Vanha pesukone vetelee viimeisiään, niin pitäisi löytää uusi. Koska tila koneelle on pieni, yritin löytää alle 70cm korkean pesukoneen. Candy tarjoaa kahtakin mallia, Aqua 800T ja Aqua 1000T. Onko kellään kokemuksia ko. koneista tai merkistä? Se on itselleni täysin tuntematon.
Candy pesukoneet
17
17408
Vastaukset
- = italian himmeleitä
Jos et millään halvempaa ja huonompaa italian massatavaraa löydä, osta pois kuleksimasta!
Ainakin tässä. En parin tunnin etsimisellä löytänyt netistä muun merkkisiä Suomessa myytäviä alle 70cm korkeita pesukoneita. Electroluxilla pitäisi kai olla, mutta niitä ei löytynyt myytävänä mistään
- pyykkäävä poikamies
wepsi kirjoitti:
Ainakin tässä. En parin tunnin etsimisellä löytänyt netistä muun merkkisiä Suomessa myytäviä alle 70cm korkeita pesukoneita. Electroluxilla pitäisi kai olla, mutta niitä ei löytynyt myytävänä mistään
Netanttila myy tuota pientä edestätäytettävää konetta.
- heikkoa
Edellinen koneemme oli Candy ja se kesti ostohetkestä laskien noin 5 vuotta kahden hengen taloudessa ennenkuin tulvi vedet lattialle. Pyykit kyllä tulivat kutakuinkin puhtaiksi, kun muisti aina erikseen käydä naksuttelemassa linkouksen päälle. Muistamista tosin helpotti koneen pesun loppuvaiheissa pitämä kova kolina ja pauke.
Jos löydät joltain muulta merkiltä mallin, joka mahtuu tuohon tilaan, niin suosittelen tilaamaan sen vaikka ulkomailta saakka. Halvalla ei tässä tapauksessa saanut kovin hyvää. Voi tietysti olla, että ovat parantaneet laatuaan viime vuosina, mutta itse en aio enää kokeilla kyseistä merkkiä.Käväisin eilen jo ostamassa Candy. Viereisessä liikkeessä olisi ollut pieni Electrolux maksaen pari sataa enemmän, ilmeisesti vain kokonsa takia. Saas siis nähdä, kuinka kauan tuo Karkki nyt kestää.
- Ei enään ikinä
wepsi kirjoitti:
Käväisin eilen jo ostamassa Candy. Viereisessä liikkeessä olisi ollut pieni Electrolux maksaen pari sataa enemmän, ilmeisesti vain kokonsa takia. Saas siis nähdä, kuinka kauan tuo Karkki nyt kestää.
En enään ikinä osta Candy-merkkisiä tyotteita, niin paljon harmia oli kyseisen merkin pesukoneesta ja kuivausrummusta.
- huh huh
Eikö tullut paukkeesta mieleen että oisit ottanut poistopumpun siivessä olevan kolikon tai muun vastaavan pois... SItä varten on nukkasihti että se pumpunsiipi puhdistetaan tiheästi.
- Anonyymi
Kyllähä mun Candy kestää 40. vuottaan, mutta nyt pumppu ilmeisesti vetelemään viimeisiään kun ulvoo niin kovasti.😁
- Maarjahelena
No ostin kyseisin pienikokoisen pesukoneen vuosi sitten heinäkuussa. Kone on monella tavalla epäkelpo, ellei peräti susi. Tässäpä miinuksia:
- ei pysy paikallaan, normaali laattalattia. Käyty tarkistamassa kaksi kertaa myyjän taholta. On todettu että on suorassa ja pitäisi pysyä "kolossaan" vaan eipä vaan pysy. Lähtee liikkeelle jo hienopesun ensimmäisen väli-
linkouksen aikana. Valkopesun loppulinkouksen joudun usein keskeyttämään koska kone lähes "hyppii". On myös ohjelmoitu uudestaan, ei vaikutusta. Täyttöasteita ja pyykin sekoituksia on kokeiltu, kaikki mahdolliset.
Myyjä ei suostunut vaihtamaan vaikka kone mielestäni ei vastaa kuvausta ja myyntipuheita.
- huuhteluaine häviää lokerostaan pesun aikana, so. lisättävä vasta viimeiseen huuhteluun. Ihan vahdittava.
- liian pitkät pesuohjelmat, pisimmillään 2,5 tuntia!
- tuskin pesee luvattua 3,5 kiloa, enimmillään 2 pientä
kylpypyydettä ja 5-6 pienempää käsipyyhettä tai vastaavaa kertapesussa. Suuri kylpypyyhe muiden joukossa ei onnistu,
kone menee ihan tolaltaan. Lakanoita en ole edes kokeillut, pesetän pesulassa.
Ihan turhake ja kallis, noin 450euroa. Myyn omani puoleen hintaan jos kiinnostaa. Sijaitsee Oulussa.- tällästä
Mun sama kone pomppi kans kunnolla paikaltaan, mutta korjaaja tuli takuuaikana (muistaakseni vuosi) ja vaihtoi pumpun uuteen. Sitten on pysynyt paikallaan. Jos pesee pelkkiä pyyhkeitä, voi liikkua vähän koska isot raskaat märät pyyhkeet ei pysty helposti tasaantumaan rummissa.
- ihan ok kone
Onpa monella ollut ongelmia candyn kanssa. Meillä on ollut pieni candy käytössä 14 vuotta. Ja kovassa käytössä ollutkin.Aikaisemmin lapsiperheessä, jossa lakanat, pyyhkeet ym pestiin. Nyt konevanhus palvelee kesäasunnolla, jossa myös pestään kaikenlaista pyykkiä ja hyvin toimii. Miinuksena ehkä aika pitkät pesuohjelmat kun ei näin vanhassa koneessa pikaohjelmia ole. Lyhennetty ohjelma kylläkin.
Äidilläni on uusi kone, joka hyppi lingotessa mutta johtui siitä, että asennusvaiheessa oli rungon tukirauta jäänyt poistamatta.Se löytyi kannen alta ja oli helppo poistaa.
- ----------
Heh, hajos just meiän candy 1000t. Oisko kestäny 4-5 vuotta. 3,5kg on/oli aika optimistinen lukema. Pomppi ihan sikana.
Vois huolattaa, mutta enpä taida. Enkä muista oliko jopa viiden vuoden takuu(tuskinpa).
Jos löytyy jokin muu samankokoinen edestä täytettävä, suosittelen.
Kaverilla hajos juuri huippulaadukas Boshin kone. Kestikö sekään edes 5 vuotta.
Ja yhteen kämppaan jäi lavamat kait 80/90-luvulta. Ja aivan huippu kone. Toimi toimi ja toimi.
Ei mielestäni kannata maksaa laadusta kun et kuitenkaan voi luottaa koneeseen.
Itse meen kauppaan ostamaan halvimman mahdollisen päältä täytettävän. - räjähtäväpesukone
Varoitus Candy merkistä !!! (koskee tietysti muita saman tehtaan tekeleitä, Candy, Hoover, Helkama ym. ym.)
http://yle.fi/uutiset/tiede_ja_tekniikka/2010/10/candyn_pesukoneet_rajahtivat_saksalaistestissa_2029264.html
Pidä nyt ainakin laaja kotivakuutus voimassa, se tulee käyttöön nopeammin kuin arvaatkaan :) - candyn omistaja
Tein siis virheen itse ostin tuossa perjantaina itselleni candy go 106 f pesukoneen ja nyt tässä ihmettelen että millä saisin luukun auki että saisin huomiseksi puhtaat sukat yms jalkaan. Onko kellään kikkaa millä tuon infernaalisen masiinan saisi auki rikkomatta sitä. Olen juoksuttanut useamman ohjelman läpi ja odottanut että tulee ne pakolliset valot päälle mitä manuaalissa lukee ja sit sen jälkeen vääntänyt off-asentoon ja luukku ei vain aukene.Siis olen aika yllättynyt ettei kone selviä edes ekasta pesusta ilman ongelmia. Tiesin kyllä ettei 300 €lla mitään hyvää saa mutta että noinkin surkean laitoksen. Masiina on oikein kytketty ja niin edes päin manuaali kädessä oon tän homman nyt tänään hoitanut.
itsellä candy go 1660 takuuta 2v ei mitään ongelmia hyvin on toiminut vaikka olikin vieras merkki aluksi ei moitittavaa
- Anonyymi
Itsellä on vanha Aqua 800T. pysyy kyllä paikallaan mutta on tarkka asennuksesta (samanverran painoa joka kulmalla ja kone suorassa. Täyttö täysikoneellinen tai ihan vähän. PS. TASSUT PITÄÄ OLLA KUNNOSSA.
- Anonyymi
Mulla grand jotain ja sama juttu. Pitää olla suorassa että toimii oikein. Ollut hyvä pesukone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224266Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692745Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932421- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421629Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5451377- 571330
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961324- 761311
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196