Twingo 2007 / Geneve

JUSA se alkuperäinen

5

3133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valittaja

      Minua ärsyttää, kun autot suurenevat melkein poikkeuksetta sen 20 senttiä, kun seuraaja saapuu. Vanha Twingo oli loistava tila-auto. Tämä uusi on 20 senttiä pidempi (vielä 10, niin ollaan vanhan Clion koossa), mutta tavaratila on kuitenkin pienempi. Kulutus nousee onneksi vain ihan vähän. Toivottavasti Renault suunnittelee tulevaisuudessa uuden pienen auton mallistoonsa.

      Mutta uuden Twingon muotoilu? Mielestäni se on kuin Renaultin uudelleenmuotoilema Citroën C2... Ja vaikka uusi Twingo on isohko, siihen saatiin vain kaksi ovea sivuille. Varmaan PSA:n pienimmät vievät vanhan Twingon paikan myyntitilastoissa. Kuka ostaa uutta Twingoa? aika näyttää... Ja saa nähdä, minkä hintainen Twingosta tulee.

      Mutta onneksi minun ei tarvitse ostaa autoa, joka tarjoaa vähemmän kuin edeltäjänsä.

      • Mitä vielä

        Siinäpä meni taas hyvä auto pienellä pilalle. Kyllähän tavaratila on onnettoman pieni pelkällä muotoilulla syöty tilareservi pois. Ja ranskalaisen kumma ergonomiakäsitys lyö silmille. Mittarit taas keskellä - ei ole oikea paikka, päätä sivulle kääntämällä niitä ei katsota. Näkökenttä on suoraan edessä ja keskelle mittariston sijoittelu on erikoisuuden hakua, pitäisi kieltää liikenneturvallisuuden heikennyksenä. Kierrolukumittariston laittamisella ratin taakse on matkittu Aygon tapaa.

        Hinta ratkaisee kärryn myynnin Suomessa. Toivottavasti ei mene yhtä pieleen kuin 4 hengen koppura Moduksella kävi. Mihin on kadonnut muuten Renaultin vanha taito tehdä hiljaisia autoja?


      • Pian täälläkin

      • Hyvän ystävä
        Pian täälläkin kirjoitti:

        Ranskalaisen Renault-suunnittelun tosi edullinen tuote on saavuttanut jo muualla Euroopassa valtavan suosion. Tässä pelissä on hinta-laatusuhde erinomainen. Suomenkin markkinoille ollaan puuhaamassa.
        http://www.daciagroup.com/eKontentDaciaXFiles/home/home/index.html

        Sen hintahan Suomessa olisi jopa alle 10.000€ pitää saada pian myyntiin - milloin tulee!?


      • Lieju
        Hyvän ystävä kirjoitti:

        Sen hintahan Suomessa olisi jopa alle 10.000€ pitää saada pian myyntiin - milloin tulee!?

        Mutta onko tässä uudessa Twingossa samanlainen takapenkkien nostosysteemi kuin vanhassa?
        Tällaisena nykyisenähän Twingo on loistava tilaihme. Meilläkin kulkee vaivatta mukana kissat ja koira. Ja tavaraa kuskaa vaikka kuinka.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1127
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      50
      1070
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1009
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      922
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      847
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      810
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      729
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      713
    Aihe