Tiskikone pesee huonosti

John123

Mikä ihme voisi astianpesukoneessa olla vikana kun astiat jäävät likaisiksi pesun jälkeen? Kone on pesty sisältä käsin ja sitruunahappoakin on käytetty kolmesti mutta ei auta. Käsin pesussa olen poistanut koneesta kaikki suuttimet ja poistovesisihdit ja pessyt ne.

Lika on kosteana semmoista hiekan ja rasvan sekoitusta, tai siis ei siinä mitään hiekanjyviä tunnu mutta näyttää hiekalta. Rasvamaisuudella tarkoitan että pesun jälkeen tuo lika on märkää ja vaikuttaa rasvalta kun sitä sormin kokeilee.

Semmoinen vaan tuli mieleen että koneessa on joku ihmeeellinen vähän nyrkkiä pienempi muovilaatikko tulovesiletkussa, osaako kukaan sanoa mikä se voisi olla ja olisiko sillä yhteyttä huonoon pesutulokseen?

Voiko poistoletkussa olla vikaa, esim. voiko se olla väärin asennettu? Meillä se menee koneesta ensin lattiatasoon jossa se tekee pienen kierroksen lattiaa pitkin (ehkä n. 10 cm matkalta kun se letku on niin pitkä) jonka jälkeen se menee keittiön tiskialtaan viemäriin.

7

4897

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jujuu

      koneessa tiivisteiden väli kerää hirmusesti kakkaa.. se helpotti meillä. toinen oli vaihtaa pesuaine nestemäiseksi.

    • jeki

      Voisi olla vaikka takaiskuventtiili eli härveli joka estää lika vettä pääsemästä takaisin putkistoon.On muuten pakollinen kerrostaloissa.
      Kokeile nestemäistä pesuainetta tai Suolan lisäämistä koneeseen jos vesi on "KOVAA" niin silloin tarvitaan suoloja.

    • super water

      on todennäköisesti letkurikkosuoja,eli jos tulovesiletku esim katkeaa se katkaisee veden tulon,voihan se olla epäkuntoinen ja osittain estää riittävän vedensaannin koneeseen oireet viittaa veden vähyyteen.

    • meilläkin

      kaikki pestiin ja putsattiin, takuu 2 v just menny umpeen. Vaihdettiin hanan käyttövesi lämpimään veteen. Pesee ja puhdistaa. Ei kuivaa. Kait syy jossain lämpötermostaatissa. Mietitään kannattako hommata huoltoa paikalle vai odotellaanko kuivaamista,...

    • alkoi jäädä

      astioihin hiekkainen tuntu ja sameus. Lopulta syykin löytyi. Huuhteluainetta meni liikaa koneeseen. Kun säädimme sen minimiin, niin johan astiat tulivat kirkkaiksi.

    • John123

      Kiitos vastauksista, teimme nyt seuraavat muutokset:

      1) pesuainetabletit -> nestemäinen pesuaine
      2) astioiden käsihuuhtelu ennen pesua
      3) veden poistoletkun yläosan nostaminen lavuaarin vedenpinnan tasolle

      Mielestäni muutos on jo nähtävissä, nyt kolme koneellista pesty muutosten jälkeen ja joka kerta näyttävät astiat paremmilta (viime koneellisessa oli enää pari vähän likaista astiaa kun viikko sitten sai käytännössä jättää yli puolet takaisin koneeseen)

    • Puuhapate

      Etsin netistä vinkkejä tähän ongelmaan, mutta lopulta ratkaisin vian itse: tiskikoneen yläkorin suihkuun vedenkierto oli heikko ja syynä tiivisteen totaalinen mureneminen. Eli korin vesisuihkuun vettä johtavan liittimen pyöreä tiiviste huoltokorjaamosta 7€:lla ja taas pesee! ( Tuo tiiviste näkyy koneen sisäseinässä takana, mitä vasten yläkori työnnetään paikoilleen ennen kuin koneen luukkua saa edes kiinni, semmoinen pyöreä muovinen mutteri ja sen sisällä pitäisi olla kumitiiviste ehjänä.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      134
      1368
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      97
      1085
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      998
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      807
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      730
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      697
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      675
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      641
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      620
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      33
      614
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      192
      600
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      535
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      524
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      483
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      472
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      468
    19. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    20. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      456
    Aihe