Tittelikikkailua

Rupeaa jo naurattamaan tämä tiettyjen yritysten "tittelikikkailu" jolla pyritään saamaan hyviä hakijoita sisään.

Paras kenties on Finnish online-puhelinmyyntifirma joka etsii "myyntipäällikköä"
Näitä on paljon muitakin mutta ilmeisesti kaikki "hämärät" firmat harrastavat sitä eniten
71431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mitä tekee myyntipäällikkö? Mitä sitten jos he etsivätkin sinne sellaista?

Äänestä

Yleistä on, että paikkaan jossa ei tarvita mitään koulutusta(kansakoulu vuodeltayks ja kaks) titteliksi luvataan myyntipäällikkö. Kait se on sit pirun hienoa kehuskella tuolla maailamalla, että olen myyntipäällikkö... tuo titteli on muutenkin jo vähän 80-luvun juttuja.

Äänestä

Päälliköitä. Itse taidan olla tällä hetkellä projektipäällikkö tai myyntipäällikkö. No on mulla sentään muutama alainen, mutta kyllä titteli käyntikortissa hivenen nolottaa. Eipä ole sitten tullut niitä juurikaan jaettua.

Myyntihommissa tuo päällikön titteli vain toisinaan on ihan hyvä juttu. Asiakkaat haluaa tavata aina pomon. Meillä niitä riittää. =)

Äänestä

Piirimyyjä on sitten kai sen myyntipäällikön alainen, vai?

Äänestä

Ainakin meidän firmassa myyjät on myyntineuvottelijoita, näiden esimiehet on myyntipäälliköita ja näiden esimies on myyntijohtaja, jonka esimies on sitten toimitusjohtaja. Loogista.

Äänestä
  • Juu paitsi toimitusjohtaja ei ole yleensä perus palkkalainen vaan se on toimielin.

    Äänestä

On totta että tittelit ovat "nousseet" viime vuosina, varsinkin yrityksissä jotka ovat jotenkin kansainvälisiä.

Melkein "kaikki" ovat manager-jotain, tai juuri päällikkö-jotain vaikka ei ole yhtään alaista eikä varsinkaan mitään päätösvaltaa mistään.
Entinen myyntijohtaja onkin jo sitten Vice President ja jne. Kuullostaa paremmalta.

Ja tietty pikkufirmat ovat samoilla jäljillä.

"piiriedustaja", "myyntineuvottelija" jne
ovat kovin vanhanaikaisia nykyään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meitsi vain kirjoitti:

Rupeaa jo naurattamaan tämä tiettyjen yritysten "tittelikikkailu" jolla pyritään saamaan hyviä hakijoita sisään.

Paras kenties on Finnish online-puhelinmyyntifirma joka etsii "myyntipäällikköä"
Näitä on paljon muitakin mutta ilmeisesti kaikki "hämärät" firmat harrastavat sitä eniten

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu