periytyykö

Siis tarkoitan siten, että jos isäni on kuollut ja hänellä on velkaa enemmän kuin omaisuutta, niin otetaanko loppu velkamäärä perillisiltä?
Ken tietää? Kiitän etukäteen!
2499
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No, eihän se velka periinny, eivätkä lapset ole vanhenpiensa veloista vastuussa elleivät ole takaajia.

Äänestä

tilanne ja pesä joko todetaan varattomaksi tai tarvittaessa pesä voidaan hakea konkurssiin. Velka ei tule perinnöksi kunhan perunkirjoitus hoidetaan asianmukaisesti. Kannattaa käyttää ammattilaista perunkirjoittajana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


velka? kirjoitti:

Siis tarkoitan siten, että jos isäni on kuollut ja hänellä on velkaa enemmän kuin omaisuutta, niin otetaanko loppu velkamäärä perillisiltä?
Ken tietää? Kiitän etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu