Säilytättekö vanhat koulutavarat?

Säilytättekö vanhat kouluvihkot ja kirjat vai heitättekö menemään? Itse olen heittänyt vanhoja kouluaikaisia kirjoituksia menemään ja se harmittaa. Olisi kiva ollut lukea niitä näin jälkeenpäin.
71599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Lukion jälkeen säilytin muutaman vuoden kaikki kirjat ja vihkot. Sitten sain siivouspuuskan ja heivasin kaikki matikan kirjat ja joitain muitakin roskiin. Samalla hävitin melkein kaikki vihkot. Luulin etten niitä enää tarvitse, mutta nyt kun käyn ammattikoulua huomaan, että kyllä matikan kirjoista olisi ollut hyötyä kertaamisen kannalta vieläkin.

Äänestä

Kyllä säilytän koska en tiiä minne voisin kirjani heittää, niitä kun ei kannata myydä enää eteenpäin asioiden uudistuttua. Lisäksi joistain vanhoista kirjoista tai vihoista on ollu yllätyksellistä hyötyä aikojen päästä. Eli suosittelen säästämään vanhat kamppeet!

Äänestä

No huh. Taidan olla tämän suhteen aika sairas tapaus. Olen säilyttänyt ala-asteesta pitäen kaikki monisteet, vihot, kirjat, esseet ynnä kaiken muun kuviteltavissa olevan roinan. Ainoastaan repussa nuhjuisiksi menneet ristikkomonisteet olen raaskinut heittää pois. Onhan näitä paperikasoja mielenkiintoista kaivella ja samalla päivitellä, kuinka hönö on joskus saattanut olla.

Äänestä

Olen jemmannut kaikki Aapisesta lähtien, mutta en enää muista minne. Jossain varastossa tai kaapin perukoilla kenties.

Äänestä

Keksittekö jonkun luovan tavan siihen, että mihin laittaisin lukion kurssien, jotka oon jo käynyt, kouluvihkot?

Äänestä
  • Mitäs luovaa siihen tarvitaan? Eikö tavallinen varasto kelpaa? ;)

    Äänestä

Olen säilyttänyt kouluaineet. Pitkään säästin jotain matikanvihkojakin, ennen kuin nakkasin menemään. Kaikkea sellaista olen säästänyt, mitä on kiva lukea jälkeenpäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Säilytättekö vanhat kouluvihkot ja kirjat vai heitättekö menemään? Itse olen heittänyt vanhoja kouluaikaisia kirjoituksia menemään ja se harmittaa. Olisi kiva ollut lukea niitä näin jälkeenpäin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu