http://www.macsanomat.com/nayta.php?id=1595
PowerMac G4 -koneille hiljainen tuuletinpaketti huhtikuussa
"Low Noise Kit hiljentää PowerMac G4 -koneiden äänenvoimakkuutta joidenkin tietojen mukaan jopa 20 desibelillä"
Huh huh, mikä pölynimuri, mun PC koneessa (AMD 1400Mhz) on 19 db tuuletin, jos sen saisi hiljennettyä 20 desibelillä, niin menisi jo miinus puolelle :)
Miten te "ammattilaiset" teette työt näillä? Tulpat korvissa vai? heh heh...
PowerMac G4 -koneille hiljainen tuuletinpaketti huhtikuussa
"Low Noise Kit hiljentää PowerMac G4 -koneiden äänenvoimakkuutta joidenkin tietojen mukaan jopa 20 desibelillä"
Huh huh, mikä pölynimuri, mun PC koneessa (AMD 1400Mhz) on 19 db tuuletin, jos sen saisi hiljennettyä 20 desibelillä, niin menisi jo miinus puolelle :)
Miten te "ammattilaiset" teette työt näillä? Tulpat korvissa vai? heh heh...
Vastaukset 15
Vanhimmat
No joo, eikun ihan asiallisesti sanottuna tuo "melu" G4 sarja joka on jo todettu olevan olemassa, on kyllä Applelta ihan mieletön moka. Se nyt on sama onko se Apple PC vai IBM PC tai mikä vaan, mutta ei tuollaisia koneita miltään firmalta voi hyväksyä, vielä kun Aplellä on tietty brandi. Ja hinta. Mun mielestä siis periaatteessa toi hiljaisuuspaketti pitäis saada ilmaiseksi. Jos mä ostan Mäkin niin kyllä sen pitää olla tuolla hintaa miellyttävä käyttää.. Niin no kyllä ostankin mäkin kunhan rahaa löytyy. Mutta aion kyllä seurailla tilannetta ettei mitään vastaavaa lastenkengissä olevaa mallia tule hankittua.
Uudet Macit olivat meluisia, mutta niihin saa postikuluineen 20 eurolla hiljaisemman tuulettimen ja powerin. Palikat voi ja saa vaihtaa itse.
Lisätiedot Applen sivuilta.
Asiasta on riittänyt naurua paljonkin. Mac-porukat ovat tehneet Mie´täkin ilahduttavia pilavideoita, esim. On hankittu oikein oma domainkin asiaa varten!
Mac-porukka osaa olla kriittistä myös Maceille ja osaavat tehdä kunnollista pilaa. Ei vaan perusteettomia heittoja.
Applen tarjoama "20 USD" apua tuskin ratkaiseen ongelmaa. Applen ratkaisu on uusi tuuletin ja virtalähde. Virtalähde on sama (360 W) kuin Macmaailman uusimmassa numerossa testatatun Power Mac FW800:n, jota moitittiin äänekkääksi.
Miksi ihmeessä luet Macmaailmaa!
...arvoisa päätoimittaja(?), siitä, että mie ei sittenkään ole ihan niin typerä kuin antaa kaikin voimin ymmärtää. Tämähän on kuitenkin yhdenlaista teatteria myös. Kieltämättä silti harmilllinen lipsahdus häneltä.
Miten voisin haukkua jotain, jos en ole tutustunut asiaan ensin perinpohjaisesti? Olen aina kertonut teille lähteet tai antanut linkin, mistä tiedot ovat peräisin. Minä en ole Mac käyttäjä, jotka haukkuvat sitä mistä eivät tiedä mitään.
PS: Vieläkin naurattavat nämä yhden Mac fanaatikon läppäät että WinME on paras Windows, tai yhden toisen, joka ei edes näytä tajuavan ettei PC == Microsoft, ha ha ha ha, mikä peelot…
Siinä on varsinainen hengen jättiläinen joka ilmeisesti ottaa kaikista asioista selvää surffailemalla netissä. :D
Miksi muuten mac on nyt vihollisesi? Eikö Linux-provot anna enää tarpeeksi kicksejä?
Mac-porukka osaa olla kriittistä myös Maceille ja osaavat tehdä kunnollista pilaa. Ei vaan perusteettomia heittoja.
Sama ominaisuus monilta PC-fanaatikoilta puuttuu.
Hyvä ja lisäksi Suomen ainoa mac-lehti.
Luen itse myös MacAddictia ja MACFORMATtia.
Minä ainakaan en hauku PC:itä enkä Microsoftia perusteetta.
Vaan aivan syystä.
Miten olet mitannut tuon desibeliarvon 19dB?
Muuten ihan oikea vertailu, mutta vertailukohdat eivät täsmää. Toisessa puhutaan koko koneen äänitasosta ja toinen on vain yhden tuulettimen (mittaamasi?) äänitaso.
Kuka pakottaa ostamaan melu G4:n?
Jos hiljaisuutta kaipaa, voi jopa Cubeen asentaa tupla G4:n päivityksen eikä meteliä synny.
Toki tuo meluava G4 on paha moka.
Toivottavasti tuollaisia kömmähdyksiä ei nähdä tulevissa Maceissä.
Milläs oot mitannu konees mölyt? Jos siitä ei lähde muuta kuin toi 19 dB, niin täytyy tunnustaa, että sullon ehdottomasti markkinoiden hiljaisin tuuletettu kone.
Kannattas tutustua ensin vähän äänenpaineeseen, sen mittaamiseen ja suhteelliseen desibeliasteikkoon, ennenkuin tulee tänne mölöttämään lapsuksia turpavärkistään.
Itselläni oli joskus palvelimena vanha PII 350 Mhz, ainoa tuuletin oli virtalähteessä 12db Paps tuuletin, ja kone on ollut täysin äänetön.
Ei pidä puhua mitään äänettömyydestä jos ei ole testannut Cubea.
Harmi ettei se ole enää myynnissä.
No ehkä siitä tulee G5 versio. (toivoa sopii)