Löytyykö hyviä vinkkejä kuinka saada pois tahra joka ei lähde pesukoneessa!?
Epäilen jonkin sortin rasvatahraksi tms..tumma iso läikkä farkuissa mikä sitten pistääkin oikein kunnolla silmään!
Epäilen jonkin sortin rasvatahraksi tms..tumma iso läikkä farkuissa mikä sitten pistääkin oikein kunnolla silmään!
Vastaukset 3
Vanhimmat
...kun käsittelet alueen Swarfega nimisellä aineella . Itse olen käyttänyt sitä lapseni vaatteiden puhdistukseen joissa on ihan taatusti ollut rasvatahroja ja nimenomaan pesun jälkeen jääneitä.
Ruokalusikalla levität ainetta tahralle ja rasputtelet lusikan reunalla viitisen minuuttia. Sen jälkeen huuhtaset ylimääräiset aineet pois ja pistät vaatteen pesukoneeseen ja peset ohjeen mukaan normaalisti.
Swarfegaa myydään melkein kaikissa kaupoissa joissa on muutenkin pesuaineita myynnissä, vaikka tämä aine onkin tarkoitettu rasvaisten käsien puhdistukseen. Muuten tämä tehoaa myös purukumin irrottamiseen joskin vaatii lusikan syrjällä työskentelyä kauemmin =)
käsitellä aina ennen pesua. Itse olen kokenut parhaaksi fairy astianpesuaineen. Kuivaan tahraan hieraisen sitä ja laitan pyykin koneeseen normaalisti.
Lähtee rasvatahrat, mustikka, huulipuna, suklaa, vesiliukoiset maalit ja muut vaikeat tahrat.
Eikä tarvitse hankausta ja rapsuttelua. Ja voi käyttää kaikissa vaatteissa, myös valkoset paidat ym.
sappisaippua poistaa tahroja. Kokeile!