Tyttäreni käy esikoulua kyläkoulussa jossa alle 20 oppilasta,(näistä eskarilaisia 2).Tiedän että esikoulu ei ole pakollinen...mutta nyt on vain esikoulun tarkoitus kateissa. Työni takia joudun joskus tekemään pikaisia muutoksia päiviimme. Aina välillä tyttö jää pois eskarista ja menee mummilaan hoitoon koska tiedän etten ajoissa olisi ehtinyt hoidosta hakemaan(mielestäni näin käy kuitenkin harvoin). Nyt olen kokenut koulun puolelta painostusta tytön opiskelusta.Nyt on minun harteilleni heitetty joidenkin kirjainten opettelu ja tehty selväksi että vain sairauden takia saa olla poissa. Ihmettelen kovasti sillä luulin että esikoulun piti vain valmistaa lastani tulevaan koulun käyntiin. Nyt en näe eroa 1-luokan ja eskarin välillä. Tyttö on kuitenkin vasta 6 vuotias, esikoulu ei enään tunnu iloiselta asialta jos tyttö itkee läksyjä tehdessään ettei osaa ja koulusta ilmoitetaan sen olevan vanhempien vika.
Esikoulusta?
???
91055
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kylläpäs on kamalaa, esikoulu ei ole pakollinen ja ei siellä mitään läksyjä ole tuossa määrin mitä sanoin. Sinuna tekisin nyt valituksen asiasta pikimmiten ja jos ei muutosta tyttö mummille hoitoon. Suututtaa tuommoinen syyllistäminen ja väärien tietojen antaminen. Tsemppiä sinulle.
"Esiopetus ei kuulu oppivelvollisuuteen vaan on luonteeltaan vapaaehtoista. Se kuuluu kuitenkin perusopetuksen piiriin." Tuommoisen lauseen löysin!
Opetus ei kuulu vanhemmille ollenkaan!
Eihän eskari ole pakollinen mut jos sen aloittaa ni kyllä siellä mun mielest täytyis sit käydä kuten koulussa.
Eihän tyttäresi pysy ollenkaan kärryillä jos on poissa "turhaan".
Käsittääkseni mm. Salatunmaan tehtävä kirjaa edetään sitä mukaa kun satukirjassa eläimet "löytävät" uuden kirjaimen..
Ja läksyjä meillä päin ei ainakaan tule 2-3 tehtävää, kirjainten jäljentämistä, yhteen kuuluvien juttujen yhdistämistä, samanlaisten etsimistä ym.
vaan esiopetusta ja on ihan vapaa valinta, laittaako lapsensa siihen. Oppivelvollisuus alkaa vasta sinä vuonna, kun lapsi täyttää 7 vuotta, jos ei ole kehitysvammaa, jolloin se alkaa vuotta aikaisemmin.
Läksyjen antaminen eskarissa on kyllä erittäin arveluttavaa. Pitääkö sitä eskaria luokanopettaja vai lastentarhanopettaja vai joku muu? On kyllä sitten ymmärtänyt eskarin tarkoituksen aika tavalla väärin. Esiopetuksen tärkein merkitys on oppia ryhmässä toimimisen taitoja ja saada nimenomaan valmiuksia lapsen omista lähtökohdista tulevaan koulunkäyntiin. Siellä ei tarvitse vielä oppia edes aakkosia tai numeroita. Vaikka lapset kyllä helposti oppivatkin niitä, kun menetelmät opettaa on lapsen tasoon sopivia. Eskarilaisen paras opettamisen menetelmä ei ole perinteisen koulun menetelmä.
Vanhemmalla ei ole mitään velvollisuuksia lastaan opettaa. Mutta kaikenlaista voi silti tehdä lapsen lukemaanoppimisen valmiuksien ja matemaattisten valmiuksien eteen esimerkiksi lukemaalla, keskustelemalla, loruilemalla, pelaamalla, arvuuttelemalla, laskemalla kaikenlaista ympäristöstä,opettelemalla lauluja ja laululeikkejä, mitä nyt arjessa keksii.
Minä veisin lapsen tuossa tilanteessa ihan vaan mummolaan kevääksi ja sitten kouluun syksyllä. Ei kannata aiheuttaa oppimiskielteisyyttä lapselle jo tuossa vaiheessa, kun sellaista tuo meno taitaa aiheuttaa.
