Sinä eilen illalla Vantaalla saksanpaimenkoiraasi

äiti&tytär

...vapaana ulkoiluttanut pari kymppinen naishenkilö,mieti seuraavan kerran kun koiraasi ulkoilutat vapaana,että on ihmisiä jotka TODELLA pelkäävät koiria!Sinun ylimielinen,vähättelevä ja laista piittaamaton asenteesi oli todella ikävää,eikä ainakaan parantanut suurten koiranomistajien mainetta.

Tyttäreni on joutunut lapsena kokemaan koiran hyökkäyksen ja pahat puremat asuessamme Etelä-Afrikassa,ja hänellä on suuria pelkotiloja irrallaan juoksevista koirista.Tosin alkuun luulimme kyseessä olevan suden,koska koirasi ei ollut väritykseltään "normaali"(se yleinen saksanpaimenkoiran väri).Kun viimein saavuit paikalle,koirasi oli haukkunut edessämme jo jonkun tovin,ja voin kuvitella tyttäreni pelon suuren koiran haukkuessa agressiivisena jaloissaan.

Kun sanoin sinulle laista koirien kiinnipidosta,sanoit että koirasi on koulutettu,eikä täällä liiku tähän aikaan ketään.Minä ja tyttäreni siis emme ole "ketään"!Koirasi raivoaminen ja kovalla huudolla antamasi käskyt eivät antaneet kuvaa koulutetusta koirasta,päinvastoin,tilanne oli mielestäni hallitsematon.Sanoin sinulle myös tyttäreni peloista ja näit itse millaisia arpia hänellä oli kasvoissaan,mitkä olivat jälkiä koiran puremasta.Siihenkin totesit vain,ettei koulutettuja koiria tartte pelätä.Tyttäreni joutui poliisikoiran hyökkäyksen kohteeksi aikoinaan,joten sinun sanasi eivät häntä vakuuttaneet.

En halua leimata kaikkia koirien omistajia,mutta liian usein näkee suuria koiria asiaa osaamattomien käsissä,ja jos vielä pitää koiraa irti yleisellä pururadalla,osoittaa suurta välinpitämättömyyttä lakia sekä kanssaihmisiä kohtaan.Ja kuin pisteeksi iin päälle,et korjannut koirasi jätöksiä,vaan jätit paskat jälkeesi.

Jos vielä joudun kyseiseen tilanteeseen sinun ja koirasi kanssa,ilmoitan sinusta ja koirastasi viranomaisille,vaikka saisin minkä pirttihirmun maineen,mutta jos sinä et itse tajua,että joillakin ihmisillä on aito pelko irrallaan oleviin koiriin,minä toivon viranomaisten sakkorangaistuksen sen sinulle opettavan.Tyttäreni ei tarvitse pelätä kaltaistesi takia.

14

2805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • `??

      Muuten kantaa ottamatta, enpä usko, että koiran irtipidosta sakkoja saa. Taluttajahan ehtii takasin kotiin, ennen kuin poliisi tulee paikalle. JOs tulee. Niillä ku on muutakin tekemistä.

      Vaikutti vähän provolta.

      • sakot jos

        pitää koiraansa lainvastaisesti irti.


      • äiti&tytär

        saksanpaimenkoiran omistajille jotenkin ominaista?Voi olla että virkavalta ei ensimmäisellä,eikä toisellakaan kerralla tee mitään,mutta kyllä ne asian jossain vaiheessa ottavat käsiteltäväksi,sillä laki on selvä sanainen,eikä sisällä tulkintoja:koirat on pidettävä taajamassa kytkettynä!

        Minulla on kyllä jalat,joten voin seurata omistajaa,mikä tietysti helpottaisi,jos saa asuinpaikan "noin" selville!Siellä missä liikkuu ihmisiä,koirien irrallaan pitäminen on ajattelematonta ja välinpitämätöntä,mutta suitset löytyy kaikille,tavalla tai toisella.

        Toivottavasti kaikki koiranomistajat eivät ole sinun ja eilisiltaisen omistjan kaltaisia,siihen en haluaisi uskoa,mutta jos asenne on tuo,että kyseessä on provo,niin alkaa muodostaa ikävää kuvaa koiranomistajista.Kun näkee millaisia traumoja ja arpia tyttäressäni on,ei voi kuin ihmetellä moista käytöstä.


    • Sitä paitsi nyt koira kurin aika, että koirat ei saa olla irti missää muuaalla kun niille tarkoitetuilla paikoilla. Tosin itsekin rikon lakia päivittän pitämällä koiraa irti mettälenkillä.

      • m-li

        pentua saa pitää irti rauhoitusaikanakin (olisiko max. viisi kuista)


      • ei ole

      • m-li

      • m-li

      • lupaa
        m-li kirjoitti:

        Muuna kuin rauhoitusaikana koiraa saa pitää irti TAAJAMAN ULKOPUOLELLA.

        Metsästyslain (www.finlex.fi) mukaan koiraa ei saa pitää milloinkaan irti toisen alueella ilman maanomistajan tai metsästysoikeuden haltijan lupaa. Koirat on pidettävä kytkettyinä tai välittömästi kytkettävissä maaliskuun 1. päivästä elokuun 19. päivään saakka, mikä koskee myös maanomistajia. Koiran omistaja on vahingonkorvausvelvollinen, jos koira aiheuttaa vahinkoa.


    • zaza

      Olen kanssasi samaa mieltä että koira pitää olla kytkettynä kun liikutaan pihapiirin ulkopuolella. Minulla on myös sakemanni,se on arka,sen takia myös haukkuu tuntemattomia,ihmiset luulee että se on vihainen,sitä se ei kyllä ole,mutta olen kanssasi samaa mieltä että koira on pidettävä kytkettynä vaikka ois kuinka hyvin koulutettu. Koirathan saavat olla omalla pihalla ja koirapuistoissa mielinmäärin vapaana. Sinulle ja tyttärellesi turvallista elämää. =)

    • Voi voi voi

      Nyyh nyyh, vali vali vali. Ei pidä lähteä ulos, jos ei uskalla kohdata muita. Kuinka kaupunkilaisiksi ihmiset ovat muuttuneetkaan. Kohta vaaditaan pitämään susia ja karhujakin talutusnuorassa. Mitä olisit tehnyt, jos se olisi ollutkin susi? Kelle sitten olisit avautunut? Ilmeisesti koira ei kuitenkaan tehnyt mitään? Siis onneksi se oli koira. Minun kimppuuni on kerran hyökännyt ihminen, en siis mielelläni näkisi niitä vapaana. Mielestäni pururadat tulisi olla vain minun käytössäni. Minä olen sentään minä.

      • vapaana?

        Onko siihen annettu jokin erikois päätös?Mitäs ite valitat täällä,taidat olla tyhmä!


      • asiatonta tekstiä

        näinkö ajattelit edesauttaa, koirattomien ja koirallisten yhteiseloa? Onko todella niin että saksanpaimenkoiralla on mielestäsi niin hyvä maine, että koiran omistavan kannattaa ottaa tuollainen asenne, ihan oikeaan ja asialliseen palautteeseen? (Itsellänikin on kaksi ko rodun koiraa) Siis kuka se tekikään väärin, ihan noin niinkuin yleisten sääntöjen mukaan, lenkkeilijät vai koiran ulkoiluttaja? Aina ei tarvitse avata suutaan jos ei ole mitään järkevää sanottavaa.


    • on tässä

      Koiranomistajan kultaiset säännöt:

      1. Paska on lannoite ja kusi koriste. Mitä enemmän ja mitä näkyvämmällä paikalla sitä parempi.

      2. Koiran haukunta on tärkeä osa kerrostalojen, omakotialueiden ja luonnon äänimaisemaa. Mitä paremmin haukunta peittää muut äänet ja hiljaisuuden sitä parempi.

      3. Koira tarvitsee liikuntaa ja pitää vapaana juoksemisesta. Minkäs sille voi jos se jahtaa ja puree muita eläimiä ja ihmisiä. Onko ihmisten ja luonnon eläinten ihan pakko liikkua siellä missä koirat ulkoilevat?

      4. Koiranpitoon liittyvien lakien noudattamista vaativat ovat itsekkäitä ja pikkumaisia eläinten vihaajia. Menköön itteensä! Hankkikoon oman elämän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      274
      45850
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      51
      11450
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      233
      11038
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9830
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8678
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      285
      6728
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      2
      3549
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3440
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3163
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      3013
    Aihe