kaaleita?
kaaleita?
riihimäellä?
81299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
asuvat liskolla!
missä? eli?
niii
yleensä arvostetaan niitä kaajeita enemmän jotka on omia ihtejään ku niitä joiden mielistely on ilmiselvää.
mistä sait hameen?Sen tiedän,että kukaan oikea romani nainen ei omia hameitaan lainaile ei edes siskolleen,tietty en nyt voi kaikkien puolesta puhua,mutta meilläpäin ei ainakaan hameita lainailla.
Toisekseen kuka oikeasti muka vaatii edes tollasta,ei nyt kuitenkaan enää uskois,että jotkut elävät ihan kivikaudella.Henk.koht minä ainaki kattosin kieroon tollasta keikuraa jolla on noin kova tarve miellyttää ja mielistellä.Kyllä pitää olla oma ittesä eikä leikkiä jotain mitä ei ole.
Eri lukunsa on sitten ne joilla on romani mies sen nyt jotenki kutenki tajuan,mutta en kyllä tota.
Noh jokainen taplaa tyylillään.
Tohon kyselyyn sen verran,että varmasti jokainen joskus on saanut ilkeitä katseita tai sitten sanoja pukeutumisestaan,mutta mikäli omanarvontunto on paikallaan ei niistä kommentteista tai katseista tartte välittää.Minä ainaki annan mennä toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.Mitä siitäki tulis jos jokaiselle ahdasmieliselle juntille laittas vastaan?Extra pitkä kauppareissu varmaanki,eikä se muutas asiaa suuntaan tahi toiseen.
Minun mielestäni Captain Crunch murot ovat parempia kuin cheerosit. Kaikki eivät vain ymmärrä, että kellogs all bran flakesit ovat terveellisempiä. Minä en autoani lainaa, en tiedä lainaako joku muu, mutta kuitenkin olen ehkä ehdottomasi samaa mieltä joidenkin ihmisten kanssa. Ei muuta.
mä olen puolikas.
mutta mistä saan halval verhokankaita
Oon tässä miettiny vähäsen, että onko tosiaan mustalais miehet muuttunu vai oonko ihan väärässä?
nimittäin yllätyin iha ko nykyään ei kovin moni mies ole se ketä hakee naisesa, vaan naisen pitää tulla melki miehen luo ja hakee omasa poies!
eikö se oo miehen tehtävä tulla naisen luo ja ottaa omaksesa.. eihä se oo naisen tehtävä miehen perässä juoksennella vai onko asiat muuttuneet?
ja toinen nii enemmän se on miehen tehtävähä ne puheajat hankkia ja soitella ja pitää muutenki yhteyttä, nainenki pitää jos vaa voi ja puheajat riittää jne.. mutta ko oon törmänny sellasinkii miehii ketä ei soittele pahemmi, laittaa naisesa soittelemaan eikä miehestä juuri muuten kuulu mitään vaikka yhessä tms olisivatki.
Himanka ei vuokrannut romaneille asuntoa
13.3.2007 18:24
Syrjintälautakunta on antanut Himangan kunnalle syrjintäkiellon ja 4 000 euron uhkasakon syrjinnän lopettamiseksi.
Himanka on kohdellut kaltoin romaniperhettä valitessaan asukkaita vuokra-asuntoihinsa.
Keskipohjanmaalainen Himanka perusteli romanien syrjintää muun muassa sillä, ettei Himanka tarjoa romaneille luonnollista kanssakäymisen mahdollisuutta muun romaniyhteisön kanssa. Syrjintälautakunnan mukaan kunta on suositellut romaneja hakeutumaan "asuttaville seuduille".
Asunnoton romaniperhe oli toistuvasti hakenut kolmen huoneen asuntoa vajaan vuoden ajan viime elokuuhun asti. Kunnassa oli tuona aikana useita kolmen huoneen asuntoja vapaana, mutta ne annettiin aina valtaväestöön kuuluville.
Elokuussa Himanka teki päätöksen, jonka mukaan se ei vuokraa romaneille asuntoa. Romaniperhe oli ainoa, joka oli hakenut asuntoa asunnottomuuden vuoksi.
Tuomioistuimeen rinnastettavan syrjintälautakunnan päätös on sitova kuten käräjäoikeuden tuomio. Työministeriön alaisuuteen kuuluva lautakunta ratkaisee etnistä syrjintää koskevia kanteita.
STT/IL 17.3.02006