kun oletta mennyt maistraatissa naimisiin miten pukuduitte? kampaus? juhlat??
maistraati
7
3174
Vastaukset
- siinä on?
sekä kirkko- että maistraattivihkimisen yhteydessä voidaan:
- vannoa vihkivalat koko suvun nähden (maistraatissa tilat rajalliset) tai hiljaisesti kahden todistajan läsnäollessa
- pukeutua frakkiin ja morsiuspukuun tai tavallisiin siihteihin juhlavaatteisiin
- pitää suuret, koko pitäjän, hääjuhlat tai olla pitämättä mitään
- kuluttaa "puoliomaisuutta" meikkiin, kampaukseen ja kukkiin tai tehdä kaiken pienimuotoisemmin
- pyytää vaikka tusinan kaasoja tai pärjätä ilman
- noudattaa vanhoja perinteitä (mm. morsiamen luovuttaminen, hääkakun leikkaaminen jne.) tai luoda täysin uusia
- tanssia perinteinen häävalssi tai moderni häärokki
jne. jne. jne.
ei ole mitään sääntöä, kuinka jommassa kummassa tapauksessa toimitaan, vaan kukin tekee niin kuin itsestä parhaalta tuntuu.- alkuper.
eli haluamme pukeutua omaan tyyliin eli mustaan (punainen). ja vaan ystävät! onko tämä kamalaa??
- siinä on?
alkuper. kirjoitti:
eli haluamme pukeutua omaan tyyliin eli mustaan (punainen). ja vaan ystävät! onko tämä kamalaa??
kuulostaa ihan ok, jos näin on tahtonne.
- vihittiin maistraatissa
lauantaina noin puolen päivän aikaan. Pojallani oli shaketti ja hänen morsiamellaan oli pitkä valkoinen puku ja kaunis nuttura kampaus, mutta huntua hänellä ei ollut. Me vieraat olimme vaatimattomammin pukeutuneita. Sen jälkeen oli häälounas lähisuvulle ravintolassa ja samana iltana bileet hääparin ystäville.
- on auki vain
arkisin.
- Rouva O
on auki vain kirjoitti:
arkisin.
Maksamalla 200e, saa siviilivihkijän myös työajan ulkopuolella.
- -mari-
Rouva O kirjoitti:
Maksamalla 200e, saa siviilivihkijän myös työajan ulkopuolella.
...pukeutua hieman siistimmin, mitä arkipäivänä. Ehkä jokin vaalea silkki-iltapuku ja miehelle suorat siistit housut (mikäli suostuu laittamaan) ja jokin kiva kauluspaita.
Serkku-tyttö (kampaaja) laittaa tuntia aijemmin hiukset nätisti ja ohjeistaa meikissä. Mitään sen erikoisempaa en meinannut.
Vuoden päästä pidämme "kunnon" kirkkohäät, kunhan olemme säästäneet rahaa.
Ei meillä ole oikein rahaa jatkoillekkaan, joten josko sitä kävisi syömässä jossain lähiporukalla ja sitten vaan kotiin "kuhertelemaan" (tai katsomaan dr.philiä..heh heh)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222237Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739440Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3236619Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796291SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805904Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot334920HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944565Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770