Eli mitä kaikkea ruokaa undulaateille saa antaa (paitsi siemensekoitusta ja hunajakelloja ja hirssintähkiä yms), entä mitkä ovat kiellettyjä? Olen kuullut että undulaateille saa antaa lehtisalaattia, voikukanlehtiä (ei tien viereltä), omenaa, päärynää, banaania, kananmunaa (keitettyä n. kerran viikossa), pinaattia, persiljaa ja joskus namupalaksi rusina, maapähkinä tai jogurttia. Ja tietääkseni undut ei saa syödä suolaa, sipulia eikä avokadoa. Mitä muuta undulaatit ei saa syödä tai saa syödä? Mitkä on teidän undulaattien lempiherkkuja?
Sain eilen kaksi undulaattia (uros ja naaras) Jack (ikä 4kk) ja Rose (3kk) miten undulaatit saa parhaiten kesytetyiksi? Undulaatit ovat olleet siitä asti kun tulivat ihan hiljaa yhdellä orella istuen ja välillä ne käyvät vähän syömässä, mutta se kai kuuluu asiaan, että linnut ovat pari päivää "peloissaan"(siis eivät pahemmin leiki/laula yms) muuton jälkeen, vai? kauanko teidän undulaateiltanne vei aikaa tottua uuteen ympäristöön? Voiko undulaatteja alkaa kesyttää heti muuton jälkeen, vai vaikka viikon päästä?
undulaattien ruokinnasta ja kesyttämisestä?
4
1807
Vastaukset
- brandy
Hei!! (ja onnea kahden undulaatin saamisesta!!)
Ensin vähän siitä kesytyksestä:
Minulla on kaksi undulaattia josta toinen on käsikesy eli tulee kädelle. Minusta sinun ei kuitenkaan kannata mennä tyrkyttämään käteäsi unduillesi vasta kuin n. viikon päästä ostoajasta.
Viheltele undulaateillesi, juttele niille ja ole niiden seurassa niin usein kuin sinulta aikaa riittää. Muista, että undulaatit tottuvat sinuun sinun näköisenä, joten älä ilmesty joku hattu tai kummallinen asia mukanasi. Undulaatit pelkäävät myös mustaa väriä, joten valitse kirkas paita. :)
Pikkuhiljaa voit laittaa kätesi häkkiin ja kun undusi ovat tottuneet käteen, syötä niitä kädestä ja lopuksi ne saattavat tulla kädellesi. Sitten voit päästää ne lentämään.
Kaikki mitä ruokaa luettelit, sopivat undulaateille, mutta yksi pikku korjaus:
Undulaatit pitävät suolasta, mutta SITÄ EI SAA ANTAA PALJOA. Lisäksi jotkut undulaatit pitävät kahvinporoista. Omien undulaattieni lempiruokaa ovat salaatit ja hirssintähkät sekä omena.
Onnea kesytykseen!!! (nuoret undulaatit kesyyntyvät nopeammin kuin vanhat!!!) - Jack ja Rose
Nyt lintuni uskaltavat jo syödä kädestä (kun käsi on häkin sisäpuolella) ja tietuysti kaltereiden läpi. Varsinkaan Jack ei enää pelkää kun kosken sitä tai rapsuttelen sen rintaa, Rose on arempi. Miten saan linnut tulemaan sormelle?
- MUu
Tuolla yhdellä saitilla (hotspot for birds) sanottiin että kofeiinia ei todellakaan saa antaa linnuille. Siellä on myös ohje siitä, miksei. Laita hakuun Hot Spot for birds , varmaan löydät sen saitin.
Antakaa näkki leipää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2952591Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä482511- 1221696
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461370- 1181360
Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301225PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1421193- 741069
- 691050
- 701000