Kairon ja Luxorin retket?

sade87

Piakkoin lähdössä Hurghadaan, ja haluaisin tietää retkistä vähän.. Eli käsittääkseni Kairoon ja Luxoriin tehdään yhden ja kahden päivän retkiä. Haluaisin käydä kummassakin kaupungissa, mietin vain onko yksi päivä liian raskas ja ehtiikö nähdä kaiken tarpeellisen. Mitä sitten kahden päivän retkillä on, mitä yhden päivän retkissä ei ole? Kokemuksia muutenkin otetaan vastaan. :)

5

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnm

      Olimme viime jouluna Sharmissa ja kävimme yhden päivän retkellä Kairossa. Pyramidit,Sfinksi ja Egyptiläinen museo tuli nähtyä ja ostoksilla kävimme basaarialueella. Lisäksi lounaan nautimme jokilaivalla Niilillä. Ainakin tällä Finnmatkojen päivän retkellä näki kaiken tarpeellisen mitä halusimme. Rankka reissu oli ja toipumiseen meni seuraava päivä, mutta näkemisen arvoisia paikkoja olivat. Ainoa miinus reissun rankkuuden lisäksi oli saasteinen ilma, joka vaati hieman totuttelemista.

    • että olisit yhden päivän kummassakin vai että sekä Luxor että Kairo yhdessä päivässä? Viimeksi mainittu lienee mahdoton ;-)

      No, Kairo mennee siinä yhdessä päivässä, mutta mutta...jollei ihan pakko, niin en suosittele.

      Pyramidit (ei ole pitkä keikka, ylös ja alas, ylhäällä ei itse asiassa ole mitään nähtävää kuin tyhjä sarkofagi), Khan el Khalili, Citadel, egyptiläinen museo, Sakkara. Nämä itse kävisin läpi. Jos on pakko karsia, karsisin pois Khan el Khalilin sekä Citadelin. Sakkarassa en ole itse vielä käynyt, mutta aluetta kovasti kehuttu, käyn itse katsastamassa huhtikuussa.

      Luxorissa ei riitä yksi päivä. Ok, on varmasti ihmisiä joille riittää se yksikin päivä. Kuninkaiden laakso, Kuningatarten laakso, Luxorin temppeli, Karnakin temppeli, Hatshepsut...lista jatkuu. Pelkästään Kuninkaiden laaksossa ja Karnakissa menee tunteja per kohde, mikäli ei halua juosta niitä vauhdilla läpi. Kuninkaan laakson haudat ovat niin vaikuttavia, ettei sieltä malta olla lähtemättä.

      Nähtävyydet ovat niin upeita, että on suorastaan sääli jos ne joutuu kiireen vuoksi "juoksemaan läpi". Sanotaan, että jos egyptiläisessä museossa katsot jokaista kohdetta minuutin verran (vai oliko se kaksi) niin vietät museossa 9 kuukautta :-) Muinaiset egyptiläiset olivat varsin tuotteliaita, vaikka moni aarre on löytänyt tiensä aikanaan ryöstäjien käsiin sekä ulkomaille, niin museon varastotkin ovat tupaten täynnä tavaraa joita ei koskaan saada mahdutettua nähtäville museon tiloihin.

      Eli jos menet Luxoriin, suosittelen 2 päivän retkeä. Itse olin aikanaan pyhittänyt yhden viikon Luxorin nähtävyyksiin - jäi pahasti kesken.

    • Ramses II

      Palasimme juuri eilen Hurghadasta ja kävimme sekä Luxorissa että Kairossa yhden päivän retkillä.

      Luxorissa yksi päivä ei todellakaan ole riittävästi. Aikaa on yksinkertaisesti siinä liian vähän nähdä kaikki mitä haluaa. Ja kun sitä nähtävää on todella paljon.

      Kairossa yksi päivä riittää vallan mainiosti vaikka matka onkin pitkä. Pyramidit on äkkiä nähty sillä siellä sisällä ei ole juuri mitään. Kipuat ahdasta käytävää pitkin kohtuullisen pieneen huoneeseen ja sitten takas alas. Otat muutaman kuvan ja siirryt Sfinksille. Siinäpä se Kairo oikeastaan onkin sitten. Et varmasti edes haluaisi siellä toista päivää viettää sillä sellainen saaste leijuu kaupungin yllä ettei mitään rajaa (vastaa kuulema yksi päivä siellä samaa kun polttaisit 40tupakkaa) ja kaduilla et yksinkertaisesti uskalla ominpäin liikkua koska kadun ylitys on aivan järkyttävä kokemus.

      • konna2

        No mielipiteitä on monia... Itse olin siellä kaksipäivää ja siinä häthätää kerkesi näkemään oleellisimmat nähtävyydet.


      • Ramses II
        konna2 kirjoitti:

        No mielipiteitä on monia... Itse olin siellä kaksipäivää ja siinä häthätää kerkesi näkemään oleellisimmat nähtävyydet.

        ...jos esim. museossa katsot jokaista esinettä pari minuuttia saat viettää siellä 18kuukautta mutta minä en ainakaan esim. pyramideillä aikaa saisi kulumaan juurikaan tuntia pidempään koska niissä ei periaatteessa ole muuta katsottavaa kuin jykevä ulkomuoto.
        Kairossa varmasti on ihmeteltävää paljon mutta niinhän ulkopaikkakuntalaisella on Helsingissäkin. Eri asia sitten on se kuinka kauan kukin kestää mieletöntä hulinaa ja hälinää sekä sitä saastetta.
        Jokaisella on tietty omat mieltymyksensä mistä pitää ja niin kuuluu ollakkin. Itse viihdyin enemmän Luxorissa jossa voisi viettää useammankin päivän joskus tulevaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe