Huoltajuus

Hei, kun lapsi syntyy ja lapsen isä myöntää isyytensä niin jos haluan niin voinko ottaa yksinhuoltajuuden vaikka lapsen isä olisikin sitä hiukan vastaan? (syitä en halua kertoa)
10939
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

niin sinulla on automaattisesti yksinhuoltajuus kunnes isyys on tunnustettu.Jos et halua yhteishuoltajuutta niin älä siihen suostu.

Äänestä

JOS HALUAN....OTTAA YKSINHUOLTAJUUDEN...ISÄ OLISI SITÄ H I U K A N VASTAAN...

A P U A
Kysy itseltäsi:
- mihin ISÄÄ tarvitsit
- miksi haluat etää isyys myönnetään
- miksi haluat yksinhuoltajuuden (kun sillä ei juurikaan käytännön merkitystä, lue täältä monta muuta ketjua)
- oletko oikeanlainen kasvattaja asenteinesi pienelle lapsellesi

Äänestä
  • huoltajuuden laadulla on paljonkin merkitystä.

    tiedän tapauksen jossa äiti ei voi lähteä lapsensa kanssa tuttavien mökille saaarenmaalle, koska isä ei anna lapselle lupaa passiin. heillä siis yhteishuoltajuus. kiusa se on pienikin kiusa...

    tässä vain yksi esimerkki!

    Äänestä

  • anna-maiju kirjoitti:

    huoltajuuden laadulla on paljonkin merkitystä.

    tiedän tapauksen jossa äiti ei voi lähteä lapsensa kanssa tuttavien mökille saaarenmaalle, koska isä ei anna lapselle lupaa passiin. heillä siis yhteishuoltajuus. kiusa se on pienikin kiusa...

    tässä vain yksi esimerkki!

    Passin kyllä saa, vaikkei etävanhempi allekirjoita.
    Ainostaan kaappaus-uhan alla ei saa.
    Kysy vaikka poliisilta.
    Kun haetaan passia, ja toisen nimeä ei ole,
    poliisi saattaa vaikka soittaa etävanhemmalle ja kysyä miksi ei allekirjoita.
    ei riitä vastaus: emmä haluu

    Sitten poliisi myöntää passin ilman toisen allekirjoitusta.

    Äänestä

  • Eikös se ole tullut jo selväksi että yhteishuoltajuudella ei ole äidille mitään hyviä puolia?
    Uskon että ap on oikeanlainen kasvattaja lapselleen vaikka haluaakin helpottaa elämäänsä ja saada yksinhuoltajuuden.

    Äänestä

Entä tapaamisasiat, miten fiksusti olet ajatellut ne OMALTA osaltasi hoitaa?

Ettei vain lapsi olisi sinulle jonkinlainen maksuautomaatti.....vain

Äänestä

mitkä olosuhteet ovat lapsen syntyessä eli jos ette asu yhdessä niin sinulle tulee yksinhuoltajuus ,

mutta kysy nimettömänä jostain päin suomea lastenvalvojalta miten se lai mukaan menee,

yksinhuoltajuuden etu on että saat päättää kaikista lapsen asioista yksin kysymättä lapsen isältä mitään,

mutta tapaamisiin se ei vaikuta,
ainoastaan kouluun hakeminen, päivähoitopaikan haku,passi ja niin edelleen... terveysasiat,

kannattaa jutella lastenvalvojan kanssa ja jos tuntuu että riitaa isän kanssa niin silloin yksinhuoltajuus on hyvä, aina voi muuttaa yhteishuoltajuudeksi mutta toisinpäin hankalampaa.

Äänestä
  • siis yhteishuoltajuus tulee automaattisesti vain niille, jotka ovat NAIMISISSA. avoliittoon syntyvän vauvan YKSINHUOLTAJUUS on äidillä, ellei myöhemmin toisin sovita.

    yhteishuoltajuudesta on mahdollista sopia sen jälkeen kun isyys on tunnustettu. jos isä tunnustaa isyytensä ei tämä vielä automaattisesti tarkoita yhteishuoltoa, huoltajuus pysyy äidillä. yhteishuollosta on sovittava erikseen mikäli näin halutaan. näin meillä!

    Äänestä

en tiedä tilannettasi, mutta jos et ole aikeissa elää lapsen isän kanssa etkä olla muutenkaan läheisissä tekemisissä niin suosittelen yksinhuoltoa.
yhteishuolto toimii vain jos vanhemmilla on hyvät välit, tämä on fakta!!

Äänestä
  • Mulle lastenvalvoja laittoi oikeastaan automaattisesti yksinhuoltajuuden. Kysyi vaan multa haluanhan sen. Mieheltä ei kysynyt mitään. Alkuun luulin että meillä olis hyvät välit, mutta ei ne enää olekaan. Muutin toiselle paikkakunnalle ja mies ei ole kysynyt saada tavata tyttöä edes. En tiedä hänen osoitettakaan saati mitään muutakaan hänen elämästään, joten yhteishuoltajuus ei olisi toiminut. Onneksi älysin vaatia elatustuen sossun maksettavaksi, ettei käy niin kuin äidille, että tappelun kanssa sai rahoja hakea mun isältä. Sossu perii sitten mieheltä rahat jos se joskus menee töihin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Hei, kun lapsi syntyy ja lapsen isä myöntää isyytensä niin jos haluan niin voinko ottaa yksinhuoltajuuden vaikka lapsen isä olisikin sitä hiukan vastaan? (syitä en halua kertoa)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu