Internet Explorer 7:n välimuistin koko ei pysynyt asetetussa arvossa (120 MB), vaan kasvoi toistuvasti 1883 MB:uun. Rekisteriä puukottamalla tilanne vähän muuttui. Selaimen asetusten kautta koko näyttäisi yhä kasvavan, mutta Ohjauspaneelin kautta tarkasteltuna arvo näyttäisi olevan oikein.
Kiintolevyn rallatuksesta päätellen IE7 ei ehkä sittenkään osaa päättää oikeaa kokoa.
IE7:n välimuistin koko
3
561
Vastaukset
- josefina
Ei ossoo jos luvut pitää paikkansa.
- ..........
Teeppäs näin tyhjännetä tuon välimuistin ja sit koitat määrittää sen koon, jos sul on enemmän tavaraa siel niin se voipi aiheuttaa ongelmia.
Sekä ellei tuo auta niin siirrä se kansio muualle (IE:n asetuksista).
"Kiintolevyn rallatuksesta päätellen IE7 ei ehkä sittenkään osaa päättää oikeaa kokoa."
Hmmm... vaikka koko olisikin tuo 1883MB niin ei se aiheuttaisi kiintolevylle sen enempää toimintaa, vain kansion viemä tila kasvaisi maksimissaan 1883MB jonka jälkeen vanhempia tiedostoja poistettaisiin. Kai sulla on muut välimuistin asetukset kunnossa?
Jos kiintolevysi raksuttaa jatkuvasti niin sulla on ongelma muualla, kenties muisti loppu(täynnä) jolloin muistiinkirjoitettava tavara tungetaankin kiintolevylle jonka huomaa koneen hidastumisena ja jatkuvana kiintolevyn raksuttamisena.
Ja et kertonut mikä käyttöjärjestelmä koneessasi on. Jos Vista niin tuo välimuistiasetus pitää tehdä adminin tunnuksilla, muutoin se palaantuu aina vanhaan.Käyttöjärjestelmänä on XP Pro UK lisättynä F-Securen Client Security 7:llä.
Välimuistin tyhjentämistä on kokeiltu useamminkin ja kansion siirtoa kerran. Index.dat jäi poistamatta, koska oli "käytössä".
Raksutus johtunee siitä, että joko linkkejä klikatessa tai välilehtiä auottaessa IE päättää suurentaa välimuistia vanhan %-periaatteen mukaan. Tuo määrä näyttäisi olevan konekohtainen.
Mielenkiintoista on, että IE7:n Tools / Internet Options / General / Browsing History - Settings kautta koko on esim. tuo 1883 MB.
Kuitenkin Start / Control Panel / Internet Options / General / Browsing History - Settings kautta koko olisi oikein. Tämän jälkeen myös IE7:n kautta tarkasteltuna koko on jonkin aikaa oikein, kunnes "automatiikka" taas toimii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M236934Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1604672Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973635Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423269Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461837Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301635Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3031584Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e321570Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831372