Mikä merkintä

on prosessoreissa

tämä X2? En ole hetkeen seurannut näitä prossuja jaheti on tullut tämmöinejn merkintä! Missä muuten mennään prosessorien nopeudessa, onko se toi 4200 nyt hot?

Esim. Amd Athlon 64 X2 4200 prosessori AM2-kantaan (Uutuus)

5

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C2D. Suomeksi Intel core2 duo.
      X2 merkitsee tuplaydintä aivan samoin kuin on tuossa C2D:ssa.
      Nykyään ohjelmat alkavat saada tehoetua tuosta 2;sta ytimestä.Kone ei hyydy niin helposti jos useita raskaita ohjelmia samaan aikaan.Hyvä linkki verrata noita prosessoreita:
      http://www23.tomshardware.com/cpu.html?modelx=33&model1=430&model2=464&chart=171

      Toisaalta nykyään on jo 4ytimisiä mutta niihin ei olla vielä joukolla lähdetty.Johtuen mm. 2 ytimiset C2D prossut halvempia ja kellottuvat paremmin.Lisäksi lämmöntuotto suurempi 4 ytimellisissä.
      Intelin E6400 ja E4300 pari kymppiä kalliimpia kuin AMD 64X2 4200 .Intelin 2ytimelliset kellottuvat kuitenkin niin railakkaasti että jopa boxed coolerilla päästään tuonne nopeimpien 500€:n prossujen nopeuteen.

      • nyt pikkuisen viisaampi

        Kyllä menee kehitys nopeasti eteenpäin:)


      • E4300 3,4GHz boxedilla on jo tehokkaampi kuin Core 2 X6800 (900€)


      • taitaa kohta amd tulla ohi

        Niinpä niin taitaa AMD vaan tulla kohta intelin ohi nopeudessa 4x4 quad corellaan. Jolloin ei oo enää mitään mieltä ostaa jotakin juppihippi intel dual core lelua enää.


      • virheellinen tulosten mukaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      187
      1868
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      112
      1026
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      99
      947
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      20
      717
    5. 52
      684
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      588
    7. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      28
      544
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      174
      536
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      199
      473
    Aihe