Reilu

Hyvät tavat olleet aina kunniassa Microsoftilla:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=29864&tyyppi=1
3203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eipä tuo yllätyksenä tullut. Hyvä että saadaan todistusaineistoa kaikenlaisesta kieroilusta.

Uutisen herkkupala:

"Mac-yhteisö oli muutenkin edellä Windows-maailmaa, joten Microsoft sai sitä kautta tietoa uusista trendeistä"

Tämänkin me Mac-käyttäjät tiesimme ;)

Äänestä

Siinä todistetta taas windows toopeille.Kannattaa ostaa microsoftin paskaa.

Äänestä

Sehän on heille vain normaalikäytäntöä. Niin kävi myös 80-luvulla Mac-käyttöliittymän kopioinnissa. M$ uhkasi vetää Excelin, jota sai silloin vain Macille, pois markkinoilta. Samassa yhteydessä Applea estettiin julkaisemasta MacBasic-ohjelmointipakettia, joka olisi ollut paljon parempi kuin MS Basic. Siitä sai kärsiä myös sivullinen kirjanjulkaisija, jolle jäi varastoon iso erä uusia MacBasic-oppikirjoja. Tuo kaikki on dokumentoitu Andy Herzfeldin haastattelussa teoksessa Hackers.
Uudempi tapaus 90-luvulta, kun M$n lakimiehet marssivat Applen toimistoon ja vaativat lopettamaan Quicktimen kehittelyn, koska he ottavat myös videon haltuunsa! ks.
http://www.usdoj.gov/atr/cases/f2000/2010.htm

Kuka vielä haluaa että meidänkin julkisia verovaroja käytetään tällaisen toiminnan tukemiseen? Asia on juuri nyt ajankohtainen vaalien lähestyessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meininki kirjoitti:

Hyvät tavat olleet aina kunniassa Microsoftilla:

http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=29864&tyyppi=1

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu