moi

pöö!'

mulla puri taas sims-kärpänen piiitkän tauon jälkeen. ostin sims 2:n sillon heti kun se ilmesty ja pelasin siihen asti täyttä häkää kunnes yöelämää-lisäosa ilmestyi. silloin iski totaalinen turtuminen ja kyllästyminen. eli ainaki vuoden olen eläny ilman simssiä ja peliki poistettiin koneelta. suunnittelin myös pelin ja lisäosien (yo ja ye) myymistä. no nyt kuitenki aloin taas pelaamaan ja haluaisinkin uuden lisäosan. kumpi on parempi, lemmikit vai vuodenajat?? kumpi kannattaa ostaa? kauppa auki ei jaksa kiinnostaa tarpeeksi.

kiitos ja kumarrus...
9245
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Musta jotenkin tuntuu, että toi Vuodenajat on parempi. Ittellä vaan Lemmikkielämää, joka oli ehkä pieni pettymys (ehkä liian suuret odotukset?). Se mitä oon kuullu Vuodenajoista on vaikuttanut ainakin mielenkiintoselta. Kauppa auki on kyllä hyvä lisäosa, mutta jos se ei kiinnosta, niin ainakin vähemmän valinnan varaa..

Äänestä

Vuodenajat on ehdottomasti paras lisäosa. Minä omistan kaikki ja lemmikit oli tosiaan pettymys!

Äänestä

ainakaan itse en pettynyt vuodenaikoihin niin paljon kuin lemmikinelämään. Odotin kai liikoja niiltä lemmikeiltä tai jotain, mutta ei se täyttänyt odotuksia. Kyllästyin koko lisäosaan ensimmäisen pelikerran jälkeen ja sen jälkeen ovat saaneet olla vaan taustarekvisiittana kun joku elukka joskus kävelee pihan poikki. Sudetkin ärsyttää kun ne vaan kaivelee pihat täyteen kuoppia ja ärhentelee ihmisille. Vuodenajat vastasi täysin odotuksiani.
Kai se kyllä ihan riippuu pelaajasta itsestään onko enemmän kiinnostunut maan viljelemisestä, vuoden aikojen mukaan toimimisesta jne. vai leikkimään kissojen, koirien, papukaijojen ja marsujen kanssa.

Äänestä

Mun on ihan pakko sanoa, että Vuodenajat. Lemmikit tuntu jotenkin aivan keskeneräiseltä ja mä kyllästyin ainakin aika nopeasti lemmikeihin, vaikka ne söpöjä onkin, mutta vievät perheessä "tilaa".

Vuodenajoista olen tykännyt, mutta kuitenkin liikaa odotin. En ole vielä ehtinyt kaikkia toimintoja kokeilla, kun on niin paljon asioita, mitä pitää hoitaa, mikä mua harmittaaki. Mutta niin Simsiin takaisin.

En ole varma, mutta mielestäni Vuodenajoissa tuli enemmän tavaroita, kuin Lemmikeissä ja suosikkini on kyllä nämä "vanhainaikaiset" sängyt, tuolit ja keittiotarvikkeet. Paljon hienoja koristeita tuli. Ja muutenkin aika paljon uusia toimintoja simeillekin tuli. Nyt he voivat antaa lahjoja toisilleen hienoissa lahjapaketeissa.
Vuodenajat:
Vuodenajat ja niiden omat yllätykset
Paljon uusia tavaroita
Talvivaatteet
Uusia toimintoja
Puutarha
Voi tehdä uima-altaasta pyöreän, mutta se on kyllä kömpelöä tehdä.
- Odotin ehkä liikaa, että vaikeustaso "nousisi" hieman. Tulisi siis kunnon yllätykset vuoden ajoissa.
- Kesää ja kevättä ei kauheasti erota toisistaan.
- Syksykin on aika huomaamaton, ainoa että lehdet tippuu puista ja ruoho vähän kellertää.

Äänestä
  • Niin lemmikeihin tuo ja - -homma.

    Söpöt lemmikit, aivan lutusia
    Lemmikit voivat hankkia töitä ja tuoda siten oman elantonsa ja kerätä ylentymällä erilaisia palkintoja. Palkintokoodit voi myös jakaa toisten ihmisten kanssa ja saada siten ne käyttöön ilman, että lemmikin täytyy käydä töissä.
    Pentuvaihe on erinomaisen suloinen
    - Harmi, että pentuja ei voi ostaa eikä tehdä. Niitä saa ainoastaan kun saa kaksi
    - Kouluttaminen vie kauheasti aikaa
    - Paljoakaan tavaroita ei tullut
    - Koko peli tuntui keskeneräiseltä ja hyvin rahastukselta.

    Äänestä

siinä tulee kaikkee kivaa mukaan lukien vuodenajat,hehee=D

Äänestä

eli vuodenajat on seuraava lisärini. vielä kuitenkin kysyisin, että kuinka pitkiä vuodenajat ovat? ja vaihtuvatkok ne hiljalleen vai pamahtaako päälle ne kerralla? Onko simeillä olemassa kesälomia vai käydäänkö koulua/tehdäänkö töitä kesät talvet?

ja kiitos huikean nopeista vastauksista...

Äänestä
  • ne kestää yleensä 5 päivää mutta pitää varautua että ne saattaa muuttuu yllättäen=D toivottavasti toi auttoi jotenki=)

    Äänestä

  • Töitä tehdään kesät talvet valitettavasti. Ne vaihtuvat sillain hiljalleen, mutta voi olla että keväällä tulee vielä takatalvi ;P Ja ne kestävät 5 simpäivää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tsaukkidaukki kirjoitti:

pöö!'

mulla puri taas sims-kärpänen piiitkän tauon jälkeen. ostin sims 2:n sillon heti kun se ilmesty ja pelasin siihen asti täyttä häkää kunnes yöelämää-lisäosa ilmestyi. silloin iski totaalinen turtuminen ja kyllästyminen. eli ainaki vuoden olen eläny ilman simssiä ja peliki poistettiin koneelta. suunnittelin myös pelin ja lisäosien (yo ja ye) myymistä. no nyt kuitenki aloin taas pelaamaan ja haluaisinkin uuden lisäosan. kumpi on parempi, lemmikit vai vuodenajat?? kumpi kannattaa ostaa? kauppa auki ei jaksa kiinnostaa tarpeeksi.

kiitos ja kumarrus...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu