Tänään leikattin meidän pieni tyttö kissa. Lääkäri oli hieman ihmeellinen. Ensi vaikutelma oli kamala, housuissa veritäplä, ei kunnon "työvaatteita" ja olemus tyhmän oloinen. Ei edes neuvonu kuinka leikkaus haavaa hoidetaan? Tikitkin oli jotain rautasia 1cm pitkiä "lankoja". Nyt siis ihmiset, kuinka osaan auttaa kissaani? Suihkutanko jotain puhdistusainetta ja entäs jos kissa nuolee haavaa??? mutta ei revi?? Ja entäs kuinka uskallan ruveta nukkumaan? pitääkö valvoa? Tää kissa nukkuu sohvalla eikä suostu muualla nukkumaan...ÄÄÄH! paljon kysymyksiä!! HELPPA MII!
Härre guud
!!!
4530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kyllä sä nukkua voit . mut kato et sil on syömistä esillä ,hyvä olla ja tollee.. ja yritä jotenki vahtii ettei revi eikä nuole haavaasa. ota vanhat sukkahousut,tee kumpaaki päähä reikä ja pujota sen sen päälle. (selän ja mahan ympäri) sillee et se ei pysty koskee tikkeihi . sen vaa nyt pitää olla rauhas ja tollee. toipumisia !
samasta ell jolla olen itse kissojani käyttänyt ,maybe... mitä olen itse käynyt ell niin ei niillä ole ollut todellakaan kuin tavalliset vaattet ja päälle vetäisty valkoinen takki.valitettavasti meidänkään ell ei kerro mitään hoidosta mutta jos muistaa ja osaa kysyä kyllä vastauksia tulee harmi vaan kun ei aina heti tule kaikki mieleen, olen joskus joutunut soittamaan jälkeen päin ;) tikit oli meillä ihan vaan paksua lankaa ja ne olisi saanut itse poistaa 2vk päästä en poistanut vaan vein ell joka poisti ne sitten ilmaiseksi :)kannattaa muutama pv tarkkaillla kissan kuntoa pitää huolena että juo ja syö jotain, eikä nuoleksi haaavaa,meillä oli 5pv joku haavateippi siinä haavan päällä ell laittoi. haavaa ei tarvitse hoitaa mitenkään se paranee itsekseen, alussa meillä paisui jotenkin pystyyn päin se haava,siitä se kuitenkin parantui yllättävän nopeasti. minulla oli hoitaja kotona pari pv leikkauksen jälkeen kun olin itse töissä mutta kissani oli kyllä tosi kipeä silloin ja kun meillä on muitakin eläimiä en uskaltanut jättää yksin potilas kissaa :)
eläinlääkärillä käynyt?
Leikkaushaavaa tulee suojata raapimiselta ja nuolemiselta 7- 10 vrk. Parhaiten tämä tapahtuu pitämällä kissalla kauluria tai pukua.
jos haav aon siisti, eikä tulehduksen merkkejä ole, eikä kissa ole päässyt nuolemaan haavaa, ei haavaa tarvitse puhdistaa.
jos haava tulehtuu, ota yhteys eläinlääkäriin.
suojapuvun voi tehdä itse esimerkiksi vanhasta kalsarin lahkeesta tai t-paidasta. leikkaa t- paidasta neliö ja tee suuret jalan reiät, jotta liikkuminen on kissalle mahdollisimman helppoa. kiinnitä se päälle t-paidasta leikatuilla naruilla selkäpuolelta. kaulapantaa tai valjaita voi käyttää apuna päällä pysymisessä.