee Gates,ei huono sekään.Focuksista en tiedä mutta Transiteissa käyttänyt.Yleisesti lienee jakohihnoissa tärkeintä oikea asennus,ettei väännetä sorkkaraudalla paikoilleen.Merkkihuollon hinnalla saisi tosin jo rengaskerran.

Äänestä

En ota kantaa Motonetin tuotteisiin, mutta vaihto kannattaa suorittaa pajalla, jolla laitteet säätää vaihdon jälkeen toiminnot ihan oikeasti kohdalleen. Vanhaan Volvoon voi kyllä vaihtaa tussimerkkien avulla hihnan ja kone laulaa iloisesti. Esim. Focuksessa tussimerkki, jossa on millin heitto tarkoittaa melkein toimivaa konetta ja kohta melkein liikkuvaa autoa. On asioita, jossa kannattaa säästää ja asioita, joissa ei kannata säästää ihan niin paljoa.

Äänestä

hintahan on halpa. Mulle tarjous oli 700 euroa, Automaa, Espoo.

Vaihdatin hihnan muualla. hinta oli osat työ 300 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


foordson_1 kirjoitti:

jakohihnan vaihto edessä farkkufocukseeni.
onko kokemusta Motonetin jakohihnasarjasta(SFK), Kantsiiko sellainen laittaa.
Merkkihuollossa aika tyyris vast pkt. 400 euroa(sis osat ja työn)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu