huomasin tässä että saunassa jossa on vesipoileri lauteiden alla laattalattialla, viimeisen laattarivin laastisauman olevan aika avoin ja varmaanhan sinne kosteutta on päässyt. en tiedä miten sauma on sillä tavalla revennyt tai löysännyt mutta mitähän kannattaisi tehdä? laitanko silikoonin päälle ja oo tyytyväinen vai tuleeko koko lattia purkaa? pelottaa=(. onko laattojen alla muuta kuin betonilaatta?
talo rakennettu -90
kiitos vastaajille.
talo rakennettu -90
kiitos vastaajille.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mitä laattojesi alla on. Jos siellä on vesieriste, niin asia ei ole huolestuttava. Jos ei ole, niin....
kiukaalle - ei lauteiden alle niin saat olla ihan huoleti.
kysymyksiä ja jokainen on tapauskohtainen.Tarkoitan sitä,kun ns,vesieristeiden kanssa on huseerattu -70 luvulta lähtien.Jokainen "uusi"keksintö on mainoksen mukaan toistaan parempi.Jos ongelmaasi löytyy rakennustapaselvitys,niin siitä voi tarkistaa talonrakentamisajankohdan aikaiset vesieristysvaatimukset.Rakentamisvuoden perusteella pitäisi kyllä löytyä.Mutta ellei löydy,niin täyttä varmuutta ei saa kosteusvaurioista(mahdollisista)ennen kuin rakenne avataan.Näitä ns,mittauslaitteita on olemassa,mutta ne ovat vain SUUNTAA antavia,ei 100%.Näiden laitteiden tulokset ovat siis epävarmoja.
Sauno normaalisti, ja katso kastuuko rako saunoessa. Jos kastuu, niin kyllä sinne on vettä mennyt.
Onko rako ulkoseinää vasten. Jos on, niin laatta on laskeutunut reunoilta kuivuessaan. Vesieriste venyy jonkiverran raon yli. En tosin tiedä paljonko vesieriste kestää.