Miten virheilmoitussivu .shtml toimimaan?

Avuton anna

Tein virheilmoitusta varten .shtml sivun. Muuten samanlainen kuin .htm -sivu, mutta laitoin vain eri päätteen.

Se kyllä toimii eli tulee esiin, kun etsittyä sivua ei löydy. MUTTA sehän ei ota tyylejä css-tiedostosta, ei näytä kuvia eivätkä linkit toimi.

Ymmärrän sen verran, että varmaan siinä pitää olla jotakin eri komentoja tyyliä, kuvia ja linkkejä varten.

Auttakaa kokeneemmat kertomalla miten pääsisin edes alkuun tuon sivun toimivaksi tekemisessä.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piru_

      normaalia html-koodia tukeva sivu, johon voi lisätä server side include-komentoja.

      Eli pitäis toimia css-linkit ja kuvat ihan niin kuin tavis html:ssäkin.

      Tarvitko nimen omaan .shtml-sivua jostain syystä? Oisko sulla heittää esimerkkiä sen .shtml-sivun koodista, niin joku SSI-guru vois ehkä auttaa

      • vvv

        Juu .shtml sivussa toimii kaikki sama mitä .html sivussakin, ja sit tietenkin ne SSI jutut. Lukases vaik http://www.mbnet.fi/mbinternet/ohjeet/ssi/ juu turhaa käyttää .shtml mikäli noita et käytä, sillä sivu joudutaan tulkkaamaan(etsimään noita komentoja) jolloinka se hidastaa hieman.

        Onkos sinulla .shtml tiedosto samassa paikkaa missä .html tiedostot? Ellei niin silloin tietenkin tyylitiedoston polku ja linkkienkin on hieman toisenlainen. Mikäli polku on väärä niin silloin tiedostoja ei löydy jotenka tyylit ja linkit ei toimi.

        Ellet noita polkuja saa vaihdettua toimivas, niin laitappas tähän malliin http://sivusi.com/tyylit.css ja samaan malliin linkitkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2589
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      133
      1633
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1358
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      282
      1165
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      924
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe