Foto Botnia -Myyntityö

kyselijäbotnia

Olen menossa tekemään Foto Botnialle haastattelutyötä jonka tarkoitus on kiertää omakotitaloja tyyliin "ovelta ovelle" ja pyyttää haastattelu.

Lafka tekee asumishistoriasta kirjaa eli paksu teos johon kerätään kuva ja tiedot ym. kaikista tietyn alueen taloista. Kirja maksaa 300-500e ja sitä yritetään haastattelun yhteydessä myydä.

Pitäisi siis tehdä 7 haastattelua päivässä josta saa 40e. Jokaisen myydyn kirjan provisio on n 50e.
Työpäiviä 5 pv/vko ja kuulemma 12-21 työaika..

Työhaastattelussa näyttivät keskiansion ylittävän 3000e kuussa joten pisti vähän epäilyttämään.

Onko kellään siis kokemusta, tietoa tai mitän sanottavaa kyseisestä työstä? Antavatko ihmiset ylipäätänsä noita haastatteluja?? Itse tavoittelisin hommasta 1500-2000 eli onko mahdollisuuksia?

11

4150

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyyyjä

      Hei

      Olen ollut tekemässä kirjamyyntiä Aero-Kuvalla. Tuote on laadukkaampi ja menee paremmin kaupaksi.
      Hankit varmasti vähintään sen 2000 eur.
      Yritys 20 vuotta vanha ja tosi hyvä ilmapiiri.Suosittelen sinulle myös.Tässä heidän myyntipäällikön nimi ja numero Petri Salonen 0440740498.

      • hieno mainos

        itsestäsi..


      • hyvä työnantaja
        hieno mainos kirjoitti:

        itsestäsi..

        Sitten on tämä tuurin firma. Parempi palkka kuin lohjalla ja laadukkaampi kirja.


      • kurikkalainen

        minulla on vanha kurikka-lehti, jossa aeron projektipäällikkö ilmoittaa tekevänsä kurikasta kotiseutukirjan. Lehden päiväys on vuodelta 2006, enkä ole nähnyt kirjaa missään. Tiedän myyjien käyneen meilläkin.
        Tätä kirjoittaessa on vuosi 2008. Kilpailija, siis botnia-foto teki kirjan kymmenessä kuukaudessa ja se ilmestyi keväällä 2007.

        Jos haette joskus töihin aerolle, niin kysykää minunkin puolestani, että saako niitä kurikan kirjoja jo. Vastaukset Kurikka-lehden konttoriin...


    • felixxxx

      olin myössä siellä haastattelussa(muistaakseni lammilla ja nais-ihminen haastatteli minua),lupasi todella hyvät tulot. omalla autolla joutuu ajamaan ja samalla maksamaan itse bensat,toki tässä on sitten jonkin näköinen vero etu omasta autosta sitä en tiedä.

      mutta kun nainen sitten minulle ilmoitti että tervetuloa töihin ja olin saanut toisaalta työpaikan niin tämä kyseinen henkilö suuttui minulle ja arvosteli kovin sanoin minun päätöstäni. tämä jätti jotenkin epärehellisen/epätoivoisen kuvan yritykestä.

    • Aeron asiakas

      Itse olen erässä firmassa myynyt ilmakuvia.
      Siihen aikaan Aero-Kuva aloitti tuon kirjamyynnin.
      Kirja on todella laadukas, ja vaikka maksaakin paljon, niin sen ymmärtää että palkkansa sen tekijätkin tarvitsee.
      Aero-kuva on saanut vahvan jalansijan jo tähän mennessä, johtuen siitä että aloittivat niin paljon aikaisemmin. Foto-Botnia on enemmän keskittynyt ruotsinkielisille alueille, joten sillä kielellä saa niihin kuntiin / kaupunkeihin myytyä, jos niistä F-B vielä ole tehnyt teosta.
      Riippuen asuinkunnastasi, mutta melkein vaan sanon että Aero-Kuvalla on paremmat mahdollisuudet ansaita paremmin.

      • Entinen Aeron myyjä

        Itse olin Aero-kuvalla töissä ja sellaisella kutakuinkin 4-5 haastattelun päivätahdilla (kirjoja päivässä kaupaksi yleensä 1-2) tienasi noin paritonnia kuussa. Jos olisi tehnyt töitä vielä pidempää päivää, olisi helposti saanut reippaasti enemmän.


      • yöfisu

        Vaikka Aeron "asiakkaan" viesti vähän vanha onkin, niin siinä on niin huijaamisen maku, että täytyy oikaista. Botnia-Foto on toiminut huomattavasti kauemmin kirjakustannuspuolella kun Aero. Aero oli aikaisemmin ilmakuvia kauppaava yritys, joka kopioi mallin BF:ltä. Kirjoittaja ei ole joko perehtynyt asiaan ollenkaan tai yrittää vääristää asioita tahallaan. BF on tehnyt paljon muutakin aluetta kun ruotsinkielistä seutua. (Vai onko mm Pohjanmaa ja Keski-Suomi kirjoittajan mielestä täysin ruotsinkielistä aluetta. Outoa puhetta tai sitten ei taaskaan tiedetä mistä puhutaan.)
        Näiltä palstoilta ei vastauksia asioihin löydy. Etsikää käsiinne molempien firmojen lopputulos ja verratkaa sisältöä. Mikä on kattavuus, millaista tekstiä sisältö on, kirjan kokoa, mitä hintaan sisältyy yms. Verratkaa ja miettikää ihan itse kumpaa lopputulosta on mukavampi tarjota asiakkaille. Sitä ei kauan tarvinne miettiä, kun on oikeasti mitä verrata ja ei ole joku agitaattori omiaan vieressä väittämässä.
        Jokainenhan tekee päätöksensä itse, mutta väärää tietoa ei kannata levitellä.


    • siellä

      Mikset mene kilpailijalle töihin. Paljon parempi palkka, ei noin pitkiä päiviä ym.

      • botnialle

        on kokemusta eri pajoista. vaikka täällä kuinka provoillaan, niin totuus on, että kilpailijoilla tienaa n. 2000 kuussa, botnialla 2500-3500, projektista riippuen.

        Kannattaa muistaa, että pohjapalkkana, kilpalijat maksaa muutaman hilun pr haastattelu, botnialla pohjapalkaa perustuu työhön. Ahkera haastattelija tienaa jo pelkästään pohjissa, vaikka ei myisi yhtään kirjaa, yli tonnin, ja hyvän myyjän ansioita nostaa bonus.

        kuten kirjoitin, olen työskennellyt niin kilpailijalla, kuin botnialla, ja jostain syystä botnialla olo aika on pisin...


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      629
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      49
      490
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      417
    Aihe