Moips! Aattelin pitää välivuoden lukion jälkeen ja ruotsi kiinnostais, olisko siis positiivis-negatiivisia kokemuksia ko. opistosta? Nettisivujen perusteella vaikuttaa ihan lupaavalta pakkaukselta...!
Tack så mycket!
Västra Nylands folkhögskola
4
2478
Vastaukset
- entinen folkislainen
Moi!
Mä olen viettänyt siellä välivuoden lukion jälkeen ja nimenomaan kielilinjalla. Mun mielestä se oli ihan ok paikka, kurssit oli ainakin silloin ihan hyödyllisiä ja pääsin sieltä suoraan yliopistoon eli ehkä se siihenkin auttoi jonkin verran.
Folkikseen monet tulevat (kuten minäkin) todella viettämään välivuotta, joten opiskelua ei kaikki ota kauhean vakavasti vaan keväämmällä varsinkin aika alkoi sujui kivasti myös ulkona päivää paistatellen ja jutustellen :) Mutta tietenkin jokainen taaplaa tyylillään.
Asuin viikot asuntolassa ja viikonloput himassa stadissa. Asuminen 2 hengen huoneissa ja wc:n jakaminen 5 muun kanssa vaati totuttelua, mutta kävi tsäkä ja oli kivat kämppikset. Asuminen ruokailu maksaa ja muutenkin koulu on yksityinen (=maksullinen). Toisen asteen opintotukea saa, mutta se saattaa olla naurettavan pieni, koska tuossa vaiheessa vanhempien tulot vielä vaikuttavat (näin oli ainakin silloin - ota selvää) eli jos haluat lähteä, ota ensin selvää mitä lysti maksaa ja miten aiot sen rahoittaa myös.
Mulle jäi hyviä muistoja & sain paljon kavereita, mutta oli myös niitä jotka lopettivat koulun kesken - syystä tai toisesta. Tsemppiä sulle! - nössö
niin mä olen ollut tän talven seilä kielilinjal ts. svenska för finskspråkiga. Meiltä on nyt lopettanut puolet ja porukka lintsaa jatkuvasti. On tietysti myös niitä jotka aikoo yliopistoon ruotsia tms, jotka jaksaa pakertaa, itsestäni tuo koulun touhu tuntuu lähinnä naurettavalta, ja asuntolassa asuminen on aivan hirveää siitäkin huolimatta että sain oman huoneen. Olen kyllä aika yksinäni tottunut elämään että siinä varmaan syy.. Opettaja sillä linjalla on myös vähän huithapeli. Ollut paljon pois tunneilta ja myöhästelee jatkuvasti. Jos saisin päättää uudelleen, menisin jollekin muulle linjalle. Paras varmasti olisi turism-linja, jonka opettaja on suomenkielinen, ja suurinosa opiskelijoista ainakin tänä vuonna on suomenkielisiä, mutta tunneilla puhutaan ruotsia, ja muutenkin he ovat aika paljon meidän tunneilla muissa kielissä esim. enkku,saksa. Joten ruotsin kielen oppii sielläkin varmasti! Mutta jokainenhan tekee omat päätökset :) Tsemppiä!
- ...ja tuosta linjasta
Mua mietityttää hieman ton opiston sisäänpääsymahdollisuudet. Jos mä odotan heinäkuun puoliväliin YO:n tuloksia, niin onkohan mulla yhtä hyvät mahdollisuudet päästä sisään kuin esim. kesäkuussa hakemuksensa lähettäneellä? Hakuaika näyttäis olevan elokuun alkupuolelle mutta kuka takaa, pääsenkö opiskelemaan? Montakohan opiskelijaa kullakin linjalla on...?
Toisin sanoen, uskallanko luottaa opistoon? - Saz004
...ja tuosta linjasta kirjoitti:
Mua mietityttää hieman ton opiston sisäänpääsymahdollisuudet. Jos mä odotan heinäkuun puoliväliin YO:n tuloksia, niin onkohan mulla yhtä hyvät mahdollisuudet päästä sisään kuin esim. kesäkuussa hakemuksensa lähettäneellä? Hakuaika näyttäis olevan elokuun alkupuolelle mutta kuka takaa, pääsenkö opiskelemaan? Montakohan opiskelijaa kullakin linjalla on...?
Toisin sanoen, uskallanko luottaa opistoon?En todellakaan suosittele VNf:ää kenellekään, ainakaan Svenska för finskspråkiga-linjaa. Tuhlasin viime vuoden ko. opistossa ja voin sanoa että se on melkoisen turha paikka. Ensimmäiset puolisen vuotta kävin melkein joka tunnilla mutta sitten aloin havaita miten onnetonta se meininki on siellä. Pääopettaja Sff:ssa on varmaankin menettänyt kaiken halunsa opettaa ja tunnit olivat tyyliin maanantai: aine (aiheet aina Ruotsin Tieteen ku(i)valehdestä), tiistai-perjantai: joutavaa. Keskustelu: joutavaa. Ainoa valopilkku oli Gerd Forssin tunnit (kulttuuri, kielioppi), siinä on opettaja joka todellakin osaa asiansa. Opetusmetodit tosin eivät varmaankaan miellytä kaikkia. Suurin ongelma tuossa koulussa on se, että millään ei oikein tunnu olevan mitään väliä. Jos haluaa päästä helpolla, on VNf oiva paikka lintsaamiseen ja poissaolojen kasvattamiseen ilman mitään sanktioita, jos taas haluaa opiskella (ruotsia, muista en tiedä), jokin muu paikka on ehdottomasti parempi. Niin ja ruokakin (eritoten kahvi) on melko pahaa. Itseä ainakin harmittaa että tuli tuhlatuksi sekä aikaa että rahaa (paljon!) varsin turhaan. Jos kuitenkin haluaa kaikesta huolimatta olla seikkailija niin voihan tuota koettaa, kyllä sieltä sitten pakoon pääsee, ei vaan kannata ottaa mitään sitoumuksia (kuten vuokra-asuntoa).
Asuntolat ovat ihan OK, joskin huoneet varsin pieniä. Nettiyhteys huoneissa on suoraan sanonko mistä, 56k modeemikin olisi kuin taivaan lahja siihen verrattuna. Toimi jos toimi, ja silloinkin uskomattoman heikosti - ja tästä "riemusta" pitää myös maksaa erikseen. Kaikesta pitää maksaa erikseen, ja rahojensa vastineeksi saa puolivillaista moskaa.
Ihan näin varoituksena vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607492Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232926- 1421766
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1301134
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52715