Kairon ja Luxorin retket?

sade87

Piakkoin lähdössä Hurghadaan, ja haluaisin tietää retkistä vähän.. Eli käsittääkseni Kairoon ja Luxoriin tehdään yhden ja kahden päivän retkiä. Haluaisin käydä kummassakin kaupungissa, mietin vain onko yksi päivä liian raskas ja ehtiikö nähdä kaiken tarpeellisen. Mitä sitten kahden päivän retkillä on, mitä yhden päivän retkissä ei ole? Kokemuksia muutenkin otetaan vastaan. :)

5

1147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnm

      Olimme viime jouluna Sharmissa ja kävimme yhden päivän retkellä Kairossa. Pyramidit,Sfinksi ja Egyptiläinen museo tuli nähtyä ja ostoksilla kävimme basaarialueella. Lisäksi lounaan nautimme jokilaivalla Niilillä. Ainakin tällä Finnmatkojen päivän retkellä näki kaiken tarpeellisen mitä halusimme. Rankka reissu oli ja toipumiseen meni seuraava päivä, mutta näkemisen arvoisia paikkoja olivat. Ainoa miinus reissun rankkuuden lisäksi oli saasteinen ilma, joka vaati hieman totuttelemista.

    • että olisit yhden päivän kummassakin vai että sekä Luxor että Kairo yhdessä päivässä? Viimeksi mainittu lienee mahdoton ;-)

      No, Kairo mennee siinä yhdessä päivässä, mutta mutta...jollei ihan pakko, niin en suosittele.

      Pyramidit (ei ole pitkä keikka, ylös ja alas, ylhäällä ei itse asiassa ole mitään nähtävää kuin tyhjä sarkofagi), Khan el Khalili, Citadel, egyptiläinen museo, Sakkara. Nämä itse kävisin läpi. Jos on pakko karsia, karsisin pois Khan el Khalilin sekä Citadelin. Sakkarassa en ole itse vielä käynyt, mutta aluetta kovasti kehuttu, käyn itse katsastamassa huhtikuussa.

      Luxorissa ei riitä yksi päivä. Ok, on varmasti ihmisiä joille riittää se yksikin päivä. Kuninkaiden laakso, Kuningatarten laakso, Luxorin temppeli, Karnakin temppeli, Hatshepsut...lista jatkuu. Pelkästään Kuninkaiden laaksossa ja Karnakissa menee tunteja per kohde, mikäli ei halua juosta niitä vauhdilla läpi. Kuninkaan laakson haudat ovat niin vaikuttavia, ettei sieltä malta olla lähtemättä.

      Nähtävyydet ovat niin upeita, että on suorastaan sääli jos ne joutuu kiireen vuoksi "juoksemaan läpi". Sanotaan, että jos egyptiläisessä museossa katsot jokaista kohdetta minuutin verran (vai oliko se kaksi) niin vietät museossa 9 kuukautta :-) Muinaiset egyptiläiset olivat varsin tuotteliaita, vaikka moni aarre on löytänyt tiensä aikanaan ryöstäjien käsiin sekä ulkomaille, niin museon varastotkin ovat tupaten täynnä tavaraa joita ei koskaan saada mahdutettua nähtäville museon tiloihin.

      Eli jos menet Luxoriin, suosittelen 2 päivän retkeä. Itse olin aikanaan pyhittänyt yhden viikon Luxorin nähtävyyksiin - jäi pahasti kesken.

    • Ramses II

      Palasimme juuri eilen Hurghadasta ja kävimme sekä Luxorissa että Kairossa yhden päivän retkillä.

      Luxorissa yksi päivä ei todellakaan ole riittävästi. Aikaa on yksinkertaisesti siinä liian vähän nähdä kaikki mitä haluaa. Ja kun sitä nähtävää on todella paljon.

      Kairossa yksi päivä riittää vallan mainiosti vaikka matka onkin pitkä. Pyramidit on äkkiä nähty sillä siellä sisällä ei ole juuri mitään. Kipuat ahdasta käytävää pitkin kohtuullisen pieneen huoneeseen ja sitten takas alas. Otat muutaman kuvan ja siirryt Sfinksille. Siinäpä se Kairo oikeastaan onkin sitten. Et varmasti edes haluaisi siellä toista päivää viettää sillä sellainen saaste leijuu kaupungin yllä ettei mitään rajaa (vastaa kuulema yksi päivä siellä samaa kun polttaisit 40tupakkaa) ja kaduilla et yksinkertaisesti uskalla ominpäin liikkua koska kadun ylitys on aivan järkyttävä kokemus.

      • konna2

        No mielipiteitä on monia... Itse olin siellä kaksipäivää ja siinä häthätää kerkesi näkemään oleellisimmat nähtävyydet.


      • Ramses II
        konna2 kirjoitti:

        No mielipiteitä on monia... Itse olin siellä kaksipäivää ja siinä häthätää kerkesi näkemään oleellisimmat nähtävyydet.

        ...jos esim. museossa katsot jokaista esinettä pari minuuttia saat viettää siellä 18kuukautta mutta minä en ainakaan esim. pyramideillä aikaa saisi kulumaan juurikaan tuntia pidempään koska niissä ei periaatteessa ole muuta katsottavaa kuin jykevä ulkomuoto.
        Kairossa varmasti on ihmeteltävää paljon mutta niinhän ulkopaikkakuntalaisella on Helsingissäkin. Eri asia sitten on se kuinka kauan kukin kestää mieletöntä hulinaa ja hälinää sekä sitä saastetta.
        Jokaisella on tietty omat mieltymyksensä mistä pitää ja niin kuuluu ollakkin. Itse viihdyin enemmän Luxorissa jossa voisi viettää useammankin päivän joskus tulevaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      68
      1969
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      128
      1394
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      132
      1353
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      143
      1082
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      103
      932
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      348
      868
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      754
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      694
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      673
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      654
    Aihe