Pakottaminen
Kirjoittanut: Kiki 9.3.2007 klo 20.28
"Voitko edelleen käyttää kirjoituskonetta? Kyllä. Voitko edelleen käyttää kynää ja paperia? Kyllä.
Voitko edelleen naputtaa asiasia kiveen? Kyllä.
Voitko edelleen mennä nettiin ENSIMMÄISELLÄ modeemilla joka oli myynniss? Kyllä.
Voitko lämmittää taloa puilla? Kyllä
Voitko kävellä? Kyllä.
Voitko käyttää lankapuhelinta? Kyllä.
Tossa lista vanhoista asioista, mutta niitä voi edelleen käyttää, ja ne toimii yhtähyvin kuin alkuaikoinakin.
Digi TV:ssä on taas sellainen juttu että siihen pakotetaan siirtymään, enää ei voi käyttää vanhaa tekniikkaa."
Olisi tämän projektin voinut fiksumminkin hoitaa, SUOMALAINEN KUN EI TYKKÄÄ PAKOTUKSESTA!
Kirjoittanut: Kiki 9.3.2007 klo 20.28
"Voitko edelleen käyttää kirjoituskonetta? Kyllä. Voitko edelleen käyttää kynää ja paperia? Kyllä.
Voitko edelleen naputtaa asiasia kiveen? Kyllä.
Voitko edelleen mennä nettiin ENSIMMÄISELLÄ modeemilla joka oli myynniss? Kyllä.
Voitko lämmittää taloa puilla? Kyllä
Voitko kävellä? Kyllä.
Voitko käyttää lankapuhelinta? Kyllä.
Tossa lista vanhoista asioista, mutta niitä voi edelleen käyttää, ja ne toimii yhtähyvin kuin alkuaikoinakin.
Digi TV:ssä on taas sellainen juttu että siihen pakotetaan siirtymään, enää ei voi käyttää vanhaa tekniikkaa."
Olisi tämän projektin voinut fiksumminkin hoitaa, SUOMALAINEN KUN EI TYKKÄÄ PAKOTUKSESTA!
Vastaukset 11
Vanhimmat
voitko edelleen käyttää ensimmäisiä kenkiä, jotka sait?
ai et vai? on ihan perseestä pakottaa ihminen ostamaan uusia kenkiä vain sen takia että jalka kasvaa.
jos kengät olisi alunperin suunniteltu kunnolla, niitä ei tarvitsisi hylätä ja ostaa uusia.
Voit käyttää ensimmäisiä kenkiä, jos et ole hajottanut niitä, yhtä hyvin ne edelleen toimii.
Ja kuinka kauan suomessa on ollut telkkareita? noin 40 vuotta, ja sinä aikana on tullut (ainakin) värit, tekstitelevisio, laajakulma, laajakuva, kaksikielinen puhe, sonera Inet TV, kaapelitelevisio. Mutta jos tuon ekan telkkarin liatat nyt kiinni kaapelini, mitä käy? Kuva näkyy ihan hyvin, miten käy kun vuoden päästä laitat samaisen töllön kiinni kaapeliin? Kuva ei näy
Onko tuo täyttä asiaa! sun oikea nimesi?
Lisäksi tähän asti on voinut katsoa mustavalkkotelkkaria monoäänellä.
Lisäksi nykyjään voi vielä käyttää puuhellaa, soutuvenettä, purjevenettä, maksaa kolikoilla, käyttää radipuhelimia, käyttää ekoja GSM-puhelimia, käyttää putkinäyttöjä, käyttää lerppuja, käyttää radio/videokasettaja, lämiittää kylpyvesi tulella jne. jatkakoot joku muu.
Ainoat pakottamiset menneisyydessä oli kun AM alue poistui käytöstä, mutta tilalle tuli FM, ja FM on sama kaapelissa ja antennissa, ja lisäksi se on hitusen parempi kuin AM ja FM radion saa eurolla.
Sitten on tämä GSM-pakko tullut, mutta jos sinnitteli NMT:n kanssa loppuun asti, niin viimeisinä NMT:n elinkuukausina sai siitä hyvityksen, joka oli reilusti enemmän kuin GMS:n markkinahinta.
Napunapunapu. Mitä vittua hoet homo kusipää HÄ? Jumalauta tuollasta yksinpuhelua jaksa kukaa HA! Ssssaaaaatana, jumalauta mulle rupia perrrrkele. Ristus nysse turpa kii tai turvotan sen kiinni!
Että muita tekniikan tms. laitteita ei ole pakotettu vaihtamaan.
Ja ainakin Aurian verkossa toimii vielä ne veivattavatkin puhelimet, helsinkin Welhon verkossa tietenin pitää olla äänitaajuspuhelin, mut hellulaiset onkin hellulaisia
ööliä läikkyy. vitun tampio. etkö tajua. sut on pakotettunna nettiin. voi hitsin vitsi.
Voitko edelleen käyttää kirjoituskonetta?
En, se on myyty ensimmäisen tietokoneen oston jälkeen.
Voitko edelleen käyttää kynää ja paperia? Kyllä.
Voitko edelleen naputtaa asiasia kiveen?
No heh heh.
Voitko edelleen mennä nettiin ENSIMMÄISELLÄ modeemilla joka oli myynniss?
No en tosiaankaan, Windows ei tue 110 baudin modeemia.
Voitko lämmittää taloa puilla?
Mihin minä niitä tungen sähkölämmitteisessä talossa?
Voitko käyttää lankapuhelinta? En, kun se on kalliimpi omistaa kuin kännykkä.
Ihmisen olisi pitänyt jäädä apinan tasolle ja osa on jäänytkin.
Mutta sua ei ole PAKOTETTU vaihtamaan mitään noista, ei mitään, ihan omasta halusta olet vaihtanut koska olet koennut ne paremmaksi.
Ja hyvin ne ekat modeemit vieläkin toimii.
Eli kaikki noi valinnat on ollut vapaaehtoisia.
Voiko käyttää vanhaa NMT-puhelinta?
Kuten aijemmin monta kertaa todettu, NMT:n viimeisinä kuukausina sai käytössä olevasta NMT:stä reilun hyvityksen joka riitti uuten GSM:n ja sai vielä vähän päälle.
Eli ne jotka vaihtoi alussa vapaaehtoisesti kun GSM tuli, sai maksaa, ne jotka pakotttiin, ei maksanut vaihdosta mitään ja sai vielä plussaa.
Uskotto että TV:n kanssa tulee sama juttu että kun kesäkuussa vie vanhan telkkarin liikeeseen, saa rahaa niinpaljon että saa sieltä uuden digitelkkarin, ja vielä muutaman kympin päälle?
Veikkaan että aika monikin käyttää NMT verkkoa vielä, meinaan sehän on WSLAN taajuus...