Hei, auttaisitteko hieman ja kertoisitte mikä ero noissa hidastavissa laatikoissa on firmojen välillä? Kun esim. kalustetukku pystyy tekemään huikean eron muihin juuri näiden hidastavien laatikoiden avulla. Heillä hintaero tavallisiin laatikoihin n. 40 euroa/laatikkoryhmä (50kg kesto). Kun taas toisella sama juttu mutta 40 euroa/laatikko (40kg kesto) lisää hintaa. Mikä tekee näin valtavan hintaeron?
Kovin paljoa en myöskään löytänyt kokemuksia Kalustetukusta, olisi kiva tietää ilkeääkö sieltä keittiötä ottaa? Hyvän suunnitelman ainakin sain. Olin ajatellut valkoisia kalvo-ovia ja nämä ainakin samat kuin monessa muussakin paikassa. Mutta tosissaan tuo laatikkomekanismi mietityttää, kun niitä on kuitenkin tulossa 17 kpl:tta.
Kiitokset jo etukäteen!
Kovin paljoa en myöskään löytänyt kokemuksia Kalustetukusta, olisi kiva tietää ilkeääkö sieltä keittiötä ottaa? Hyvän suunnitelman ainakin sain. Olin ajatellut valkoisia kalvo-ovia ja nämä ainakin samat kuin monessa muussakin paikassa. Mutta tosissaan tuo laatikkomekanismi mietityttää, kun niitä on kuitenkin tulossa 17 kpl:tta.
Kiitokset jo etukäteen!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Meillä Kalustetukun hidasteelliset laatikot ja myös kaapeissa hidastesylinterit olleet käytössä puoli vuotta. Näiden toiminnassa ei kerta kaikkiiaan mitään valittamista ole ollut. Tuttavillamme on kyllä kaksi laatikkomekanismia hajonnut kahden vuoden sisällä eli kestävyydetä pidemmän päälle en osaa sanoa. Mutta toimivuus on erinomainen. Ongelmana korkeammissa laatikoissa se, että laatikkorunko on yhtä matala kuin matalissa laatikoissa. Laatikkoon tulee vain metallikehikko yläreunaan, mutta sen välistä kyllä tavarat putoilevat. Hintaeroa normaalilaatikkoon Kalustetukussa n. 12 euroa/laatikko.
Mitä tulee ovivalintaasi, en suosittele missään tapauksessa kalvo-ovea. Tästä tälläkin palstalla keskustelua. Kalvot käpristelevät irti reunoistaan helposti - etenkin kuumuudesta. Itse otimme Kalustetukusta korkeakiiltoiset laminaattiovet (Passion) ja ovat kaikipuolin olleet hyvät. Kiilto ei tosin ole niin voimakas kuin kalvo-ovessa.
Mekanismi on sama kuin muillkakin, eli Petrat, Parmat, Puustelli, kalustetukku yms kaikki käyttävät Blum merkkisiä tandembox- laatikoita. tukkuliikkeet pystyvät myymään ne niin halvalla, että jopa minun myyjänkin kannattaa hakea irtovarsuteet sieltä kuin ostaa henk.kunta hinnalla omalta tehtaalta!
Kiiltävä laminaatti lienee yksi kovimpia ovimateriaaleja...en ottaisi itse kalvo-ovea. Pöytätasot/ lattiat ovat aivan samaa materiaalia kuin laminaattiovet, siitä voit kuvitella kuinka lujaa materiaalia laminaatti on.Ei kukaan valitse kalvopintaista lattiaa.
Blumin saranoita...
Eeivät ole samoja, olen itse käynyt Blum tehtaalla Itävallassa. Tehtaan opastetulla kierroksella opas kertoi, että samalla tuotemerkillä heiltä lähtee kymmeniä eri laatuisia malleja maailmalle, ja luonnollisesti erihintaisia. Ei todellakaan pidä paikkaansa, että Suomessa ns. halppismerkeillä laatikko olisi sama kuin laatumerkeillä. Tekeehän merzedes-benz autoja, jotka ovat äärilaadun toisesta päästä toiseen, esim A-mallin kaatuva mersu / s-sarjalaiset !
Mekanismi on sama kuin muillkakin, eli Petrat, Parmat, Puustelli, kalustetukku yms kaikki käyttävät Blum merkkisiä tandembox- laatikoita. tukkuliikkeet pystyvät myymään ne niin halvalla, että jopa minun myyjänkin kannattaa hakea irtovarsuteet sieltä kuin ostaa henk.kunta hinnalla omalta tehtaalta!
Kiiltävä laminaatti lienee yksi kovimpia ovimateriaaleja...en ottaisi itse kalvo-ovea. Pöytätasot/ lattiat ovat aivan samaa materiaalia kuin laminaattiovet, siitä voit kuvitella kuinka lujaa materiaalia laminaatti on.Ei kukaan valitse kalvopintaista lattiaa.
laatikot ovat? Eihän tuotteita voi verrata jos ne ovat erilaiset.
Hei, kiitoksia paljon kommenteista.Ja tuohon edelliseen: en tiedä kalustetukun mekanismeista,mutta aika moni mainitsi niiden olevan Blumin. Tämä toinen vaihtoehto olisi ollut Gramin mekanismeilla. Minä en osaa näihin tehdä eroa, kun ei tuota kokemusta ole. Jos lisäkommentteja vielä tulee merkkien perusteella, niin seuraan suurella mielenkiinnolla. Onhan kyse kuitenkin isosta investoinnista.
Siis Grassin mekanismeilla eikä Gramin
Meille on juurikin tällä viikolla asennettu kyseiset saksalaiset mekanismit. Tuntuvat ainakin uutena toimivan hyvin.
Mekin mietittiin hidastavia laatikoita, mutta hinta tyrmäsi. Onneksi oli fiksu kalustetukun kaveri, joka kauppasi tavallisiin metaboxeihin "iskarit" a' 1€ kpl. Jos yksi iskari ei painavaan laatikkoot riittänyt liimattiin kaksi tai kolme. Toimii kuin junan vessa ja hinta/laatu-suhde on kohdallaan.
siis mitä liimasitte mihin?
selvitä vähän tarkemmin?
Mielenkiintoinen idea. Hidastimetkin maksavat kyllä 5 euroa/kpl eli jos niitä laittaa kaksi, ollaan samoissa hinnoissa melkein ja silti laatikko ei aukea ulos asti eikä kestä niin paljon painoa. Mutta jos yksi riittää, tuossa kyllä säästää. Tuossa sylinterissä on tosiaan liimapinta, mutta ajattelin, että se vain on siinä ruuvaamista helpottamassa. Pysyykö tosiaan pelkällä kaksipuolisella teipillä? Jossain vaiheessa tässä kalustetukku siirtyi uuteen hidastesylinterimalliin, joka on niin jäykkä, että kaapit eivät enää sulkeudu kokonaan. Jouduimme palauttamaan kaikki uudet wc-tiloihin ja khh:een tilatut sylinterit eikä heillä ollut tarjota muuta vaihtoehtoa. Uskaltaisikohan kokeilla IKEAn sylintereitä? Maksavat 1,50/kpl!
poraa runkoon reikä ja upota sylinteri siihen niin ei tarvi liimailla (jos on blumin hidastin.
Laitettiin Ala Carten tavallisten laatikon liukujen tilalle saksalaiset Klockner´in täysvaimennetut laatikostojen liukumekanismit.
Toimivat todella hienosti ja äänettömästi. Vaimennus menee lopussa kissanpehmeästi. Maksoivat keskimäärin 55 euroa / laatikko
Kiitokset kommenteistanne. Varmistuin siitä, että uskallan ottaa kaapit Kalustetukusta ja tilaan vaikka sillä erotuksella (seuraava tarjous 1800,- kalliimpi) kivitason laminaattitason sijaan. Arvioin myös uudelleen nuo kalvo-ovet, jos vaikka ottaisin vinkeistänne vaarin ja vaihtaisin niihin laminaattioviin. Mahtavatko muuten olla paljon kalliimmat? No kunnon keittiö kannattaa tehdä, kun siellä oikeasti tehdään paljon, ettei ole vain kaunistus. Mukavaa viikonloppua!