Hakisin vuokravakuutta varten ns. harkinnanvaraista toimeentulotukea, mutta mulle sanottiin, että koska aikaisemmin olen jättänyt vuokraa rästiin ja kunnan on pitäny maksaa vuokratakuu mun puolesta, niin en voi enää sitä saada.Käytin silloin viinaa ja muuta päätä sekottavaa, mutta nyt yritän tosissani päästä ylös.Vuokrakämppää en voi hakea koska ei ole työtä eikä rahaa vakuuteen.Asun kavereiden nurkissa ja rupee kyllästyttään jo kaikkia tää tilanne.Pitääkö mun muuttaa puun alle vai mitä?
Vuokravakuus sossusta?
9
2552
Vastaukset
- töihin
Niin joutuu muutkin menemään.
- persaukisten piiritarkastaja
"koska aikaisemmin olen jättänyt vuokraa rästiin ja kunnan on pitäny maksaa vuokratakuu mun puolesta, niin en voi enää sitä saada"
Mihin lakiin tuo perustuu? On ainakin perustuslain vastainen ...
"Suomen perustuslaki 11.6.1999/731
19 §
Oikeus sosiaaliturvaan
Jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon.
Lailla taataan jokaiselle oikeus perustoimeentulon turvaan työttömyyden, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.
Julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä. Julkisen vallan on myös tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lapsen hyvinvointi ja yksilöllinen kasvu.
Julkisen vallan tehtävänä on edistää jokaisen oikeutta asuntoon ja tukea asumisen omatoimista järjestämistä."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
"Laki toimeentulotuesta 30.12.1997/1412
2 §
Oikeus toimeentulotukeen
Jokaisella on oikeus saada toimeentulotukea, jos hän on tuen tarpeessa eikä voi saada toimeentuloa ansiotyöllään, yrittäjätoiminnallaan, toimeentuloa turvaavien muiden etuuksien avulla, muista tuloistaan tai varoistaan, häneen nähden elatusvelvollisen henkilön huolenpidolla tai muulla tavalla.
Jokaisella on velvollisuus kykynsä mukaan pitää huolta itsestään ja omasta elatuksestaan sekä, siinä laajuudessa kuin avioliittolaissa (234/1929), lapsen elatuksesta annetussa laissa (704/1975) ja muussa laissa säädetään, puolisonsa sekä alaikäisten lastensa ja ottolastensa elatuksesta."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
"Laki sosiaalihuollon asiakkaan asemasta ja oikeuksista 22.9.2000/812
2 luku
Asiakkaan oikeudet ja velvollisuudet
4 §
Oikeus laadultaan hyvään sosiaalihuoltoon ja hyvään kohteluun
Asiakkaalla on oikeus saada sosiaalihuollon toteuttajalta laadultaan hyvää sosiaalihuoltoa ja hyvää kohtelua ilman syrjintää. Asiakasta on kohdeltava siten, ettei hänen ihmisarvoaan loukata sekä että hänen vakaumustaan ja yksityisyyttään kunnioitetaan.
Sosiaalihuoltoa toteutettaessa on otettava huomioon asiakkaan toivomukset, mielipide, etu ja yksilölliset tarpeet sekä hänen äidinkielensä ja kulttuuritaustansa. "
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2000/20000812- lakia riittää
Jo ensimmäinen lause antaa turvaa sosiaaliviranomaisille. Jokainen, joka ei kykene, siinä se. Yleensä katsotaan, että terve nuori ihminen kykenee. Töissä voi käydä toisten nurkistakin ja opiskelupaikkaa voi hakea.
- persaukisten piiritarkastaja
lakia riittää kirjoitti:
Jo ensimmäinen lause antaa turvaa sosiaaliviranomaisille. Jokainen, joka ei kykene, siinä se. Yleensä katsotaan, että terve nuori ihminen kykenee. Töissä voi käydä toisten nurkistakin ja opiskelupaikkaa voi hakea.
Jos poimii esim. rikoslaista mieleisensä sanat niin sillä perusteella "viranomaisen" "saa" "tappaa". Kaikki nuo sanat sieltä löytyy :P
"Rikoslaki 19.12.1889/39"
"viranomaisen" ainakin 1 luku 13§ ja 4 luku 2§
"saa" 1 mm. luku 11§
"tappaa" 21 luku 1 § ja 28 luku 10§
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001 - luppoaika
käsitellään tietääkseni erikseen ja päätökset tehdään asian tärkeellisyyden pohjalta. Ei nykyään esim tarvitse maksaa takuuvuokria jos ei ole mitään sen kummempaa syytä muuttaa, jos on paperilla todisteet esim. irtisanomisesta ilman omaa syytä, silloin sossu on velvollinen auttamaan ihmistä. Kaupungin luukuissahan ei ole kaikissa noita takuita tänäkään päivänä ja sossu siis saattaa katsoa että olis aiheellista hakea niihin, omalla käytöksellähän tuo on aiheutettu että aikanaan on jäänyt jotain rästejä. Se on toisaalta sääli et niistä joutuu niin kauan itse kärsimään...esim. tilanteessa jossa henkilö on jo kuntoutunut. Mutta toisaalta tulee taas mieleen kuinka häikäilemättömästi toiset taas käytti aikanaan tuota tilannetta hyväkseen. Muutettiin...jätettiin vuokrat maksamatta...kaupunki anto uuden kämpäs vuokralle...ja taas sama homma...toiset saatto asua samassa asunnossa jopa vuoden ennenkun asia tuli oikeudestä häätöpäätöksineen. Toisaalta tuokin laki on jo muuttunut niin ettei näin enää pysty asumaan joten siinä mielessä taas vois kuvitella tapauksesta riippuen pientä armeliaisuutta:)
Jos taas aatellaan että majailet kavereiden kanssa...niin luulis että saat kyllä säästettyäkin ne takuuvuokrat jollain aikavälillä..yksinäinen ihminen voi asua kyllä yksiössäkin jossa vuokra on huokeampi.
- Paapi...
Tarkoitan että oletko jo nyt toimeentulotuen saaja, ilmeisesti et koska asumiskuluja ei ole ja tulona lienee työmarkkinatuki. En tiedä missä asut mutta käytäntö lienee juuri tuo, sinulle on se kerran myönnetty jonka jälkeen sossu joutui siitä rästejäsi maksamaan. Vaatii todella harkintaa ja tilanteesi tarkempaa tutkimista että sinulle sitä enää myönnettäisi. Eihän viranomaisetkaan rahaa kankkulan kaivoon niin sanoakseni heitä jos on aihetta epäillä että et vuokriasi maksa jatkossakaan. Suosittelen että varaat ajan alueesi sosiaalityöntekijälle. Jos vakuutat hänet siitä että olet muuttunut, vravakuus voidaan uudestaan myöntää. Mutta kaipa siitä pitäisi olla muutakin näyttöä sitten kuin omat vakuuttelut. No en tiedä tarkemmin tilannettasi joten en osaa enempää sanoa.
- soskuli
Ettei sossusta uutta vakuutta myönnetä jos se kerran on menetetty. Voit tosin ehdottaa että tulosi otetaan välitystilille josta maksat vähitellen vakuuden pois ja vuokra maksetaan sitä kautta. Tai jos saat toimeentulotukea, vakuus voidaan vähitellen vähentää saamastasi toimeentulotuesta.
- jepo
Ota yhteyttä sosiaaliasiamieheen ennenkuin varaat ajan sosiaalityöntekijälle. Ainakin omien kokemusteni mukaan sosiaaliasiamies ajaa asiakkaan etuja, ei rahakirstunvartijasosiaalitantat.
kuule töihin!ei kai yhteiskunnan tarvitse kaikkia laiskamatoja elättää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791756
- 108987
- 94874
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19683- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41567Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164523Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45518Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä24475Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;193466