Eli mitä kaikkea ruokaa undulaateille saa antaa (paitsi siemensekoitusta ja hunajakelloja ja hirssintähkiä yms), entä mitkä ovat kiellettyjä? Olen kuullut että undulaateille saa antaa lehtisalaattia, voikukanlehtiä (ei tien viereltä), omenaa, päärynää, banaania, kananmunaa (keitettyä n. kerran viikossa), pinaattia, persiljaa ja joskus namupalaksi rusina, maapähkinä tai jogurttia. Ja tietääkseni undut ei saa syödä suolaa, sipulia eikä avokadoa. Mitä muuta undulaatit ei saa syödä tai saa syödä? Mitkä on teidän undulaattien lempiherkkuja?
Sain eilen kaksi undulaattia (uros ja naaras) Jack (ikä 4kk) ja Rose (3kk) miten undulaatit saa parhaiten kesytetyiksi? Undulaatit ovat olleet siitä asti kun tulivat ihan hiljaa yhdellä orella istuen ja välillä ne käyvät vähän syömässä, mutta se kai kuuluu asiaan, että linnut ovat pari päivää "peloissaan"(siis eivät pahemmin leiki/laula yms) muuton jälkeen, vai? kauanko teidän undulaateiltanne vei aikaa tottua uuteen ympäristöön? Voiko undulaatteja alkaa kesyttää heti muuton jälkeen, vai vaikka viikon päästä?
undulaattien ruokinnasta ja kesyttämisestä?
4
1955
Vastaukset
- brandy
Hei!! (ja onnea kahden undulaatin saamisesta!!)
Ensin vähän siitä kesytyksestä:
Minulla on kaksi undulaattia josta toinen on käsikesy eli tulee kädelle. Minusta sinun ei kuitenkaan kannata mennä tyrkyttämään käteäsi unduillesi vasta kuin n. viikon päästä ostoajasta.
Viheltele undulaateillesi, juttele niille ja ole niiden seurassa niin usein kuin sinulta aikaa riittää. Muista, että undulaatit tottuvat sinuun sinun näköisenä, joten älä ilmesty joku hattu tai kummallinen asia mukanasi. Undulaatit pelkäävät myös mustaa väriä, joten valitse kirkas paita. :)
Pikkuhiljaa voit laittaa kätesi häkkiin ja kun undusi ovat tottuneet käteen, syötä niitä kädestä ja lopuksi ne saattavat tulla kädellesi. Sitten voit päästää ne lentämään.
Kaikki mitä ruokaa luettelit, sopivat undulaateille, mutta yksi pikku korjaus:
Undulaatit pitävät suolasta, mutta SITÄ EI SAA ANTAA PALJOA. Lisäksi jotkut undulaatit pitävät kahvinporoista. Omien undulaattieni lempiruokaa ovat salaatit ja hirssintähkät sekä omena.
Onnea kesytykseen!!! (nuoret undulaatit kesyyntyvät nopeammin kuin vanhat!!!) - Jack ja Rose
Nyt lintuni uskaltavat jo syödä kädestä (kun käsi on häkin sisäpuolella) ja tietuysti kaltereiden läpi. Varsinkaan Jack ei enää pelkää kun kosken sitä tai rapsuttelen sen rintaa, Rose on arempi. Miten saan linnut tulemaan sormelle?
- MUu
Tuolla yhdellä saitilla (hotspot for birds) sanottiin että kofeiinia ei todellakaan saa antaa linnuille. Siellä on myös ohje siitä, miksei. Laita hakuun Hot Spot for birds , varmaan löydät sen saitin.
Antakaa näkki leipää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22214826
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m202196Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1371242
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951230- 251118
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30892- 76793
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80713Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698