Hostellit

seikkailunhaluinen Hiawatha

Ollaan lähössä kesällä Ecuadoriin & kateltu vähän eri hostelli vaihtoehtoja. Onko kokemusta hostelleista Quitossa tai muualla Ecuadorissa? Mitä suosittelette, osataanko niissä yleensä englantia & onko ollut mitään ongelmia? Mitä paikkoja suosittelette muuten, missä kannattais käydä?

8

1412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carl

      Hei!

      Tota noin, en halua missään nimessä olla negatiivinen ainoastaan realistinen ja siksi sanon seuraavaa. Valitettavasti EN VOI SUOSITELLA noin yleensäkään hostelleissa asumista siellä. Ensinnäkin, useimmiten ne sijaitsevat alueilla jossa on HYVIN vaarallista, köyhyys nimittäin ei ole mikään uusi asia siellä.
      Monelle elämä on yhtä taistelua ja joka päiväisen leivän saanti ei ole ollenkaan helpoa niin, että siitä johtuen ----- ---???

      Englantia siellä osataan hyvin vähän joskin tietysti aina on poikkeuksia jos teillä on tuuria niin löydätte henkilöitä jotka puhuvat Englantia. No tehän jo varmasti tiedätte, että kun Espanjan kieli on niin suuri niin siitä se johtuu ettei ole niin suurta kiinnostusta oppia Englantia.

      Parasta on varata kunnon HOTELLI hyvältä alueelta ja liikkua ryhmässä. Ymmärrän kyllä, että se maksaa mutta on paljon, paljon turvallisempaa. No hyvä, ehkä silloin ei ole ihan yhtä paljon seikkailua mutta tulee ainakin ehjänä kotiin.

      Ok. sanon tään kaikki siksi kun käyn siellä usein, on nääs vaimo Quitosta.
      En tietenkään ole mikään asiantuntia mutta jotain on tullut koettua ja nähtyä.

      Niin, että silleen ... ...

      Muuten oiken hyvää matkaa, Ecuador on ihana maa jos osaa olla varovainen, on paljon nähtää ja koettavaa sen takaan.

      Feliz viaje!

      Chao!

      • pärjää

        Pyörin kesällä 2005 kaksi viikkoa pääasiassa Quiton vanhassa kaupungissa, yövyin neljässä eri hostellissa eikä mitään sattunut. Pimeällä kyllä en liikkunut kuin taksilla ja kameraa en kaulassa kannellut. La Mariscalin puolella on lisäksi tosi paljon siviilipoliiseja turvaamassa turistien rahoja. Kannattaa tosin muistaa että dollari tai kaksi on siellä tosi köyhälle jo iso raha.


    • hyviä ja halpoja

      Hostelleja on tietysti joka lähtöön mutta Etelä-Amerikasta löytyy melkein kylästä kuin kylästä siisti ja edullinen majapaikka. Itse olen matkustellut paljonkin Etelä-Amerikassa useissa maissa enkä ole yömajasta paljonkaan yli 10 € maksanut. No kerran Buenos Airesissa jouduin majoittumaan yhdeksi yöksi hotelliin joka maksoi jotain peräti 50-60 euroa kun tulin kaupunkiin pahaan aikaan pääsiäisen alla.
      Quitossa mainitsen vaikka hostelin nimeltä Loro Verde eli vihreä papukaija Mariscalissa, joka ainakin viime vuonna veloitti huoneesta omalla kylppärillä 10 dollaria. Hinnat ovat yleensä sitä luokkaa, tai vähän alle. Kalliimpiakin toki löytyy. Mariscalissa on hotelleita tuossa hintaluokassa läjäpäin, ja puolet väestöstä gringoja.
      Itse olen siellä Etelä-Amerikassa maksanut yösijasta halvimmillaan n. 1 € Boliviassa. Siinä hintaluokassa kyseessä on jo kyllä vain sänky jaetussa huoneessa, mikä sekin käy tutussa (tai matkalla tutuksi tulleessa) porukassa. Jossain pikkukaupungeissa ja kylissä voi ihan hyvin löytää huoneen omalla kylpyhuoneella ja TV:llä 2-3 euron hinnalla, ainakin jos majoittuu vähän pitemmäksi aikaa. Vesi ei välttämättä ole kovin lämmintä, muttei haittaa ainakaan viidakossa.
      Kai teillä on joku Ecuadorin matkaopas jossa on lueteltu ja suositeltu läjäpäin majapaikkoja. Itse en oikein muista nimeltä...kun oikein pinnistän niin Lojassa Hotel Internacional...10 de agosto--kadulla, 6-7 dollaria...

      • Verde

        Se Loro Verde sijaitsee muistaakseni Calle Juan Rodriguez

        Otavalossa olen majaillut mm. hotel Riviera-Sucre, sieltä pitäisi huone kylppärillä ja TV:llä irrota alle 10 $, mutta rouva saattaa yrittää kyniä turistiparkaa.

        Cuencassa hostal Milan, presidente Cordova -kadulla, n. kympin ($) hintainen.

        En tiedä ovatko nämä nyt sitten erikoisen hyviä, en mitään vertailevaa tutkimusta ole tehnyt, ihan siistejä paikkoja.


    • käydä

      Baños, Mitad del Mundo, Quiton vanha kaupunki, Otavalo, Ambatossa Parque del Montalvo (iso puistoalue & Montalvon kotimuseo)... Jos haluaa biitsille, niin Esmeraldasiin.

    • Quitossa

      Kaksi vuotta sitten yövyin vanhassa kaupungissa paikassa nimeltä Hostel Oasis: kahden hengen huone yhdelle tv:llä ja kylppärillä aamiaisella 5 dollaria eli 4 euroa. Paikka on saman kadun varrella kuin Hostel Secret Garden, San Blasin aukion lähellä. Toinen halpa ja rauhallinen paikka oli Chicago Hostal, samoilla suduilla sekin, muistaakseni 6 tai 7 dollaria yö.

      • vielä vähän

        Niin, Chicago Hostalin isäntä puhuu englantia ja tietysti Secret Gardenissa puhutaan, sen isäntä Tom on aussi. Asiakkaat siinä paikassa on kaikki englannintaitoisia reppureissaajia ja se oli muuten ainut paikka Quitossa, jossa tapasin kaksi suomalaista, matkalla Galapagos-saarille. Muuten ei englantia yleensä ymmärretä, mutta parilla sanalla espanjaa (lukusanat ainakin) pärjää huoneen tilaamisessa.


      • jmx

        Joo, no just siellä en ole kieppunut, mutta köyhissä maissa ei tule ryöstetyksi, pelotella voi, mutta niin voi käyttää järkeäkin, Intiassa selviää keskellä yötä ulkona ja Bangokissa laitakaupungilla, köyhältähän sitä kyllä reppumatkailija näyttää, mutta silti, kyllä ryöstettävää olisi... Eikä ole ikinä mitään sattunut... Ihmiset on ihania! Ei se ole rahasta kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe