Mistä laatikoiden liukukiskot?

Mistä laatikoihin laadukkaat liukukiskomekanismit ja laatikkosarjat? Eikä niitä peruskiskoja, jotka laitetaan valmiin laatikon pohjan ja sivusarjan kulmaan, vaan sellaiset, joissa sivusarjat mukana, Blum tms. Netistä ei löydy kuin tukkuria, Hahle ym. Mistä näitä saa tavallinen kuluttaja ja mihin hintaan?

Itse teen kaapistoja massiivikoivusta, ja laatikoiden mitat standardeista poikkeavia, eli sellaisia sarjoja haen, joissa pohjalevyn, etusarjan ja takasarjan avulla säädetään laatikon kokoa.
517598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

paikallisesta puuverstaasta. Aamulla meillä kävi puuverstaan miehet katsomassa rikkinäistä jätevaunun kiskoa. Heillä oli mukanaan Hahlen luettelo, josta katsoivat kiskoja ja tandem-mekanismeja. Noin 20 v käytössä olleen jätelaatikon toinen kisko käyttökelvoton - muovirulla kulunut rikki. En tiedä oliko se Blumin, Blumin nimen mainitsivat. Miettivät kuten minäkin, että kiskossa tai laatikossa ehkä alunperin ollut jotain vikaa, koska vain toinen puoli kulunut. Kaikki muut kiskot ovat hyvin kestäneet, myöskin 80 cm leveä kattilakaapin kiskot. Jätekisko oli ainoa 55 cm kisko, muut 50 cm - noin.
Kertoivat myös, että yksityishenkilö ei voi ostaa suoraan tukkuliikkeestä- kuten ei yleensäkään, yksi heidän asiakas oli yrittänyt.

Kesämökin kaappeihin jotain rullakiskoja vielä sai Bembölen K-raudasta 5 v sitten, mutta nyt enää ei ollut kuin jotain aivan lyhyitä kiskoja myynnissä - eikä osastolla yhtäkään myyjää.. ( Ehkä asutkin Utsjoella!)

Äänestä

Nikkari toi illalla korjatun laatikon. Pohjaan oli laitettu uusi melamiini?pohja ja laatikon takasivuun oli laitettu noin 20 cm korkea melamiiniseinä. Tai mdf-levy, en kysynyt. Blumin metabox-kisko on sivuilla - noin 8,5 cm leveä kermanvalkoinen maalattu metallikisko pohjassa kiinni ja ylempänä pyöreä valkoinen erillinen "tukilista". Kiskot on kiinnitetty laatikon etulevyyn ja taakse uuteen takaseinään. Eli laatikon levveys tässä minun käsittääkseni määräytyy pohjalevyn mukaan, kyseessä kiskoja kummallakin puolella, ei varsinaista laatikkoa ennenkuin itse teet siihen etu- ja takaseinän.On 34,5 cm ja kaapin sisämitat 37 cm. Todella tukevalta tuntuu, mutta on silti mielestäni kevyempi kuin vanha laatikko. Laatikon vanha pohjalevy oli todennäköisesti paksumpi.

Ongelmana on nyt vain että laatikko liukuu niin kevyesti ja me vedetään sitä vielä ulos vanhaa muistaen eli voimalla. Olen tänä aamuna jo kahdesti vetänyt loppurulliin asti, samoin tytär. Kolahdus vain kuuluu kun toppi tulee. Ehkä me vielä opimme!

Tarvikkeet maksoivat puusepälle noin 30 e, lähinnä kiskojen hinta kuvittelisin ( 1 laatikko). Tämä kisko oli maalattu, teräksinen maksanee jotain muuta.

Olen nyt melko varma, että keittiökaapeissamme tai laatikoissa on Blumin rullakiskot. Uusi seinään kiinnittyvä osa on lähes samannäköinen kuin vanha. Vanhassa oli hiukan isompi rulla ja kisko siten hiukan levyempi. Keittö on ollut kovassa päivittäisessä käytössä neljälapsisessa perheessä nyt jo 18 v. Samat kiskot mökkikeittiössä,jos ehkä vietetään vain kolme kuukautta/v voisi näin ehkä kestää ainakin 68 vuotta. Kapeampi kisko saattaisi kestää tarpeeksi hyvin ja olla halvempi, jos hinta ratkaisee. Meidän puisissa laatikoissa on vain 2 cm leveä kisko ja on kestänyt hyvin myös aterinlaatikossa, missä lienee painoa eniten. Punnitsin uteliaisuuttani - laatikko sisältöineen painoi 6,6 kg.

Hyvää kesää!

Äänestä

www.kalustetukut.com myi mulle vuoden vaihteessa korkeat profiililaatikot hintaan 40€/kpl, matalat profiilit ja standardilaatikot olisi saanut 25:lla.

Kannattaa myös kysyä keittio.netista, sattuisivatko myymään laatikostot ilman runkoja... (rungon osuus näyttäisi olevan noin 20-30€)

Hahlen edustamia Blumin laatikoita on myös saatavilla erinäisissä keittiökalustefirmoissa / puutarvikemyymälöissä -- parhaat hinnat ovat noin 70€ /kpl (hahlen asiakaspalvelusta sain tiedon vähittäismyyjistä).

Äänestä
  • Mainitut laatikostot eivät sitten ole leveyssuunnassa modattavia -- ainakaan helposti. Itse tosin kavensin pari vuotta sitten keittiönetin 50cm metallilaatikostoa 5 cm:llä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Keittiön "koti"te... kirjoitti:

Mistä laatikoihin laadukkaat liukukiskomekanismit ja laatikkosarjat? Eikä niitä peruskiskoja, jotka laitetaan valmiin laatikon pohjan ja sivusarjan kulmaan, vaan sellaiset, joissa sivusarjat mukana, Blum tms. Netistä ei löydy kuin tukkuria, Hahle ym. Mistä näitä saa tavallinen kuluttaja ja mihin hintaan?

Itse teen kaapistoja massiivikoivusta, ja laatikoiden mitat standardeista poikkeavia, eli sellaisia sarjoja haen, joissa pohjalevyn, etusarjan ja takasarjan avulla säädetään laatikon kokoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu