koron nostot

koron nostot ei tule vaikuttamaan asuntojen hintoihin ainakaan alentavasti,jos korot nousee niin nousee myös asuntojen hinnatkin vastaavasti koska ihmiset tässätapauksessa tulevat tekemään enemmän töitä ja rupeavat säästämään enemmän,näinse homma vaan etenee.
6591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Päivästä toiseen te tuularit jaksatte yllättää minut näillä tuularilogiikan helmillä. Keep up the good work!

Äänestä

Tuo SAK vastustaa palkkojen laentamista senkin uhalla ja tietaen, etta jos toiminta ei ole kannattavaa niin koko tehdas laitetaan kiinni ja kaikilta menee duunit. Tama vain siksi, etta periksi ei voi antaa edes silloin kun se olisi tyontekijan kannalta paras vaihtoehto. Vahan pienempaa liksaa esim bonus lupauksella etta jos kannattavuus kasvaa x% niin bonuksia jaetaan sen mukaan.

Mutta ei - lappu vaan luukulle.

Jarjenkaytto on SAKssa edelleen kielletty.

Äänestä

Harvassa ovat ne, jotka ihan noin vain omalla päätöksellä ryhtyvät tekemään lisää töitä. Vielä enemmän on niitä, jotka kylläkin voivat päättää tehdä entistä enemmän töitä, mutta ei työnantaja sitä palkannostolla mitenkään noteeraa. "Kas, Korhonen on vieläkin toimistolla. Onkohan sillä jotain riitaa vaimonsa kanssa, kun ei mee kotiinsa?"

Yksityisyrittäjät on ehkä selvin ryhmä, joka voi omatoimisesti jossain määrin säädellä työnteon määrää. Heilläkin on usein asiakkaita vain rajallisesti, joten työn määrää voi säädellä parhaiten silloin, jos töitä olisi tarjolla yli oman ehtimisen.

Miten se suomalaisten säästäminen taas menikään? Huomattava osa Nordean asuntolaina-asiakkaista olisi vaikeuksissa, jos menot nousisivat 50€/kk?

Äänestä

nyt pissi ja kakka samaan aikaan housussa?

sen verran on pelokkaanoloinen kirjoitus....
noo tää on halvempi palsta purkaa huonoa oloa kuin kallis kallonkutistaja....ymmärrän, tämä toimii muutaman viikon mutta sitten se sanoo poksriksraks.

Äänestä

kaikki alkaa säästämään?

No siinäpä sinulle päivän pähkinä mietittäväksi.

Äänestä
  • asunnot kallistuu entisestään silloin ja vuokralaiset maksaa taas enemmän vuokraa buhahhaaahaaaaaa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei vaikuta kirjoitti:

koron nostot ei tule vaikuttamaan asuntojen hintoihin ainakaan alentavasti,jos korot nousee niin nousee myös asuntojen hinnatkin vastaavasti koska ihmiset tässätapauksessa tulevat tekemään enemmän töitä ja rupeavat säästämään enemmän,näinse homma vaan etenee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu