Laskettelusiteiden säätö?

Rinneturisti

Kuinka osaan säätää suksien siteet niin, etten katko jalkojani? Vehkeet eivät ole itselle ostetut mutta aiemminkin olen käyttänyt, nyt on vaan eri monot. Sukset on 190 cm ja ukko painaa 65 kg, siteiden kärjessä ja takana on joku asteikko 3,5,7,9. Sen verran tiedän että oikeilla säädöillä suksi lähtee irti ennen kuin paine katkaisee jalan, muu on epäselvää.

4

5596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rinneturisti

      Ja lisäyksenä, että monon sai ongelmitta kiinni nytkin.

      • vuokraamotyöntekijä

        niin vie suksivuokraamoon mono ja sukset ja pyydä niitä säätämään. ehkä maksaa muutaman euron mutta on sen väärtti


    • skimbaaja man

      no ainakin pystyt säätämään siteitä jos oot laskettelukeskuksessa tai urheiluliikkeessä jossa myydään suksia tai muuta sen tyyppistä mutta jos itse haluat niin ei tarvita kuin ruuvimeisseli, ja ne numerot tarkoittavat sitä että kerran kun painat 65kg niin kannattaa säätää numero 6-7 välille en oo varma mutta ehkä rattoisaa laskettelua!

    • Jannaliini

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      214
      3977
    2. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      103
      2151
    3. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2127
    4. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      51
      2103
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      108
      2023
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      71
      1750
    7. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      71
      1518
    8. Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta

      Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem
      Maailman menoa
      337
      1136
    9. Oletko tosiaan niin

      matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.
      Viha
      142
      1134
    10. Millaisia toiveita

      Sinulla on minun suhteeni?
      Ikävä
      79
      1006
    Aihe