T.lastentarhanopettaja
Tuo läksykielteisyys tuntuu olevan monessa paikassa vallalla. Itse viimeksi tänään annoin lapsille mahdollisuuden valita tekemiset ohjatun tuokion jälkeen ja jo sieltä kaksi lasta tuli kysymään, saadaanko tehdä läksyjä ( Salaisen maan tehtäväkirjaa siis)
Meillä Salaisen maan tehtäviä tulee noin kerran viikossa. Jos ei niitä joskus anneta ollenkaan viikon aikana, lapset jo tuohtuneina kyselevät, milloin tulee läksyjä.
Läksyjen tehtävä ei vielä eskarissa todellakaan ole opettaa lasta lukemaan, kirjoittamaan tai laskemaan, vaan huolehtimaan jo omista tavaroista ja tehtävistä. Helpottaa sitten koulussa läksyjen muistamista. EIkä siitä valituksia meillä saa, jos läksyjä ei muista/ halua tehdä.
Into oppia eskari-iässä on kova, kun annetaan vapaus valita haluaako lapset läksyjä, koko eskariryhmä meillä yleensä viittaa innokkaana.
tavalla, siitä kertoo lasten into. Mutta ketjun aloittajan lapsi koki läksyjen antamisen piinaavana. Hänen eskarissaan oli kaksi eskarilaista, muut koululaisia. Voin kuvitella, ettei ole ihan toimittu oikealla tavalla opetusta eriyttäen, lapsen taso huomioiden.
Olet oikeassa, että läksyjen antaminen myös opettaa lasta huolehtimaan asioista. Mutta tehtävät pitää olla sellaisia, jotka eivät ole liian vaikeita.
Kurjaa, että lapsesi ei enää nauti oppimisesta. mielestäni ongelma on vakava. Esikoulu on tosiaan vapaaehtoinen, mutta kyllä mielestäni lapselle on huonoasia, jos hän ei sitä käy. Melkein kaikki muut lapset kun käyvät. Eskarissa osa lapsista oppii lukemaan tai ainakin valmiudet kehittyvät huimasti. Se onko eskari ylipäätään hyvä vai huono asia, on sitten eri asia. Itse ajattelen niin, että ei kannata ryhtyä taistelemaan vallitesevia järjestelmiä vastaan niin että oma lapsi kärsii, vaan yrittää tukea omaa lastaan kaikin tavoin. Eskarissakin voi helposti käydä niin, että jos on paljon poissa, muut menevät edelle. Kyllä lapsi huomaa jos ei pärjää yhtä hyvin kuin muut. Tällöin helposti oppiminen ei tunnu enää kivalta, kun aina täytyy ottaa muita kiinni. Myös vanhempien kielteisellä asenteella on hurjan suuri vaikutus. Mielestäni on syytä kyllä miettiä lapsesi kohdalla myös oppimisvaikeuden mahdollisuutta, jos poissaoloja ei ihan hirveästi ole ollut. ei semmoisen tekeminen ole kivaa mikä tuntuu vaikealta. Eskarin yksi tarkoitus on juuri löytää jo ennen kouluikää ne lapset joilla on kapea tai laaja-alaisia oppimisvaikeuksia ja auttaa heitä ennen kuin ongelmat paisuvat liian isoiksi ja lapsi on täysin lannistettu.
sen kyläkoulun eskarin pitäjän menetelmät. Siis opettaako näitä kahta eskarilaista, kuten koulun muita 18 isompaa oppilasta, vai ottaako huomioon sen, että ovat vielä pienempiä. Paljonko koulun opettajalla on aikaa perehtyä pienimpiin?
Päiväkodissa pidetty eskari on yleensä suunniteltu vastaamaan 6-vuotiaan lapsen ikätason tarpeita. Se poikkeaa perinteisen koulun menetelmistä. Oikealla tavalla opetettuna 6-vuotias ja nuorempikin oppii esimerkiksi lukemaan. Mutta harva tuon ikäinen on valmis koulumaisiin menetelmiin. Oppiminen tapahtuu vielä hyvin kokonaisvaltaisesti.
On kyllä mahdollista, että lapsen kohdalla on kyse jonkinlaisista oppimisvaikeuksista. Mutta ensin pitäisi selvittää, minkä tasoisista läksyistä on kyse, onko niistä eskari-ikäisen mahdollista selvitä vai vaaditaanko liikoja.
Eskari ei ole pakollinen! ja meidän lapsi ei saa kyllä eskarista mitään läksyjä!!!