kissojen lokutus

mitä mieltä olette jos naapuri lokuttaa kaikki kissat jotka liikkuu pihalla ja asutaan taajama-alueella. eli kyllähän kissalla olis oikeus tehdä tarpeensa metsässä kun tässä on metsää ympärillä. mut kun naapuri vihaa kissoja niin onko naapurilla oikeus laitataa loukkuja metsän reunaan????
4399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Itse saman ongelman muutama vuosi sitten kohdanneena muistan jotain noista säännöistä, tosin kannattaa ihan kysyä asiantuntijalta (eläinlääkärikin saattaa tietää). Sen verran osaan sanoa että kissa saa kulkea vapaana metsässä, mutta ei esim. leikkikentällä, torialueella toriaikana jne. Liikkumisjuttuun tuli muistaakseni muutos joku aika sitten mutten muista mikä. Sen kyllä muistan että mikäli ihminen saa ottaa kissan kiinni omalla tontillaan, mutta hänellä on tällöin velvollisuus palauttaa kissa omistajalleen jos omistaja on tiedossa. Jos taas ei ole tiedossa, hän saa viedä kissan "kodittomiin kissoihin". En osaa sanoa noista loukuista, mutta luulisin että luonnossa liikkuvien eläinten loukuttamista koskee jokin säännös, erityisesti uskon että muualla kuin omalla tontilla ei saa missään nimessä loukuttaa eläimiä..Minulla oli todella ikävä ongelma tuon naapuririidan kanssa, joten ota niin paljon selvää asiasta kun pystyt ja pidä puoliasi viimeiseen asti! P.s kannattaa tatuoida kisun korva jotta omistajan jäljitys on helppoa, jos käy niin että naapuri vie kissan johonkin ja ottaa vaikka pannan pois.

Äänestä
  • Onko sinun kissasi tatuoitu? Miten se tapahtuu ja tekeekö sen eläinlääkäri vai kuka? Pidetäänkö tatuoiduista jotain rekisteriä?

    Äänestä

  • Pentu.. kirjoitti:

    Onko sinun kissasi tatuoitu? Miten se tapahtuu ja tekeekö sen eläinlääkäri vai kuka? Pidetäänkö tatuoiduista jotain rekisteriä?

    Kisu tatuoidaan eläinlääkärillä. Ainakin meillä se laitettiin leikkauksen yhteydessä ilmaiseksi samalla kun kissa on nukutettuna. Semmosta rihreetä möhnää korvaan ja sitten se nappaa semmosella rauhalla sinne korvaan ja kas, tatuointi on valmis. Se on sellainen numerokirjain- yhdistelmä.

    Äänestä

ks www.finlex.fi

"Metsästysasetus 12.7.1993/666
11 §
Loukun ja jalkanarun käyttäminen

Elävänä pyytävää loukkua tai muuta vastaavaa pyyntilaitetta saa käyttää ilveksen, majavien, piisamin, tarhatun naalin, ketun, supikoiran, kärpän, minkin, hillerin, näädän, mäyrän, saukon, itämeren norpan ja hallin sekä rauhoittamattomien eläinten pyydystämiseen. Riistanhoitopiirin luvalla tällaista laitetta saadaan käyttää muunkin eläimen pyydystämiseen riistanhoitoa varten. Loukun ja muun pyyntilaitteen on oltava sellainen, että eläin mahtuu siinä seisomaan ja makaamaan luonnollisessa asennossa, ja rakenteeltaan sellainen, että eläin ei voi vahingoittaa itseään. (17.11.1995/1289)

Jalkanarua saa käyttää ketun pyydystämiseen maaston ollessa lumipeitteinen. Jalkanarun silmukan halkaisijan tulee lauenneena olla vähintään 30 millimetriä.

Edellä 1 ja 2 momentissa tarkoitetun pyyntilaitteen käyttäminen on järjestettävä siten, että ainakin kerran vuorokaudessa voidaan todeta, onko eläin mennyt pyyntilaitteeseen."

"Metsästyslaki 28.6.1993/615
7 LUKU
Rauhoittamattoman eläimen pyydystäminen ja tappaminen
48 §
Oikeus pyydystää ja tappaa rauhoittamaton eläin

Alueen omistajalla tai haltijalla on oikeus pyydystää tai tappaa alueellaan oleva rauhoittamaton eläin. Tämä oikeus hänellä on silloinkin, kun metsästysoikeus alueella on metsästysvuokrasopimuksella luovutettu toiselle.

Oikeus pyydystää tai tappaa rauhoittamaton eläin on myös rakennuksen omistajalla tai haltijalla, jos rauhoittamaton eläin tavataan rakennuksessa tai sen pihapiirissä, sekä metsästysvuokraoikeuden haltijalla ja metsästysluvan saaneella, jollei vuokrasopimuksesta tai luvasta muuta johdu.

Sen estämättä, mitä 1 momentissa säädetään, maa- ja metsätalousministeriö voi päättää, että eläintautien ehkäisemiseksi, muista terveydellisistä syistä, yleisen turvallisuuden varmistamiseksi tai huomattavan omaisuutta uhkaavan vahingon torjumiseksi määrätyn rauhoittamattoman eläimen saa pyydystää tai tappaa tietyllä alueella määrättynä aikana ilman alueen tai rakennuksen omistajan tai haltijan lupaa."

Laissa puhutaan vain villiintyneestä kissasta rauhoittamattomana eläimenä, joten sen saa omalla maallaan ottaa kiinni. Mutta mistäs sitä sitten tietää, onko kissa viilli...? Ikäväähän tuo on, jos saa tuosta vain vaikka tappaa...

Kannattaa lukea tarkemminkin tuota Metsästyslakia, jos jotain vielä löytyy. Myös Eläinsuojelulakia kannattaa katsoa, siellä määritetään mm kissojen sallittu liikkuminen. Jos ympärillänne asuu tuollaisia ihmisiä, älkää päästäkö kissoja liikkumaan vapaina. Toisekseen sitä ei voi tietää, käyvätkö kissat vaikkapa lasten hiekkalaatikoilla, joka on taas lainvastaista ja inhottavaa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joku kirjoitti:

mitä mieltä olette jos naapuri lokuttaa kaikki kissat jotka liikkuu pihalla ja asutaan taajama-alueella. eli kyllähän kissalla olis oikeus tehdä tarpeensa metsässä kun tässä on metsää ympärillä. mut kun naapuri vihaa kissoja niin onko naapurilla oikeus laitataa loukkuja metsän reunaan????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu