Laskettelusiteiden säätö?

Rinneturisti

Kuinka osaan säätää suksien siteet niin, etten katko jalkojani? Vehkeet eivät ole itselle ostetut mutta aiemminkin olen käyttänyt, nyt on vaan eri monot. Sukset on 190 cm ja ukko painaa 65 kg, siteiden kärjessä ja takana on joku asteikko 3,5,7,9. Sen verran tiedän että oikeilla säädöillä suksi lähtee irti ennen kuin paine katkaisee jalan, muu on epäselvää.

4

5373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rinneturisti

      Ja lisäyksenä, että monon sai ongelmitta kiinni nytkin.

      • vuokraamotyöntekijä

        niin vie suksivuokraamoon mono ja sukset ja pyydä niitä säätämään. ehkä maksaa muutaman euron mutta on sen väärtti


    • skimbaaja man

      no ainakin pystyt säätämään siteitä jos oot laskettelukeskuksessa tai urheiluliikkeessä jossa myydään suksia tai muuta sen tyyppistä mutta jos itse haluat niin ei tarvita kuin ruuvimeisseli, ja ne numerot tarkoittavat sitä että kerran kun painat 65kg niin kannattaa säätää numero 6-7 välille en oo varma mutta ehkä rattoisaa laskettelua!

    • Jannaliini

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      3245
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1187
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1162
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      53
      1102
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      35
      1042
    6. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      49
      928
    7. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      878
    8. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      25
      874
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      867
    10. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      862
    Aihe